• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • Přišli jste skrz odkaz na příspěvek, který již neexistuje.

  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ALMADDocker a kontejnery
    BLACKOUT
    BLACKOUT --- ---
    Je Swarm este in?

    Pri MicroK8s, K3s by som swarm skusil maximalne ako "pohlad do historie" a siel dalej
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Ahoj,
    muzete mi prosim nekdo vysvetlit polopaticky k cemu je tohle? Znamena to, ze si muzu vytvorit "virtualni" pocitac na vice fyzickymi stroji?
    Swarm mode overview | Docker Documentation
    https://docs.docker.com/engine/swarm/
    Pouzivate to nekdo?
    Predem diky
    FALLENANGEL
    FALLENANGEL --- ---
    What is better than containerization? Virtualization ;)

    Behind the scenes, AWS Lambda
    https://www.bschaatsbergen.com/behind-the-scenes-lambda
    MORTAELTH
    MORTAELTH --- ---
    Helm je standard pro templatovani / deployovani
    Operator pattern ma sirsi zaber, ale videl jsem pouziti i jen pro deployment / postdeploy konfiguraci. Napr. Prometheus-Operator, nebo Kube-Prometheus projekt. Na jednoduchy appky, o ktery se pak ani nemusis nejak starat / konfigurovat, jen je nainstalujes a sedej tam, nemaji zadnou vnitrni logiku, ktera by ridila jine resourcy v kubernetes je Operator kanon na vrabce.


    My jsme se helmu vyhnuli. Na orchestraci vseho pouzivame Pulumi (kterym instalujeme krome cele infrastruktury take naseho operatora, ktery pak instaluje nase backend aplikace).
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    JON: když jsem si dělal PoC, tak jsem si to templatoval v ansible;-) dneska bych asi šáhl pro kapitan. Helm mě přišel překoplikovaný tehdy. Ale nějak si mi furt K8s vyhýbá, tak nemám produkční zkušenost.
    FALLENANGEL
    FALLENANGEL --- ---
    JON: Probiral jsem to s kolegama a potvrdili, ze Helm je 'community standard' pro templatovani.
    JON
    JON --- ---
    VELDRANE: ok, podivam se na to. dik.
    VELDRANE
    VELDRANE --- ---
    JON: Mno kdyz to takhle popisujes tak zrovna tyhle veci ten helm resi docela hezky a jak sem psal - neni to zadna raketova veda
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    Já bych to asi slepil nejdriv Jenkinsem a pak vymejslel jak to ocesat na bare minimum. A v podstate je jedno jestli Python nebo nějakej vlastní či cizí tooling..
    JON
    JON --- ---
    FALLENANGEL: me jde o ty yaml templaty tech resourcu. Spoustu veci budou ruzny appky mit stejny, a naopak skoro kazda bude mit par veci jinak. Takze bych chtel mit nejak abstrahovany registry (credentials, cestu), image tag, nektery env variables apod. Aby tyhle veci clovek mohl menit na jednom miste a ne pres grep nad desitkama souboru.
    FALLENANGEL
    FALLENANGEL --- ---
    JON: ok, jsem od ty vyvojarsky casti trochu odtrzenej takze mozna rikam nesmysly. Mel jsem za to, ze ten template vyresi git, kde mas tu sablonu uloženou. Developer ji vezme, upravi, pushne a spustí pipelinu, která deployuje aplikaci. Nebo ti jde o vytvoření yaml templatu tech resource? Pripadne jakejch presne?

    VELDRANE: je to minimálně zajimavej nápad. Zkusím se poptat, jestli to někdo kolem resil.
    VELDRANE
    VELDRANE --- ---
    FALLENANGEL: No prave ze nevidel :), coz ale neznamena, ze si tu nekdo treba pohrdlive neodfrkne a neprohlasi: "Pche helm, Vy maloverni, jen operator je ta spravna cesta, sypu v golangu z rukavu". Priznavam ze o ci/cd vim vcelku tuzku, uspesne se tehle oblasti vyhybam co to de paac to smrdi komunikaci s vyvojem :). Vrcholem me statecnosti bylo par helm chartu a naky multistage buildy v jenkinsu (nechci uz to opakovat :) pro veci za kery odpovidam. Takze i ja si tu tad poslechnu par rad na tohle tema.
    JON
    JON --- ---
    FALLENANGEL: to je urcite varianta jak to delat, ale uplne to neresi ten problem s tema manifestama, ne?
    Na webu ArgoCD sami pisou

    Kubernetes manifests can be specified in several ways:

    kustomize applications
    helm charts
    ksonnet applications
    jsonnet files
    Plain directory of YAML/json manifests
    Any custom config management tool configured as a config management plugin

    A kustomize mi neprijde dobry, ksonnet se prestal vyvijet, psat pro vlastni appky helm chartu mi prijde overkill - zbyva ten jsonnet, ale ze bych z toho na prvni pohled rval nadsenim, to nemohu rict.
    FALLENANGEL
    FALLENANGEL --- ---
    Operatory se pisou spis na systemovy veci. VELDRANE videl jsi nekdy operator pro deployment aplikaci? Rad se naucim neco novyho.

    JON: Co na to jit pres gitops? ArgoCD napriklad.
    JON
    JON --- ---
    VELDRANE: co znamena nepisou se rovnou operatori?
    Chtel bych se prave vyhnout tomu, ze se budeme ucit neco, co uz je prekonane,proto se mozna tak blbe ptam.

    Co si od toho templatovani slibuju: vyvojar si bude u sebe bude moct spustit nejakou cast vseho a k tomu si pripojit appku, kterou vyviji.
    V CI se spusti nejakej subset vseho pro integracni testy.
    V CI se spusti kompletni vsechno ve verzi N-1, provede se update na verzi N a to cele se otestuje, ze funguje.
    Vysledek se vysype do produkce (to uz vlastne vypada jako drobnost).
    A ve vsech techhle setupech se ty veci budou nejakyma drobnyma parametrama lisit - pocet instanci, jestli generujou skutecny nebo fejkovy data apod. A rad bych mel nejakej konzistentni zaklad, kterej se bude parametrizovat.
    VELDRANE
    VELDRANE --- ---
    Btw nezkousel tu nekdo rozbehat docker/podman (preferovana varianta) s ovs swistem ? Jako nakonec sem to nejak rozchodil ale je to strasnej bastl:

    pody ---> linux bridge (nativni docker network) <-- veth ---> ovs

    Neni nakej pekne plugin kterej by to umel pripojit primo na definovanej ovs vswist ?

    Chci mit pod network integrovanou na l2 s moji siti doma (nic zasadniho je to jen tak pro srandu :)
    VELDRANE
    VELDRANE --- ---
    JON: No jasne, pravda ne uplne na vsechno, ale vetsina co vim je v helmu. Je to vcelku easy cesta jak neco nasadit, pravda nevim jestli to uz dneska neni trochu passe a nepisou se spis operatori. Zas na vytvoreni chartu nepotrebujes zadny extra skilly.
    JON
    JON --- ---
    VELDRANE: jako ze si pisete helm charty i pro vlastni appky?
    VELDRANE
    VELDRANE --- ---
    JON: S templatovanin ceho konkretne ? Instalace ? Aplikaci ?

    Na deploy aplikaci casto pouzivame helm coz je v podstate templatovani
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam