• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RADUOchrana rostlin, rostlinolékařství - vše co nás zajímá, rady, tipy, zkušenosti, poradna
    Viry, bakterie, houby, háďátka, roztoči, hmyz...cokoli co otravuje život (nejen) našim rostlinným spolubydlitelům a my si s tím nevíme rady. Máte osobní zkušenosti a tipy pro prevenci či kurativní zásah??sem s tím;-)
    rozbalit záhlaví
    AMANITKA
    AMANITKA --- ---
    Ahoj, umeli byste mi prosim poradit, co s timhle? Co to je? Je to zatim jen tady na te rostline, zespoda je to jakoby stribrne, leskne se to. Dekuju pripadne. Noc rada bych o ni neprisla, zatoven se bojim, aby to nepreslo na sousedni rostliny..

    MRTVYKOTE
    MRTVYKOTE --- ---
    Jdu si pro radu. Vrátila jsem se po týdnu domů a na mexické borůvce, kterou mám v květináči na venkovním parapetu se objevilo několik věcí, které se mi nelíbí a nevím co s tím. Spoustu listů mám okousaných - podezírám lalokonosce,ale žádného jsem neviděla ani larvy nenašla. Na několika listech jsem našla pár zelených mšic, a na jednom listu jsem našla geometrický útvar z vajíček - z toho doma podezíráme nějakého šneka nebo možná motýla. No a nakonec se na pár listech objevily světlé skvrny/flíčky. Vše viz foto, ale co s tím vším? Jak se toho zbavit? Rostlina začíná pomalu nasazovat pár prvních květů, ale za chvíli by měla kvést jako divá a já se na podzim těšila na plody, tak nevím po čem sáhnout...





    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Prosim o pomoc s (asi) papájou - pokojový strom. Stříkali jsme Careo (acetamiprid), ale nepomáhá.
    Nevidím žádný "hmyz", pouze hnědé tečky, pavučinky, žlutost, zkroucené okraje listů, vyžrané díry do listů

    Díky moc! (pro srovnání zdravý list)







    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    Ahoj, nevíte někdo co je tohle za rostlinu? Dostala jsem to jako "australský špenát" Jako čtyřboč mi to nepřijde (což je novozélandský, ale do austrálie co by šutrem dohodil). Osobně typuju malabarský špenát.. Nikde jsem obrázky semen nevygooglila, ale já jsem počítačově takřka negramotná :D děkuji za pomoc..

    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    Stary (80+) smrk na zahrade.
    Neco (imho ptak) ho zacalo oklovavat a v borce jsou videt chodbicky.
    Da se z nich urcit, o jakeho "kurovce" se jedna a zda je smrk na odpis:

    BERUTHIEL
    BERUTHIEL --- ---
    Ahoj,
    nevíte, prosím, někdo co je to a jak se toho zbavit?
    Děkuji

    TABBY
    TABBY --- ---
    Ahoj,

    mam dva neduzive rybizy, a to zrejme v dusledku pilatky angrestove / rybizove. Proste tohohle srace:



    Mate nekdo zkusenost s likvidaci setrnou k ziv. prostredi? Docetla jsem se o ruznych postrikach, ale - protoze tomu vubec nerozumim - pusobi na mne ponekud desive:

    Je to hlavně postřik při výskytu housenek, a to žaludečními jedy: arseničnanem vápenatým (0,3 až 0,4%) nebo svinibrodskou zelení (0,2%) s vápnem. Je k tomu možno použít i výtažku kýchavice (50 g rostlinné hmoty na 1 litr vody).

    Jako smysluplne mi prislo tohle:
    Půda pod napadenými keři má být na podzim aspoň do hloubky 15 cm překryta a prohnojena žíravými hnojivy.
    /


    Je popsaný postup vhodný a jaké žiravé hnojivo mám zvolit? (Housenky jsem v lete obirala rucne, no ale jednak nebyl zachyt 100%, a zabavne to taku dvakrat nebylo, takze bych se jich rada zbavila nejak systemove ;) A co je mysleno tim, ze "puda ma byt prekryta do hloubky 15 cm"?

