• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • Přišli jste skrz odkaz na příspěvek, který již neexistuje.

 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  FRANCIMORJÓGA
  LODBROG
  LODBROG --- ---
  INK_FLO: Tvl... už tak byl ten příspěvek dost dlouhý...
  I Indové věhlasných jmen se zkazili když se potkali s evropskou ženou,
  natož "pouzí" Evropani, na které sádhuové z řad Hindů i tak furtkoukaj z patra.

  Stačí? :P
  INK_FLO
  INK_FLO --- ---
  což platí i o guru Járovi, jakožto typickém zástupci indických jogínů...
  LODBROG
  LODBROG --- ---
  MILUCH2: Ona je spousta žáků, kteří "nebyli úplní amatéři", ale spadli na samé etické dno co se avantýr s žákyněmi týče.
  Jak už před desítkama let psal Eduard Tomáš, který potkal mnoho Indů-jogínů nepopiratených kvalit,
  ta západní sexualita a uvolněnost je něco, co indická kultura a duchovnost fakt nemá zpracováno a neumí s tím pracovat:
  jak ti samotní indičtí jogíni, kteří se v Indii nemají jak setkat s osamělou ženou a v podstatě nikdy nemají příležitost "zhřešit", takže svůj sexuální pud během výcviku řeší jen teoreticky ve své hlavě, a za jakýkoliv pokus o úlet by je rovnou umlátili klackem učitelé v hierarchii nad nimi,
  když přijedou do Evropy/Ameriky, kde nejenom že nechodí ženy na veřejnosti zahalené aby neprovokovaly mužskou touhu, a navíc buď ve skupině jiných žen nebo s manželem, otcem, bratrem, synem... ale ještě tady "guruovi" zbožně naslouchají, klečí/leží mu u nohou, upírají na něj své velké naivní oči, nijak moc se nebrání užít si dobrodružství, případně si nechají snadno nakukat cokoliv a jsou ochotny naslouchat "soukromým lekcím" exotického štramáka za zavřenými dveřmi aniž by mezi nimi byly mříže,
  tak to z 99% nezvládnou.
  To že se s první ženou kterou potkají (aspoň) ožení (a velmi rychle se zas rozvedou, teda spíš "jsou rozvedeni", protože nečekají že se tu vztahová dobrodružství berou tak lehce) jsou ty lepší případy. Pro okolí.

  Ono je snadné nebýt zloděj když nemáš co ukrást,
  když nemáš kdy a jak si vypěstovat "sílu charakteru" vzhledem ke konkrétním lákadlům, když se s nimi nepotkáš.
  MILUCH2
  MILUCH2 --- ---
  KUATO: guru jara byl zak Babajiho a vydrzel sedet 10 hodin ve vajdzrajane ..uplny amater to nebyl :D
  INK_FLO
  INK_FLO --- ---
  HONZAL: Vědec a matematik Paul Dirac měl na stole koňskou podkovu. Jednou se ho jakýsi student zeptal, jestli věří tomu, že podkovy přinášejí štěstí. Profesor Dirac odpověděl: "Já to chápu tak, že nosí štěstí bez ohledu na to, jestli tomu věříte nebo ne."
  HONZAL
  HONZAL --- ---
  LODBROG: reagoval jsem spíš na tu navazující diskuzi od příspěvku od BHA a dál, je mi jasné, že původní dotaz se týkal klasickýho cvičení a tam to neni téma ani trochu.

