• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NJALEU, multikulturalismus a přistěhovalci (+UK na pozorovani z dalky :-)
    NJAL
    NJAL --- ---
    Minutu ticha za Lábor. Skubani koutku ust povoleno.

    Elections results 2021: Conservatives make gains on English councils - BBC News
    https://www.bbc.com/news/uk-politics-57021276

    SIRLOON
    SIRLOON --- ---
    MRAKY: dokonce je tam porad otevrena diskuze :-o
    GROBENIUS
    GROBENIUS --- ---
    Ani vlast zradit pořádně neumějí - Echo24.cz
    https://echo24.cz/a/SRRd7/ani-vlast-zradit-poradne-neumeji

    Boj proti klimatické změně stále divočejší - Echo24.cz
    https://echo24.cz/a/ST84C/boj-proti-klimaticke-zmene-stale-divocejsi
    Kdo by chtěl studovat soudcokracii v čisté podobě, tomu minulý týden poskytl neuvěřitelnou látku Spolkový ústavní soud Německa. Ve čtvrtek zveřejnil senzační verdikt, který jednak předepisuje německé vládě její klimatickou politiku zhruba řečeno mezi léty 2030 a 2050, jednak hrozí mít nepřímý, ale trvalý dopad na celou EU, doslova i na váš životní styl, vážení čtenáři.
    O co tu jde? Soudci z Karlsruhe dali částečně za pravdu skupině „mladých stěžovatelů“ – zhruba řečeno ze subkultury kolem stávek za klima, Fridays for Future, vyznavačů Grety Thunbergové. Ti si stěžovali, že německý klimatický zákon z konce roku 2019 stanoví tempo snižování emisí skleníkových plynů jen do roku 2030. Tou dobou má podle zákona Německo své emise snížit o 55 procent stavu z roku 1990. Ale v roce 2050 chce být uhlíkově neutrální, a cesta od 55 k nule (byť to přísně vzato není nula, ale pár procent; zbytkové emise podle zákonodárců může stát kompenzovat vysázením nových lesů) zákonem stanovena není.
    Soudci z toho vydedukovali, že v roce 2030 bude ještě většina práce na dosažení uhlíkové nuly neodpracována, a že jak se bude blížit rok 2050, spolková republika bude muset přijímat čím dál drastičtější redukce, a to čím dál překotněji (tj. že nová omezení budou vstupovat v platnost fakticky okamžitě). A poněvadž ta omezení budou drasticky zasahovat do základních občanských svobod dnešních dvacátníků a teenagerů, jejichž „zástupci“ si u soudu stěžují, musí teď spolková vláda během příštího roku a půl zákonem určit, jak bude od ledna 2031 postupovat. Tedy zásahy do základních svobod (které chrání ústava, a měl by je proto chránit i Spolkový ústavní soud) rozložit v čase, tedy už v blízké budoucnosti klimatickou politiku opět urychlovat.
    Na rozsudku je mimořádná drzost, s níž si soudci osobují rozhodovat o politice za 10–30 let od nynějška. Co když se do té doby nejen „vědecký“, ale i společenský konsenzus změní obrazně řečeno k odvolání stavu klimatické nouze? Ústavní soudci takovému zhoupnutí kyvadla zpátky stavějí do dráhy překážku tím, že politický, dobový, sporný konsenzus tzv. Pařížské dohody z roku 2016 (omezit nárůst teploty od předindustriální éry na Zemi o 1,5 stupně Celsia) proměňují v ústavní právo. K tomu jim slouží divoká interpretace odstavce a) článku 20 německého Základního zákona: „Stát i ve jménu odpovědnosti před budoucími generacemi chrání přírodní podmínky pro život...“
    Soudci teď radikálně tvrdí, že zmíněná pasáž je vlastně „ústavněprávní cíl ochrany klimatu“. Tato ústava pochází z roku 1949, její autoři neměli samozřejmě o teorii antropogenního oteplování Země ani potuchy. Od roku 1949 se vědecký konsenzus nejprve vyvíjel k předpovědím globálního ochlazení, pak k předpovědím globálního oteplování, přičemž modely OSN od 90. let prokazatelně přestřelovaly oteplování skutečné. Radikálním rozsudkem německých soudců se politická dohoda z Paříže, kterou například poslední americký prezident odmítal, stává v nejdůležitějším státě EU moudrostí litou do ústavní judikatury. Část skeptiků, která nad Paříží mávala rukou pro její právní nezávaznost, tu dostala lekci.
    A nejde jen o to, že německý ústavní soud má mezi ústavními soudci a ústavními právníky po Evropě včetně našeho Pavla Rychetského skvělé renomé (byť je dnes jeho předsedou bývalý poslanec vládní CDU Stephan Harbarth, který těsně před tímto převelením kancléřce Angele Merkelové pomáhal v parlamentu s prosazením tzv. migračního paktu). Důležitější jsou zkušenosti posledních let: co se přijme jako klimatická politika v Německu, se z větší části stává posléze politikou Evropské unie, závaznou po příslušném rozhodnutí Evropské rady i pro nás. Němci se rozhodli pro elektroauta, i my si za pár let budeme kupovat už jen elektroauta. Všimněme si, že čísla jako 2030-55-2050-0 jsou mezitím platná na unijní úrovni. Tento dystopický rok ne a ne skončit.
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    MRAKY: tak z tohodle mi to příjde jasný
    "Její domněnky potvrzuje Zuzana Bieliková ze slovenského Audiovizuálního fondu. Některé americké štáby podle ní zdůvodňovaly nezájem o natáčení v Maďarsku současnou politickou situací. Nejde tak zřejmě o cílený odchod Netflixu nebo Amazonu, ale o konkrétní štáby, které odmítnutím vyjadřují svůj postoj.