    Dik.
    WRANIMIR
    WRANIMIR --- ---
    Prosím o radu oč jde a jak proti tomu zakročit?
    předloni vysazené kontejnerované hrušně, odr. Williams, podnož kdoule. Loni vše v pořádku, letos tenhle mordor... dostanu se k nim jen jednou za čas, takže jsem nestihl zareagovat včas, otázka je co s tím do budoucna? Stojí na vlhké louce u řeky mezi lesy s celodenním sluncem, 415 m.n.m.
    Máte s tím někdo zkušenost?



    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    Na okrasné višni se objevili malé dírky a vytéká z nich míza, vypadá to na brouka, jak s ním zatočit?
    KVJETINKA
    KVJETINKA --- ---
    KVJETINKA
    KVJETINKA --- ---
    KVJETINKA
    KVJETINKA --- ---
    ahoj, prosím copak je to za chorobu/parazita? je to rostlinka chilli, zespoda listu se objevila takova bila krupicka..

    PERUAN
    PERUAN --- ---
    Dobry vecer ahoj prosím o jakekoliv info ohlledne techto 2 rostlin - mamka je mozna primichala do polivky. a POS - pover of suggestion na maxx a je ji blbe z toho, co to moze byt a je ji blbe :(
    díky predem mnohokrát !



    AKHIBARA
    AKHIBARA --- ---
    Zdravím, mám tady něco na Jírovci, podle atlasu jsem to určil na fytoftorovou kořenovou hnilobu. Tusíte někdo jestli se dá strom ještě nějak zachránit (koruna je zatím v pohodě). Je to tam cca 5 měsíců.



    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    Tisu začaly žloutnout jehlice, začínají od konce, pak zhnědnou a odpadnou až odumře celá rostlina... Nějaké tipy co s tím? Obávám se nejhoršího ... Další fotky zde http://imgur.com/a/dmogh

    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Mám dva bramboříky, jsou na stejném místě (severní okno), mají stejnou zálivku (přilévám vodu do misky, tak jednou za čtyři, pět dní, když je zemina suchá). Mají jinou zeminu, ten co mi uhnil je zachráněnec z kontejneru (oblíbená zábava mé mámy), přesazený do květináče s domácím humusem a ten druhý nevím, protože se o něj starám kamarádce, která odcestovala, ale zemina vypadá že je s vyšším podílem písku.

    Proč mi ten červený uhnil? A jak ho můžu zachránit?

    (pardon za kvalitu fotky, mobil mi nějak odmítal zaostřit)

    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Prosím, o jakou jde invazi a jak s ní bojovat? Přesedá na nové rostliny.

    CAVALIER
    CAVALIER --- ---
    prosím o pomoc, takovéhle mrchy (myslím, že červec neboli vlnatka) se mi usadili na opuncii a bojím se i o ostatní kaktusy, které mám ve stejném květináči. nejlépe nějaká přírodní metoda jak se jich zbavit ... nebo pokud někdo z Prahy, máte trochu nějakého přípravku, abych nemusel kupovat celé balení kvuli malému kaktusu.

    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    nevíte někdo, co je tohle za potvoru a jak se jí zbavit? Mám to letos na ovocných stromech (třešeň, hruška, jabloně) a jak na potvoru, zrovna na třešni, která je napadená nejsilněji (90% špiček všech větví) je hnízdo nějakého ptáka (kterého bych nerada ohrozila, ale bojím se, aby na to neodešel celý strom).

    VORONDE
    VORONDE --- ---
    Prosím o radu - dostala jsem mladý dub, který byl prý dříve "připravován" na bonsai. Z toho důvodu má propletené kmeny. Ráda bych ho dala trochu do kupy a pak vysadila na zahradě, a proto se ptám - co s těmi kmeny? Nechat pouze primární a ten druhý odstranit, nebo to nechat být? Dostaly se ke mně oba názory, tak se ptám radši i tady ;) (a samozřejmě v předstihu - řešit to budu až o vegetačním klidu)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam