21 Feb 2017 Lidove noviny ELIŠKA NOVÁ
Squateři u sebe úředníky nechtějí
SŽDC plánuje přemístit část svých zaměstnanců do Kliniky, kterou obývají aktivisté. Ti získali podporu osobností a odejít nemíní
PRAHA Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce přestěhovat část svých úředníků do budovy bývalé kliniky na pražském Žižkově. Tu ale stále obývají squateři. Na jejich podporu se teď postavilo na šest desítek osobností. V dopise SŽDC a ministerstvu dopravy žádají, ať pro svoje zaměstnance najdou jiné místo. Klinika podle nich nevyhovuje ani dispozičně, ani velikostí.
Od listopadu 2014. Takhle ji při přebírání loni v říjnu zdokumentovala Správa železniční dopravní cesty. FOTO SŽDC
Squateři obývají Kliniku
„Objekt velikostně odpovídá tomu, co potřebujeme, a v Praze nemáme žádnou jinou volnou budovu, kam bychom mohli naše zaměstnance přemístit. Vzhledem k tomu, že všichni mají pracovní poměr v Praze, těžko je přestěhujeme například do Dolní Poustevny ve Šluknovském výběžku nebo do Meziměstí v Broumovském výběžku. Aktivistům můžeme tato místa klidně nabídnout,“řekl LN náměstek pro správu majetku SŽDC Tomáš Drmola.
Zaměstnanci, které chce státní organizace do zrekonstruované budovy na Žižkově přestěhovat, teď sídlí na Florenci. Za prostory tady stát platí 94 tisíc korun měsíčně, tedy přes milion korun ročně. SŽDC, která budovu na Žižkově převzala od státu loni v říjnu, vypsala letos v lednu výběrové řízení na projekt, který by měl být hotový v polovině roku. Pak zažádá o stavební povolení. S rekonstrukcí objektu tak, aby vyhovoval potřebám státní organizace, chce začít v roce 2018.
Podporovatelé aktivistů, kteří zde založili autonomní sociální centrum, chtějí, aby zde squateři mohli zůstat aspoň do doby, než se s rekonstrukcí začne. „Dlouhodobě si myslím, že jedno takové kulturní autonomní centrum Praha snese a je žádoucí. Vzhledem k tomu, že rekonstrukce tak, jak se o ní mluví, by vyžadovala změnu územního plánu, což si vyžádá poměrně dlouhý čas, je možné, aby tam Klinika zůstala nadále,“sdělil pražský zastupitel Matěj Stropnický (Zelení), který dopis spolupodepsal. S ním také například senátorka Eliška Wagnerová (za Zelené) nebo senátor Jiří Dienstbier (ČSSD).
Neozvali se ale jen politici. Mezi osobnostmi, které se pod výzvu podepsaly, je například také dokumentaristka Helena Třeštíková, herečka Simona Babčáková, filozof Václav Bělohradský, kajakář Vavřinec Hradilek nebo režisér Bohdan Sláma.
Většinu z nich oslovila dokumentaristka Apolena Rychlíková. „Iniciativa vznikla uvnitř kolektivu Kliniky, který se snaží získat podporu pro svoje další fungování, protože SŽDC už oznámila, že existenci Kliniky nechce nadále tolerovat. Bavili jsme se o tom (s aktivisty, kteří budovu obývají – pozn. red.), jestli město potřebuje další kanceláře, nebo se mu vyplatí mít autonomní prostor, který nestojí žádné peníze a vytváří kulturní zázemí,“míní Rychlíková.
Podle aktivistů vzešla iniciativa přímo od lidí, kteří jsou v dopise podepsáni. O vyklizení objektu v tuto chvíli neuvažují. A neodrazuje je ani to, že SŽDC po nich bude vymáhat částku, která odpovídá tržnímu nájemnému budovy. Za období od října do ledna to podle organizace činí bezmála 275 tisíc korun.
„Je to zastrašování. Dům není ve stavu pro komerční pronájem. To, že se připravuje projekt, říkaly úřady u všech vyklizených squatů, které doteď chátrají. Je to politický problém a budeme tlačit jak na ministerstvo dopravy, tak na SŽDC, aby našly nějaké řešení aspoň do doby, než se opravdu bude něco rekonstruovat,“tvrdí Jakub Ort, který za squatery mluví do médií.
O tom, jestli budovu vyklidí, nebo ne, se podle něj budou aktivisté rozhodovat až tehdy, když bude stavební povolení. Ort říká, že se SŽDC chtěli jednat, úspěšní ale nebyli. Návrh na placení nájmu ovšem od aktivistů nevzešel. „Odporuje to podstatě squatování prázdného domu, ale mohli bychom se o tom bavit. Iniciovali jsme obecné jednání, kde mohly padnout různé věci, ale úřad s námi nechce jednat vůbec,“dodává Ort.
Budovu obsadili squateři v listopadu 2014. Měsíc nato je vyvedla policie. Nakonec jim Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, pod který budova dříve patřila, poskytl roční smlouvu. Ta vypršela a úřad loni v březnu podal žalobu na vyklizení objektu. V polovině ledna tak rozhodl i soud. Aktivisté se odvolali. A neodešli.