• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TADEASdaně, bohatství a kapitál v širokých sociopolitických souvislostech
    - socio-politické, historické, antropologické a filosofické souvislosti daní a zdaňování

    - téma daňových rájů, daňových úniků a optimalizací

    - téma role různých typů daní ve státních rozpočtech

    - téma soukromého vs. státního investování

    - téma intergeneračního zdaňování majetkových přesunů

    - téma zdaňování práce, kapitálu

    - téma anonymity, skrytého vlastnictví, privátnosti

    - téma nerovnosti příjmů a vlastnictví
    rozbalit záhlaví
    URZA
    URZA --- ---
    Elizabeth Warren says her wealth tax will "rebuild America's middle class." Amusingly enough, that's true! The reason the middle class has been shrinking is not because more people are becoming poor, but because more are becoming rich. Her tax will reverse that trend.

    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    TADEAS: Přetištěný rozhovor s živým člověkem je ze své podstaty minimálně samotnou formou pravým opakem chatgpt recyklátu, ale jinak jo no...chtělo by to něco novýho a šokujícího. Kdybys řešil aspekt novelity, tak nemá v médiích smysl zveřejňovat ani většinu článků o klima změnách, protože je to taky pořád dokola :-). V tomhle ohledu je pak důležitou otázkou a problémem, zda ta repetitivnost způsobuje větší zpřítomňování/uvědomování, nebo naopak větší desenzibilizaci/ignoraci.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    INK_FLO, INK_FLO: recyklaty levelu chatgpt
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    „Bohatí už se nepodílejí na vyrovnávání se s krizemi. Souvisí to s jejich vstupem do politiky,“ říká historik Alfani – A2larm
    https://a2larm.cz/2024/03/bohati-uz-se-nepodileji-na-vyrovnavani-se-s-krizemi-souvisi-to-s-jejich-vstupem-do-politiky-rika-historik-alfani/

    Rozhovor s italským historikem Guidem Alfanim o bohatých a jejich měnícím se postavení v průběhu dějin. Současná míra majetkových nerovností podle něj ohrožuje demokracii, jak ji dnes známe.

    Slovo superbohatý se používá v kontextu současného světa, kdy majetkové rozdíly ve společnosti dosahují historického maxima. Pokud definujeme superbohatého jako někoho, kdo disponuje několikanásobně větším majetkem než průměrný člověk a prostřednictvím svého majetku dokáže ovlivňovat politiku a fungování společnosti, můžeme takové jedince najít i v průběhu dřívějších historických období. Dálkový mezinárodní obchod, zrod finančnictví, který s obchodem souvisel, válka, kolonialismus nebo průmyslová revoluce byly události, které umožňovaly pohádkově zbohatnout i lidem, kteří nepocházeli z urozeného rodu. Kniha italského historika Guida Alfaniho As Gods Among Men (Jako bohové mezi lidmi) zkoumá pohled společnosti na bohaté lidi v průběhu dějin, jejich měnící se postavení a historický vývoj majetkových nerovností. Jak mohli lidé, kteří nepatřili ke šlechtě, ve středověku zbohatnout? Proč se od konce středověku přestali bohatí lidé považovat za hříšníky? Kdy byla západní společnost nejrovnostářštější? Proč zažíval svět před první světovou válkou nejvyšší historickou míru majetkových nerovností? A co může napravit extrémní společenské a majetkové nerovnosti současnosti? To vše se dozvíte v rozhovoru s italským profesorem hospodářských dějin Guidem Alfanim.
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    Bez diskuze o vyvlastňování a výrazném zdanění miliardářů je politika jen povídáním u čaje – A2larm
    https://a2larm.cz/2024/03/bez-diskuze-o-vyvlastnovani-a-vyraznem-zdaneni-miliardaru-je-politika-jen-povidanim-u-caje/

    Závažné strukturální problémy regionů nebo podfinancovanost a nedostupnost služeb jako zdravotnictví nebo školství jsou v posledních letech diskutovaným tématem. Pouze se při diskuzích o jejich řešení nemluví o nesouměřitelné nerovnosti, o tom, že superbohatí neplatí svůj podíl do společné kasy, o tom, že lidé jako Křetínský nebo Tykač bohatnou na bídě ostatních a stát s tím nejenže nic nedělá, ale jejich byznys ještě podporuje. Když během covidu znovu zbohatla uzounká nejbohatší elita a zbytek lidí zchudnul, ani to nebylo předmětem politické diskuse. Přitom nárůst nerovnosti se objevuje pravidelně jako jedno z rizik pro budoucnost demokracie.