  Nakonec i fetišiér Kebre mi řekl: "pokud na kouzla nevěříš, nebudou fungovat!"
  LODBROG
  LODBROG --- ---
  HONZAL: Magické prvky, rituály, součást tantry, ok... ale tady dívčina řešila jak si vybrat podložku na cvičení aby si nenatloukla nos,
  když se hodně potí a všechny normální jí kloužou,
  což je, sorry, úplně jinej level debaty a praxe.
  HONZAL
  HONZAL --- ---
  INK_FLO: jj, kulty osobnosti jsou už takový. Ona je ta vlna energie kolem nich většinou dost silná a co zvenku vypadá jako bizár, zevnitř je to úplně jinak.
  INK_FLO
  INK_FLO --- ---
  HONZAL: fascinující je, že se stále najde spoustu ženských, který vyhodí 10 000 euro za kurz u borce, kterej je možná znásilní
  HONZAL
  HONZAL --- ---
  LODBROG: rituál je taky praxe. :-)
  Jak píše Kuato níž, tyhle magické prvky jsou spíše součást tantry. Symbolické užití rostlin, zvířecí kůže, určitého jídla, oblečení, barev či šamanských masek za účelem napojení na určité síly přírody v rámci rituálu je tu od nepaměti a nejen v tantře.
  Osobně tedy nevidim důvod proč na kůži tygra cvičit, stejně tak si nemyslim, že jsou to berličky zmatené mysli...inu každý to máme po svém ;-)
  LODBROG
  LODBROG --- ---
  HONZAL: "Symbolizovat" si něco má během hraní divadla, rituálu nebo bohuslužby. Nebo na obrázku. Tam věřím že sedící Šiva na tygří kůži má někomu připomínat kdovíjakou nadpozemskou skill.
  Spolu se třema očima, půlměsícem na hlavě a řekou Gangou ve vlasech.
  A milionem lebek uvázaných kolem každého myslitelného kloubu na těle.
  Během cvičení nebo provádění praxe ať to má racionální důvod.
  I kdyby to mělo být "bez podložky jogínovi umrznou koule, a lepší izolaci než zvířecí kožešinu nemáme, nechť tedy sedí na kožešině místo na holé skále".
  I ten "popel z pohřebišť" na sobě sádhuové nosí, protože bez něj je jim děsná zima.

  IMHO.
  SNOWWHITE
  SNOWWHITE --- ---
  INK_FLO: Bikram je mamrdů král. Nejenomže on sám je parodie na lidskou bytost, ale ta jeho "praxe" (nope, not yoga at all) je zatraceně nebezpečná.

  Dickipedia: Bikram Choudhury
  https://www.youtube.com/watch?v=kHpW7x7c_UE&ab_channel=HuffPostShow
  HONZAL
  HONZAL --- ---
  LODBROG: já zase slyšel, že tygr symbolizuje sexuální sílu a meditace na ní je taky vyjádření toho, že guru ji ovládnul
  HONZAL
  HONZAL --- ---
  INK_FLO: jj, výživný. A celkem silnej závěr s tim chlapíkem, kterej na jednu stranu uznal, že mu bikram jóga neskutečně pomohla a jeho život vzal úplně novej směr, zároveň přiznání si, že Bikram je egomaniak.

  Tento ambivalentní vztah k mistrům imho musí řešit hodně praktikujících :D Jediná výhoda je, když je mistr tisíc let mrtvej, pak je to jen ikona, do který můžem projikovat pouze božské atributy :-P
  INK_FLO
  INK_FLO --- ---
  Bikram: jogín, guru, sexuální násilník / Bikram: Yogi, Guru, Predator (2019) | ČSFD.cz
  https://www.csfd.cz/film/768399-bikram-jogin-guru-sexualni-nasilnik/komentare/

  Self-made man, kterej to jógou dopracoval k hangáru plnýmu Rolls-Roycu a Lamborghini. V průběhu dokumentu se kromě obvinění ze sexuálního zneužívání ukázalo, že to je agresivní rasistickej buran ("ať ta černá svině opustí sál!", což z úst Inda zní trochu zvláštně), patologickej lhář (tvrdil, že vyhrál pětkrát mistrovství v józe, když ještě žádný neexistovalo, vyléčil Nixona, což jeho archiváři vyvrátili, jeho "vlastní" sestava byla nepřiznaně obšlehlá od jeho mistra) a narcistní egomaniak ("jsem nejspirituálnější muž na planetě", "nepotřebuju nikoho znásilňovat, klečí přede mnou milióny žen, které touží se se mnou vyspat"). Dobrá byla jedna indická novinářka, která když pracovala na jeho případu, tak s pobavením zjistila, že to je prostě jeden z charakterů, kterýho zná v nějaké verzi skoro každej v Kalkatě - chvastoun sedmilhář, kterej vypráví o tom, jak zabil tygra vlastníma rukama :-). Očividně byla překvapená, jak daleko se mu to podařilo dotáhnout. Jak začalo být dusno a soudno, tak z USA zdrhnul a dodnes pořádá všude po světě kurzy instruktorů za 10 000 euro. Mimochodem po dokumentu o jednom vůdci sekty, který taky zneužíval své žáky ("Holy Hell") už druhá postava, která z nějakého důvodu trávila většinu času v zařezaných plavkách. Tak jestli to nemá nějaký neblahý okultní vliv na daná místa, která jsou pak splašená a utržená z řetězu.