    Nespokojenost s natáčením v Maďarsku potvrzuje také Radomír Dočekal z produkční společnosti Milk and Honey Pictures, avšak uvádí jiné než politické důvody. „Také jsem slyšel od zahraničních producentů, kteří v Maďarsku natáčeli, že se tam už nechtějí vracet. Hlavním důvodem je ale nespokojenost s kvalitou filmových služeb,“ napsal deníku E15 Dočekal."

    Já jsem zahlédl v nějakem článku (ale za boha ho nemůžu najít) stážnosti na zázemí, oproti čr, ale už to taky bude nějakej pátek
    GROBENIUS
    GROBENIUS --- ---
    Francie na hraně | The Conservative
    https://theconservative.online/article/francie-na-hran
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    Bobby Sands: The hunger strike that changed the course of N Ireland's conflict - BBC News
    https://www.bbc.com/news/stories-56937259
    GROBENIUS
    GROBENIUS --- ---
    K nárůstu popularity šéfce Národního sdružení (RN) pomohly podle Le Figaro události posledního měsíce. Le Penová podpořila například otevřený dopis penzionovaných generálů, kteří varují před možnou občanskou válkou ve Francii a islamismem. Veřejností nedávno otřásla také vražda policejní úřednice ve městě Rambouillet, kterou ubodal radikalizovaný Tunisan, nebo nečekaně mírný přístup soudu k útoku zápalnými lahvemi na policisty v roce 2016.