    Český stát přitom ztrácí schopnost daně vybírat tak, aby sám sebe uživil. Takřka všichni politici si zvykli nadávat na státní výdaje a předhánět se (aspoň rétoricky) v šetření, ale o nerovnostech a nejbohatších nemluví. Jejich majetky se staly tak nedotknutelnými, že pouhé mluvení o struktuře společnosti a růstu nerovností by se jich mohlo dotknout. Kromě vlády o nich pochopitelně příliš nemluví ani šéf opozice a miliardář Andrej Babiš. A tak se opozice s vládou hádá, kdo málo šetří a kdo moc zvyšuje daně. Nikdo nechce řešit problémy, které skutečně máme. Demokratická diskuse se scvrkla na boj proti korektnosti a řešení podružných technikálií. Otázku, v jaké bychom chtěli žít společnosti, si raději už ani neklademe.

    Demokracie na Západě jako politický systém nyní čerpá legitimitu zejména ze srovnání s agresivní ruskou diktaturou Vladimira Putina, která se už dva roky neúspěšně snaží zničit Ukrajinu. Česká politická reprezentace dává najevo svoji neutuchající ochotu pomáhat napadené zemi a je ochotná přinášet ve jménu solidarity a demokracie oběti. Téma Ukrajina se tak stalo součástí sociálního konfliktu v Česku. Nacionalistická opozice zpochybňuje tuto solidaritu a horuje ve prospěch národního sobectví. Pochopitelně je úspěšná zejména u lidí, kteří následky energetické a cenové krize posledních let pociťují zvlášť bolestivě. Aby kvůli tomu zdanila miliardáře a nadnárodní korporace a z těchto příjmů financovala zbraně a další pomoc napadené zemi, nikoho ani nenapadne. Přitom válka v nedaleké zemi dělá českou společnost zvláště zranitelnou. Kromě přímých finančních nákladů testuje české kapacity příliv ukrajinských uprchlíků a psychiku všech napínají obrazy válečných hrůz. Solidaritu s Ukrajinou se ale česká vláda neodhodlala rozprostřít solidárně a naložila ji na bedra chudších.

    V tomto roce budou v Evropě i v USA volby, které ukážou sílu soudobé krajní pravice. Ta hodlá prosperitu Západu stavět na osekání jakékoliv ohleduplnosti dovnitř i ven – vůči přírodě, migrantům i vlastním pracujícím. Řešení rostoucí hypernerovnosti rozhodně nepatří k politickým prioritám lidí jako Donald Trump, Tomio Okamura nebo Giorgia Meloni. Jenže něco velmi podobného se dá říct i o většině liberálního demokratického tábora. Macron ani Fiala se také nehodlají zabývat vlivem finančních oligarchií na společnost a politiku, natož aby se je snažili potlačit. Rostoucí hypernerovnosti už dávno nejsou jen otázkou sociálních práv, ale ovlivňují také podobu zastupitelských demokracií. Struktura společnosti, ve které malá skupinka vlastní většinu majetku, dlouhodobě nepřispívá k demokratickému uspořádání. A bez diskuze o změně tohoto stavu je demokracie jen takové plkání.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Co mohou mladí dělat, aby v důchodu neživořili? Ekonomka radí tři malé kroky - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-ve-vate-co-mohou-mladi-delat-aby-v-duchodu-nezivorili-ekonomka-radi-tri-male-kroky-247728

    Zatímco na přelomu milénia připadalo na jednoho důchodce pět lidí v ekonomicky aktivním věku, o 20 let později to bylo už jenom 3,5. A v roce 2050 už to budou jen dva na jednoho. „Jako by si každý partnerský pár kromě všech svých dětí a podpory svých rodičů přibral ještě jednoho důchodce, kterého bude plně živit,“ dává srovnání ekonomka Jana Matesová, někdejší zástupkyně ČR při Světové bance, v podcastu Ve vatě.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Red Flags Among Golden Passports: An Analysis of Chinese Influence In Five Caribbean Citizenship By Investment Programs - Diálogo Américas
    https://dialogo-americas.com/articles/red-flags-among-golden-passports-an-analysis-of-chinese-influence-in-five-caribbean-citizenship-by-investment-programs/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Malta Moves to Strip Citizenship From Sanctioned Israeli Spyware CEO - IMI - Investment Migration Insider
    https://www.imidaily.com/europe/malta-moves-to-strip-citizenship-from-sanctioned-israeli-spyware-ceo/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    The holy grail of public commercial asset management is an institutional arrangement that detaches governance concerns from direct government responsibility. This can be accomplished through an independent balance sheet that encourages active long-term governance aimed at greater societal and financial value. Effective governance maximizes value in a transparent manner according to the highest international standards and independent of short-term political influence.

    Some countries have made progress with a national wealth fund, similar to a private equity fund but wholly owned by the public sector, with active professional ownership to maximize long-term value. Such public wealth funds work under a government mandate while remaining fairly independent of short-term political influence, much like an independent central bank. This arrangement brings together the interests of the commercial management and the long-term life cycle of assets and supports the funding of maintenance, the bulk of the lifetime costs.

    In Austria, for example, the ÖIAG (Österreichische Industriholding AG) is a state holding company similar to Solidium in Finland that holds the government’s listed companies. Another example is Singapore’s Temasek, which has reported an average annual return of 15 percent over the 35 years since its inception.

    A few cities have been very successful in setting up independent and professional holding companies or funds to manage their commercial wealth and help finance infrastructure investments—Copenhagen’s City & Port Company and Hamburg’s HafenCity, for example. MTR Corporation (originally, Mass Transit Railway Corporation), in Hong Kong SAR, funded and managed not only the vast investment in the city’s rail infrastructure but also the large housing estates and shopping complexes incorporated into its stations. In addition, MTR pays a substantial dividend to the city, providing an income for the government that has been deployed to pay off existing debt and develop other assets.

    Over the coming decades technological disruption and globalization will open many new opportunities for multiple uses of public assets. For example, self-driving cars may free public parking space that can be put to better use, and harbors, airports, and other transportation infrastructure will be revamped. Cities and countries are more likely to succeed with a transparent account of the assets they own and a government that promotes the creation of value.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    With the invention of double-entry bookkeeping and accrual accounting some 700 years ago, the balance sheet was born. In contrast, the development of proper public sector accounting has just started. For the public sector, such a balance sheet would be able to quantify and publish specific fiscal risks, such as guarantees and other contingent liabilities, as outlined in the third pillar of the IMF’s fiscal transparency code. New Zealand and the United Kingdom are both regarded as pioneers in the use of accrual accounting—which records revenue and expenses when they are incurred—for public finances.

    In the United Kingdom, the demand for better use of local government balance sheets is increasing, partly because of strong demand for public housing across the country. Moreover, local councils in the United Kingdom are diving headlong into the commercial property market, borrowing at favorable government rates to purchase commercial real estate in pursuit of higher returns to fund gaps in their budgets after years of central government spending cuts. It is a role for which they are ill-suited, and the consequence is huge financial and fiscal risks.