  BIKRAM: YOGI, GURU, PREDATOR | Official Trailer | Netflix
  https://www.youtube.com/watch?v=AbsaUHdxGHg
  ZEGA
  ZEGA --- ---
  KRISKA: https://www.decathlon.cz/podlozka-na-jogu-5-mm-id_8500978.html tuhle doporucuju ja. i kdyz je tezka a jen na objednavku.
  LODBROG
  LODBROG --- ---
  Já myslel že tygří/levhartí kůži jako podložku používali jogíni proto,
  aby se ostatní menší šelmy bály pachu tygra,
  nechodila blíž ve snaze sežrat jogínovi jidlo
  a neobtěžovaly při meditaci...?
  CARIBOO
  CARIBOO --- ---
  BHA: Moc by mě zajímalo, kde konkrétně Krishnamacharya uvádí, že se má cvičit na tygří kůži a jejím ekvivalentem je černá podložka na jógu.
  Samádhi je podle kterého textu stav organismu?
  KUATO
  KUATO --- ---
  BHA: byla spousta joginu, kteri tyhle "magicke" veci pouzivali a pouzivaji. u tantriku by se to neodvazil zpochybnit snad nikdo (bavim se o tantricich toho typu, co uctivaji bozstva jako jsou Siva, Kali, ruzne Mahavidje, hodne mantrujou atd, ne o magorech typu guru Jara, kterym se to smrsklo na pouhou sexualni gymnastiku a zadnou pudzu snad nikdy neabsolvovali). jsou to samozrejme stejne relativni hlupoty jako nase vlastni telo, osobnost, psychicke rozpolozeni, pocity, strach atd. da se pracovat bez toho, da se pracovat s tim. v takovem i onakem pripade se muze stat, ze se ti to nejak posere. osobne svuj zpusob praxe mam ritualni hodne byt pripoustim, ze preferuju jinou cestu nez joga. proste nejlip si to vyzkouset, jaky to na tebe bude mit vliv. krom kuze tygri se jako vyborna podlozka pro meditaci doporucovaly selmy obecne nebo taky vysoka. tez by to mel byt samec (pripoustim, ze kdyby se mi tygri nebo medvedi kuze nabidla, vzal bych i samici bez mrknuti oka ;o). kuzi z jelena, danka nebo aspon srnce u myslivcu bezne za flasku sezenes, vycineni stoji par stovek. jinak se to vyhazuje a sezerou to cervi, takze nemusis mit vycitky, ze zvire umre kvuli tobe.
  AMBIENTIUM
  AMBIENTIUM --- ---
  BHA: Dal jsem druhej mínus. Všechny symbolický a magický věci jsou jen nějaký prázdný formy, kterýma se opájí zmatená mysl. Je to podobný jako při meditaci se obklopovat svatými předměty a pálit svíčky atp. Neškodí to, ale vzhledem k meditaci samotné to k ničemu není. Je to navíc spíš kontraproduktivní, protože to spíš přinese zvyk, že meditovat (cvičit atp.) je možný jen v přítomnosti svatých cinkrlátek. Omlouvám se, jestli Tě to nějak uráží, ale ptala ses, tak odpovídám.

  (tygří kožešina ale může mí vymítací schpnost, pokud ji narveme do komína a protáhneme ho kožešinou odshora dolů, pak je opravdu vymeteno)