    Popularita Le Penové raketově roste. Krajně pravicová politička si za pouhý měsíc polepšila o osm procent | Svět | Lidovky.cz
    https://www.lidovky.cz/svet/le-penova-si-za-mesic-polepsila-u-francouzu-v-pruzkumu-popularity-drzi-druhe-misto-prvni-je-expremie.A210430_182037_ln_zahranici_likv?zdroj=vybava_recombee
    NJAL
    NJAL --- ---
    MRAKY: Yer missing da silicon massa whippin' da silicon slave? :-)
    NJAL
    NJAL --- ---
    GROBENIUS: Poslechnu si to, ale celkem se vsadim, ze se tam nic noveho nedozvim. Ovsem je hezke, ze uz se o tomhle americkem blbnuti smi u nas normalne mluvit.
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    GROBENIUS: co tak občas sleduju tak když hledají nějakeho útočníka co poplival asiata, celý nažhavený na toho arijce v uniformě SS, tak je z toho nakonec černoch, musí mít v hlavičkách hodně zavařeno, naposledy jim hodily vidle do fakt jednouchýho světa asiati během LA riots :)
    GROBENIUS
    GROBENIUS --- ---
    Jestli máte 26 minut, tak vyslechnete pár zajímavých postřehů
    Hon na rasisty je zideologizovaný. Čína využije amerického sebemrskačství, říká analytik Macháček | Svět | Lidovky.cz
    https://www.lidovky.cz/svet/cina-bude-vyuzivat-americkeho-sebemrskacstvi-rika-analytik-machacek.A210429_103855_ln_zahranici_ele
    TAX
    TAX --- ---
    MRAKY: co takovy vyplach udela se slabsi povahou.
    NJAL
    NJAL --- ---
    FORTRESS: Zase na druhou stranu, proti komu kdy ziskas tak levny a dostupny kryptonit jako je napriklad tleskani? ;-)
    FORTRESS
    FORTRESS --- ---
    MRAKY: Kromě toho chlapce u pirátů který si zmrzačil penis aby mohl být lesbou je tohle referování o sobě ve středním rodě další západní vymoženost co k nám dorazila - upravená na naše poměry.

    A - aktivistka sedí před autobusem MHD na plyn
    B - "Alžbětko je velmi statečné, na to že je ještě studentkem"

    je to asi OT ale doporučuju i tuhle ideovou konferenci v US

    Best Moments of DSA National Convention 2019
    https://youtu.be/bHRxu3XrsHg
    NJAL
    NJAL --- ---
    MRAKY: Predpokladam, ze tohle "prulomove rozhodnuti" se netyka katovych veci jako statni dluh...
    FORTRESS
    FORTRESS --- ---
    Ono je z toho právem zděšeno.

    GROBENIUS
    GROBENIUS --- ---
    Dánko:
    Neobvyklý pohled na Green New Deal - Echo24.cz
    https://echo24.cz/a/Sjk6e/neobvykly-pohled-na-green-new-deal
    https://www.weforum.org/agenda/2016/11/how-life-could-change-2030/?utm_content=buffer16466&utm_medium=social&;amp;utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer
    A mimochodem současně s tím dnes v Dánsku přijímají imigrační zákony, za které by Orbána ukřižovali, ale o tom jindy...
    Zbytek článku:
    Rovněž se dočítáme, že „problémy životního prostředí se zdají být velmi vzdálené,“ neboť zboží je produkováno s ohledem na trvanlivost a recyklovatelnost. Cirkulární ekonomika definitivně pohřbila známou fintu kapitalistů, plánovanou zastaralost.
    Estetika cyklostezek je celkem běžná věc. Tak nějak by si asi představoval Prahu primátor Hřib. Ale naše autorka pokročí dál. Až do polohy, jež připomíná, jak u nás za socialismu líčili učitelé marxismu budoucí život za komunismu: „Jednou za čas se rozhodnu, že si chci uvařit. Je to snadné – potřebné kuchyňské vybavení mi doručí ke dveřím během minuty.“ Práci zastoupí hra. Opravdu. „Práci, kterou děláme, je možné dělat kdykoliv.“ Jako práci z domova za lockdownu, napadne nás. Jenže ta práce je jiná: „Ani nevím, jestli tomu můžu ještě říkat práce. Je to spíš čas přemýšlení, čas tvoření a čas vývoje.“
    V závěru si autorka libuje, že její město je mnohem lepší než svět včerejška, a vysvětluje, že to byla reakce na to, že starý „model růstu“ byl neudržitelný. „Děly se nám všechny ty hrozné věci. Nemoci ze způsobu života, změna klimatu, uprchlická krize, degradace životního prostředí, naprosto ucpaná města, znečištění vody, znečištění vzduchu, sociální nepokoje a nezaměstnanost.“ Ale to všechno patří minulosti.
    Vypadá to jako text hodný davoského fóra. A taky je to řešení úkolů, které formulovala jedna konkrétní intelektuální tradice. Lze ji vymezit zprávou Římského klubu „Meze růstu“ z roku 1972 (pobočku klubu u nás chtěl v roce 1990 zakládat jistý Miloš Zeman) a názvem knihy Ericha Fromma „Mít, nebo být?“ z roku 1976. Cirkulární ekonomika vyřešila zdroje a na Frommovu jednoduchou otázku dala budoucí společnost jednoduchou a správnou odpověď. Anebo ne?
    Ten text obsahuje i místa, která do tohoto přímočarého výkladu nezapadají. Několikrát si člověk nad nimi říká, že se buď ukazuje, jak iluzorní tyto recepty jsou, anebo že to autorka nemůže myslet vážně. Třeba nakupování autorku nebaví. To lidi dnes stále baví, i ty nejpřevratnější technologické firmy současnosti jsou založeny na tom, jak moc je to stále baví. Nepřeceňuje autorka ochotu většiny lidí vzdát se těchto přízemních radostí? A opravdu se jí líbí, že může nakupování svěřovat algoritmu, protože „teď už zná můj vkus líp než já sama“?
    Opravdu se jí líbí, že domov nahradilo jakési totální AirBnB, protože „když naše prostory nepotřebujeme, využívá je někdo jiný. Když nejsem doma, můj obývací pokoj je využíván pro obchodní schůzky“?
    Ten text jsme zjednodušili, Aukenová sama v poznámce na začátku a na konci upozorňuje, že se nejedná o utopii, o její sen, ale o „scénář ukazující, kam bychom mohli směřovat – v dobrém i ve zlém“.
    A opravdu je v něm několik nepochybných mráčků na obloze. Ne všichni přijali život ve městě. Nedokázali nebo nechtěli, někteří se i „obrátili proti politickému systému“. Žijí někde na venkově nebo ve starých, poloprázdných tradičních domech. Vypravěčku jejich existence znepokojuje.
    A otevřeně přiznává, že jí občas vadí, že nemá soukromí. Že je každý její čin zaznamenán. A doufá, že to proti ní nikdo nepoužije.
    Ale na tom textu je zajímavé, že až na zmíněné výjimky „dobré“ a „špatné“ věci nejsou jednoznačně označkované. Že si každý může vybrat. Pohybují se na spektru od jednoznačně dobrých – kdo je pro špinavý vzduch? – po znepokojivé. Nejsou nijak uspořádány ve smyslu, že by něco nežádoucího bylo cenou, kterou musíme platit za něco žádoucího. Jsou předkládány jakoby ve stavu zrodu.
    Už dnes jsou některé ty věci považovány za dobré v určitých kontextech, v určitém společenském prostředí. A v jiném ne. Cyklostezky a kultura, kterou symbolizují, jsou, jak známo, dosti politicky polarizující. Nejsou to jen ojedinělé výkřiky politiků či jedinců na sociálních sítích, už existují studie, které ukazují, že vztah k cyklostezkám nebo třeba k veganství a k umělému masu dosti výrazně predikuje volební chování.
    Je na nás, abychom si řekli třeba, zda se nám zamlouvá nevlastnit vůbec nic, ani oblečení. Anebo zda si chceme některé věci osahat, učinit je svými. Koneckonců i bolševik toleroval osobní vlastnictví aut, a dokonce domů, byť omezoval jejich velikost.
    A je na ztrátě soukromí znepokojivé jen to, že by informace o nás někdo mohl proti nám použít? Sovětský film režiséra Alexeje Germana z roku 1985 Můj přítel Ivan Lapšin zachycuje společnost vrcholného sovětismu, ještě před velkými stalinskými čistkami ve 30. letech, kdy existovalo něco takového jako věřící sovětský člověk. Jedním z rysů té společnosti byl život v komunálních bytech a v tom filmu je nádherně zobrazeno, jak ustavičná přítomnost ostatních především znemožňuje myslet. V tom dánském světě roku 2030 může člověk být fyzicky sám, ale cizí oči a cizí myšlenky jsou neustále virtuálně přítomné.
    Takže ten na první pohled utopický text má i rysy klasických antiutopií. Nějaký bod zlomu, ucuknutí od okraje propasti („Až na poslední chvíli jsme objevili, jak využívat všechny ty nové technologie pro lepší účely“), i když zde to na rozdíl od klasických antiutopií není válka. Ti, co zůstali stranou. Vždycky takoví existují. Nepřizpůsobiví. V rezervacích. Ti, kdo odcházejí z Omelas. A hlodání pochybností, vnitřní neklid, který se vždy u nějakého hrdiny objeví. První odpověď na ně, ať už ji pronáší obecné vědomí, anebo někdo jako Mustafa Mond v Huxleyho Brave New World: Takže vy byste se chtěli vrátit ke starému špatnému světu? Odpověď, která většině lidí stačí – dokud někomu stačit nepřestane.
    V každém případě text klade otázky, jež přesahují myšlenkový horizont Mezí růstu a Ericha Fromma. A zároveň je politicky aktuální. Protože to, co autorka předkládá, je přece svět Green New Dealu. Jeho základními pilíři jsou přechod k čisté energii a digitalizace. A Nástroj pro oživení a odolnost (Recovery and Resilience Facility) byl schválen, cesta je nalinkovaná.
    Nevíme samozřejmě, zda je ta vize roku 2030 vůbec realizovatelná. Bude všeho dost pro všechny? S odpovědí se hlásí různé nové koncepty jako univerzální zaručený příjem nebo moderní monetární teorie, které slibují v sociální politice a v ekonomii bezmála tolik, jako kdybychom ve fyzice zrušili gravitaci. Jsou nevyzkoušené, není jasné, zda budou fungovat. Přičemž tím „fungovat“ myslíme, zda se náhodou fundamentálně nemýlí ohledně lidské povahy.
    A pokud budou fungovat, není jisté, jestli „tam“ chceme. A přitom je to jediná koncepce hodná toho jména, kterou Evropská unie má.
    NJAL
    NJAL --- ---
    Dalsi vesela zprava ze slunickoveho antihejtoveho Britanistanu. Odkud my to jen zname. Kadrovy posudek much? :-)