    As a result, the UK government is now making moves to improve balance sheet management. In the latest budget proposal, the UK government launched a balance sheet review to make more effective use of its public commercial assets, looking at areas such as improving the return on investments and reducing the cost of liabilities. The review will help release resources for further investment in public services and improve the sustainability of the public finances.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    A Global Picture of Public Wealth
    https://www.imf.org/en/Blogs/Articles/2019/06/18/blog-a-global-picture-of-public-wealth

    The IMF attempted to collect statistics on the book value of public commercial assets for 27 countries in a 2013 paper (IMF 2013). We added more countries in our 2015 book The Public Wealth of Nations. According to our estimates, public commercial assets are on the same order of magnitude as annual world GDP, which the IMF put at $75 trillion in 2013, and comfortably higher than world public debt of $54 trillion. At the city level, available valuation figures suggest the entire public portfolio of real estate within a city has the same value as the city’s GDP and represents a quarter of the total market value of real estate.

    Although there are excellently run state-owned firms, such as Norway’s Statoil, these may be more of an exception. Studies by Bloom and van Reenen (2010), using detailed information on management methods, show that state-owned firms lag private firms considerably.

    Comparison with some of the better professional institutions for governance of public commercial assets, such as Singapore’s Temasek, or pension funds managing similar assets suggests that much higher yields should be within reach. Consider, conservatively, an additional annual yield of 3 percent worldwide: this would amount to $2.7 trillion, more than current global spending on transportation, power, water, and communications infrastructure combined.

    These data on public sector balance sheets also help governments actively manage their balance sheets. Better management of government assets could earn 3 percent of GDP in extra revenues each year—that is more than the interest payments advanced countries pay to cover their debt. There are a range of examples of countries doing just this: the United Kingdom spent several years compiling data and is currently undertaking a balance sheet review. Australia and New Zealand have also looked at the balance sheet effects of policies for years.

    More recently, the IMF has used the public sector balance sheet approach in consultations with member countries, for instance in some of the Nordic countries. And investors and financial market experts have shown an interest in both the data and the tools, like fiscal stress tests, that use these data.

    TADEAS:
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Central bank - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Central_bank

    In 2016, 75% of the world's central-bank assets were controlled by four centers in China, the United States, Japan and the eurozone. The central banks of Brazil, Switzerland, Saudi Arabia, the U.K., India and Russia, each account for an average of 2.5 percent. The remaining 107 central banks hold less than 13 percent. According to data compiled by Bloomberg News, the top 10 largest central banks owned $21.4 trillion in assets, a 10 percent increase from 2015.[91]

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    A Global Picture of Public Wealth
    https://www.imf.org/en/Blogs/Articles/2019/06/18/blog-a-global-picture-of-public-wealth

    The database covers 38 countries’ public assets and liabilities and includes low-income, emerging market, and advanced economies. It expands coverage from the October Fiscal Monitor by adding seven countries: Mexico, Malta, North Macedonia, Senegal, Armenia, Uzbekistan, and Lithuania. The countries in the database now cover almost 63% of global GDP. For 17 countries we have time series data at the public sector level.

    We provide granular data on what assets countries hold, like land, buildings, cash, and equity, as well as the liabilities, such as debt, loans, and pensions. We provide the data by level of government and include both financial and nonfinancial corporations.

    The total public sector assets in these 38 countries are worth $103 trillion, or 216% of GDP.

    The total public sector assets in the countries covered are worth $103 trillion, or 216% of GDP. These assets consist of public infrastructure such as bridges and roads, financial assets such as bank deposits, as well as natural resource reserves in the ground.

    Total liabilities stand at $93 trillion. This comprises some $44 trillion of general government debt, but also includes $22 trillion of current pension obligations and the debt of state-owned enterprises.

    Net worth—assets minus liabilities—comes to $10 trillion or 21% of GDP for this group of countries.




