Zveme vás na další Sraz hudebníků a fireshow. Tentokrát u železniční trati pod Krejcárkem.
Krejcárek je historicky propojen s Žižkovem a to od doby obrozenecké.. Krejcárek nese jmeno i jediný les v katastru Prahy 3, který vznikl díky akci Z... V těchto místech můžete nalést zbytky domů a starých ovocných stromů z původního osídlení.
Proč se říká „Na Krejcárku“?
Vysvětlení, proč se Krejcárku říká Krejcárek, je několik. Nejčastěji zmiňovaným je to, že název vznikl kvůli chudým lidem, které v kolonii Krejcárek bydleli. Střádali krejcárek ke krejcárku, či že nájemné za pozemek byl pouhý „krejcárek“.
Podle vzpomínek paní Františky Suché se ale název „Grejcárek“ používal již v 19. stol. Jméno prý tyto původní pastviny a pole dostaly podle toho, že se tam licitovalo od krejcaru či že při licitaci někdo přihodil i krejcar.
Krejcar (z něm. Kreuzer – mince s křížem), jinak také cruzaer, crucigeri, gruciffieri, byla původně stříbrná mince ražená od roku 1271 v jihotyrolském Meranu. V českých zemích byl krejcar zaveden roku 1561 za vlády Ferdinanda I. Jako drobná mince platil v habsburské monarchii až do zavedení korunové měny v roce 1892.
V letech tzv. rakouské měny mezi roky 1857 až 1892 byla platidlem v našich zemích jedna zlatka, která se dělila na 100 krejcarů. Např. v roce 1883 stálo 1/4 kg másla 27 krejcarů, 1 kg mouky 21 krejcarů a 1 litr vína 15 – 30 krejcarů. Měsíční plat např. zedníka byl 35 zlatých, úředníka 25 zlatých.
(zdroj:
https://www.nakrejcarku.info/)Prosíme účastníky o alespoň základní principy společného fungování a respektu k místu. Tzn. uklízejte odpadky a chovejte se jako lidi. Při případné návštěvě PČR nevyvolávejte zbytečné konflikty.
Mapa:
https://goo.gl/maps/hr9op41LbYG2