    Name-calling between students in a lesson that is not deemed a hate crime could instead be recorded a 'non-crime' incident, according to guidance issued by policing chiefs last year.

    Even if police find no evidence that a crime has been committed, if anyone believes the incident was motivated by hate then officers are obliged to make a record. These records, which stay on the system for six years, can show up on enhanced DBS checks. And they could ultimately jeopardise a person's career, even though the individual was not found guilty of, or even charged with, a hate crime.
    (...)
    Earlier this year it was revealed how police have recorded non-crime hate incidents against more than 120,000 people - 2,000 of which were against children.
    (...)
    'Because if a left-wing activist decides to take them to the police accusing them of hate - even though they haven't done that – that alone means it could go down on their record.'
    (...)
    'Indeed, a member of the public can have a Non-Crime Hate Incident recorded against their name without ever being informed of the fact.

    'In some cases, NCHIs are recorded against a person's name without their knowledge and are only picked up years later when an employer carries out a background check on them.

    'This means that a young person training to be an NHS nurse or teacher could be turned down for a job because of a joke they made in the playground as a 12 year-old.'


    Priti Patel calls on police chiefs to wipe 'non-crime hate incidents' from people's records | Daily Mail Online
    https://www.dailymail.co.uk/news/article-9508887/Priti-Patel-calls-police-chiefs-wipe-non-crime-hate-incidents-peoples-records.html
    FORTRESS
    FORTRESS --- ---
    Macronovi hrozí pučem. Zastavte islamisty, nebo..., píší staří generálové - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/francie-generalove-otevreny-dopis-terorismus-islamiste-obcanska-valka.A210427_103113_zahranicni_aha
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam