Elektrická ovce
Bez elektřiny by McLuhanem popisovaný elektrický věk elektrických médií vůbec neexistoval. Elektřina se stala krví moderní společnosti, je to základní "potrava" více či méně inteligentích stojů, které nás obklopují. Elektřina proudí skrze "mozky" kolem nás se materializujících utopií.
Sní androidové o elektrických ovcích? Takto se P.K.Dick, jeden z iniciátorů vznikajícího hnutí kyberkultury, ptal již v názvu své knihy z roku 1968. Co se odehrává v "mozku" počítačů, které nám jsou médiem, partnerem i společníkem při práci i zábavě? A jaký na nás má vliv posun paradigmatu "myšlení" tváří v tvář této formě zpracování informací odlišné od fungování našeho vlastního "hardwaru"?
Ve dvacátém prvním století se elektrická ovce zviditelnila i běžným smrtelníkům. Alespoň ve virtuálním prostředí. Mimo odkazu k P.K.Dickovi totiž název odkazuje i k počítačovému programu, tzv. spořiči obrazovky, nazvanému "Electric Sheep". V době nečinnosti, tento program komunikuje pomocí síťového připojení s jinými počítači připojenými do sítě internet a vytváří kolektivní "sen" počítačů a jejich uživatelů.
I k lidem samotným je možné v době masových médií možno odkazovat jako k "ovcím", k mase posluchačů usedající večer co večer k televizním obrazovkám. A proč elektrické? Bez elektřiny by těžko existovaly dnešní komunikační kanály a organizační struktury a společnost by asi vypadala úplně jinak.
Kdo tedy dnes sní o elektrických ovcích? O čem sní počítače? Kde je zakopaná elektrická ovce, popř. koho takto můžeme označit? Kolik sní ovce zeleniny ? Můžou mravenci přežít v galerii ? To jsou jen některé z otázek, na které budeme v rámci této výstavy hledat odpovědi:)