    TADEAS
    TADEAS --- ---
    The Richest in 2023: Globally, we counted 2,640 ten-figure fortunes, down from 2,668 last year. Altogether, the planet's billionaires are now worth $12.2 trillion [= 12 200 billion] -- https://www.forbes.com/billionaires/

    2560 miliardaru z populace 8 miliard = 0.0000033 populace jsou dolarovi miliardari
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    List of countries by government budget - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_government_budget

    Government budget -> Expenditures -> World: 21 680 billion USD
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    List of countries by total wealth - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_total_wealth
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: "whales"

    2021 Chapter 3: Cryptocurrencies and Inequality
    https://www.worldscientific.com/doi/abs/10.1142/9789811239670_0003

    This chapter seeks to contextualize the nature of cryptocurrencies as an alternate form of capital that, while being inspired by cryptoanarchist thought, has come to embody extreme forms of inequality among its owners. The concentration of wealth produces a “whale effect” that, as the chapter argues, in fact reflects the forms of inequalities that are found in the ownership of traditional forms of capital. The chapter thus alludes to the mismatch between the professed cryptoanarchist philosophical bent of cryptocurrency owners and the reality of capital ownership in the cryptocurrency domain; while cryptoanarchism postulates autonomy, decentralization, and the spread of ownership, the whale effect suggests that cryptocurrencies are insufficiently different from traditional forms of capital in this regard. This challenges the degree to which the praxis of cryptocurrencies coheres with the philosophy of cryptoanarchism.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    2024 Bitcoin: The Irresistible Rise
    https://www.amazon.com/Bitcoin-Irresistible-Rise-Markus-Thielen/dp/B0CRRTGYR9

    2023 Crypto Titans: How trillions were made and billions lost in the cryptocurrency markets
    https://www.amazon.com/Crypto-Titans-trillions-billions-cryptocurrency/dp/B0C47N3SRC
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    The rapid growth in global wealth | McKinsey
    https://www.mckinsey.com/industries/financial-services/our-insights/the-rise-and-rise-of-the-global-balance-sheet-how-productively-are-we-using-our-wealth

    https://www.mckinsey.com/~/media/mckinsey/industries/financial%20services/our%20insights/the%20rise%20and%20rise%20of%20the%20global%20balance%20sheet%20how%20productively%20are%20we%20using%20our%20wealth/mgi-the-rise-and-rise-of-the-global-balance-sheet-full-report-vf.pdf

    Our report, The rise of the global balance sheet: How productively are we using our wealth?, provides an in-depth look at the global economy after two decades of financial turbulence and more than ten years of heavy central bank intervention, punctuated by the pandemic.

    Across ten countries that account for about 60 percent of global GDP—Australia, Canada, China, France, Germany, Japan, Mexico, Sweden, the United Kingdom, and the United States—the historic link between the growth of net worth and the growth of GDP no longer holds. While economic growth has been tepid over the past two decades in advanced economies, balance sheets and net worth that have long tracked it have tripled in size. This divergence emerged as asset prices rose—but not as a result of 21st-century trends like the growing digitization of the economy.

    Rather, in an economy increasingly propelled by intangible assets like software and other intellectual property, a glut of savings has struggled to find investments offering sufficient economic returns and lasting value to investors. These savings have found their way instead into real estate, which in 2020 accounted for two-thirds of net worth. Other fixed assets that can drive economic growth made up only about 20 percent the total. Moreover, asset values are now nearly 50 percent higher than the long-run average relative to income. And for every $1 in net new investment over the past 20 years, overall liabilities have grown by almost $4, of which about $2 is debt.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ADAM: davam to sem spis pro ilustraci celkovejch pomeru z nejakyho globalniho pohledu, tzn. napr. jake cca by mohly byt pocty krypto miliardaru, o kolika miliardarich muze byt cca rec u kriminalnich organizaci a o jaky majetek se jedna, podobne u ruznych tech kralu

    pokud najdes nejakou dobrou analyzu toho krypto sveta, urcte sem dej. bude to zasadni problem vyhodnotit, protoze rada lidi to muze mit uplne mimo bankovni system, vzdavaji se kvuli tomu US obcanstvi a delaji podobne vylomeniny .)

    ale imho tech dolarovych miliardaru nebudou tisice, max bych odhadoval desitky, tzn. budou tam nejaky lidi kteri pred deseti lety meli hodne bitcoinu a pak nejaky vyherci ICO loterii :]
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam