• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    WHITESCORPIONietzsche & Schopenhauer - filosofujeme kladivem !
    Mluvim k vam, drazi bezverci, k vam kdoz lamete kridla andelum a hledate cestu, jak prekonati sama sebe ... zde neni trh, ani misto narku ! ... bodnete do vosiho hnizda, zde se filosofuje kladivem !
    WhiteScorpio

    Nastenka: Dilo Shopenhaurovo a Nietzscheho, Vase hodnotne prispevky Anketa: pojetim sveho zivota predstavuji spise ...

    Spratelene kluby:

    Martin Heidegger - bytnost, bytí, čas a nicotnění

    KLASICKÁ FILOSOFIE (od starověku po současnost)=náměty,otázky,debaty=

    ATEISMUS a nevíra v posmrtný život

    Křesťanství -- DEBATA a filosofování.

    SMRT

    rozbalit záhlaví
    MANTIS
    MANTIS --- ---
    WIREBORNE: Nietzcheho filozofie je založená na nevíře. (A za předpokladu že v této místnostži by měly všechny přispěvky směřovány tímto směrem) není dobré hlásat "Pochybuj!".
    Znamenalo by to pochybovat i o nevíře...
    Ale nechci ti cpát svůj náhled na věc.
    WIREBORNE
    WIREBORNE --- ---
    Já taky neměl na mysli nevíru. Ta může na povrch působit jako pasívní záležitost.

    Pochybnost je jednoznačně aktivní.
    MANTIS
    MANTIS --- ---
    WIREBORNE: Neveřit automaticky neznamená pochybovat... Ale budiž
    WIREBORNE
    WIREBORNE --- ---
    Příkázání první: POCHYBUJ !

    Buď připraven pochybovat vždy a všude, nauč se milovat pochybnosti a né se jich bát a pochybovat s pocitem viny. Pochybnost je nejvyšší projev lidského intelektu.
    WHITESCORPIO
    WHITESCORPIO --- ---
    ... odchazim na tricet let hor
    WHITESCORPIO
    WHITESCORPIO --- ---
    ... deti zarathustry odvraceji se od jeho nekonecne lzi
    IMZMETECH
    IMZMETECH --- ---
    Deti pane odvracejice se od jeho nekonecne pravdy a uceni, ruku v ruce jdouc vstric vecne smrti, zrozeni. V pekle prach a v prach se obrati, kdyz jejich vlastni otec od nich hlavu odvrati, co vic nez z lasky hrich snad, kdyz rodic sve deti zatrati ?

    Buh je dabel, dabel, je buh.. krestenstvi znamena vzdelanost, vzdelanost znamena pokrok, pokrok znamena smrt.. vetsine. buh je hajzl.
    WHITESCORPIO
    WHITESCORPIO --- ---
    nympho> ve svem klubu si muzu vypoustet z huby co se mi zamane :)) ... a s tim ze buh je vsude opatrne, mimochodem byl to ode mne spise kompliment ...
    NYMPHO
    NYMPHO --- ---
    WHITESCORPIO: až mě poznáš, tak si dovol něco takového vypustit "z huby" ;)
    WHITESCORPIO
    WHITESCORPIO --- ---
    nympho> ja myslim ze konkretne v tobe zadny neni ...
    NYMPHO
    NYMPHO --- ---
    WHITESCORPIO: ale pokud platí pravda, že Bůh je všude, tudíž i ve mně, pak je důležité milovat sám sebe, protože jinak nedojdeš štěstí :))))
    WHITESCORPIO
    WHITESCORPIO --- ---
    vyhlasuji novou zabavnou hru pro cleny klubu ... stvorte si sve vlastni desatero ! ... doporucuju tomu venovat alespon nekolik minut at to vypada lepe nez ty nesmysly z bible
    WHITESCORPIO
    WHITESCORPIO --- ---
    ... vynatek prispevku id shaldan smerovano na lalinu

    překonáno desatero čím ? Čím je překonáno to nejdůležitější přikázání, tj. první MILUJ BOHA ? .... jen sobectvím lidí, kteří si ho nahradil miluj sám sebe ........ ano, to je druhé .. ale bez prvního nemá valného významu, protože to je jen prázdná fráze ... ale to už se dostáváme do jiných temat :)) .... četla jsi celé Písmo jestli se mohu ptát ?
    WIREBORNE
    WIREBORNE --- ---
    Stejně je to sranda.

    Z biologie buňky kterou jsem absolvoval před patnácti lety a dnes jsem pořád v blízkém oboru bych si znova zkoušku složit netroufal.

    Ale gymnaziální češtinu, slohové práce, jé to bych si užíval, to bych si z nich, už mohl dělat absolutní srandu......což na druhou stranu znamená, že to asi k něčemu bylo a nějaký základ tvůrčího psaní mi to dalo.
    WHITESCORPIO
    WHITESCORPIO --- ---
    ... drobna zalezitost na pobaveni aneb vashek filosofem ...

    VASHEK --- --- 19.14:33 10.1.2005
    no uvaha na jakykoliv tema :)
    REONA --- --- 18.54:00 10.1.2005
    slohova prace na tema uvaha znamena co? jakoze slohovy utvar Uvaha na volne tema, nebo uvaha na tema uvaha? nebo snad vyklad na tema uvaha? (no, ja nic takoveho nemam, ale kdyby nekdo mel, tak at vi co vlastne chces :o)
    VASHEK --- --- 18.25:58 10.1.2005
    prosim nema z vas nekdo slohovou praci na tema uvaha potrebuju nejakou ktera neni moc podobna tim co je na maturita.cz :) ... to bude mit kazdej prosim prosim .)
    JAEGER
    JAEGER --- ---
    WHITESCORPIO: ze byl tenhle fanatickej milovnik Smetany blbej jak stoudev, to vim, ale ze az tak...

    WIREBORNE: :-)))
    ZHAQ
    ZHAQ --- ---
    + Životopis:

    Friedrich Nietzsche
    (15.10.1844 - 25.8.1900)
    "Filosof s kladivem"

    Friedrich Nietzsche, německý filosof, jeden z hlavních představitelů tzv. filosofie vůle (voluntarismu), přichází na svět 15. října roku 1844 v Röckenu u Lützenu jako syn evangelického pastora (podle ústního podání prý rodina pochází z polského hraběcího rodu).

    Když je Friedrichovi pět let, umírá jeho otec - Friedrich pak vyrůstá vychováván výlučně ženami a v duchu protestantské zbožnosti: je chlapcem citlivým a fyzicky poměrně slabým, tělesné neduživosti se ale snaží vzdorovat otužováním a železnou sebekázní.

    Vzdělání pak Nietzsche získává nejprve v proslulé internátní škole v Schulpfortě, kde se počíná jeho vroucí a nikdy nevyhaslý vztah k řeckému starověku, poté Nietzsche studuje klasickou filologii v Bonnu a v Lipsku.

    Právě v Lipsku se Nietzsche poprvé setkává s duchovní silou, která na jeho myšlení, vedle lásky ke klasickému starověku, zapůsobí rozhodujícím způsobem - v antikvariátu se mu do rukou dostává hlavní dílo filosofa A. Schopenhauera "Svět jako vůle a představa": Nietzsche je okouzlen, Schopenhauerovu dílu zcela propadá.

    Stejně jako dílo Schopenhauerovo působí na Nietzscheho dílo německého skladatele R. Wagnera, samo o sobě prodchnuté Schopenhauerovým duchem - Nietzsche se stává nadšeným "wagneriánem", ostatně, hudbu miluje a rozumí jí, sám se jí aktivně věnuje, dokáže celé hodiny dojímat a okouzlovat své posluchače klavírními fantaziemi.

    Jako čtyřiadvacetiletý se Nietzsche na doporučení svého učitele Ritschla (který je nadšen drobnými filologickými pracemi Nietzscheho, psanými během studií) stává mimořádným profesorem klasické filologie na univerzitě v Basileji.

    V roce 1870 Nietzscheho univerzitní dráhu na krátký čas přeruší prusko-rakouská válka - Nietzsche se jí účastní jako dobrovolný ošetřovatel, ale poté, co brzy vážně onemocní úplavicí, se vrací do Basileje - s podlomeným zdravím pak bude bojovat až do své smrti.

    V roce 1871 vychází Nietzschův první větší spis, a to spis "Zrození tragédie z ducha hudby", v letech 1973-76 pak Nietzsche píše "Nečasové úvahy", z nichž je nejproslulejší zejména ta druhá, nazvaná "O užitečnosti a škodlivosti historie pro život", v níž se Nietzsche obrací proti nemírnému šíření historických poznatků, šíření, které hrozí zahubit skutečný život. Úvahou třetí, "Schopenhauer jako učitel" a čtvrtou "Richard Wagner v Bayreuthu" pak Nietzsche oslavuje své duchovní učitele, Schopenhauera a Wagnera, jako vychovatele k nové, zušlechtěné kultuře.

    Brzy na to se ale Nietzsche během bayreuthských slavností z Wagnerem rozchází - vytýká mu především to, že se svým "Parsifalem" pokořuje před křesťanským ideálem popírání života (tedy pozemského života).

    Po rozchodu s Wagnerem se Nietzsche odklání i od Schopenhauera a začíná spásu hledat ve vědě. V této době vychází pak jeho spis "Lidské, příliš lidské" (1878-80), věnovaný francouzskému mysliteli Voltairovi.

    Rozchod s Wagnerem má ale i jiné důsledky - v roce 1876 se Nietzsche poprvé fyzicky zhroutí a musí požádat o jednoroční zdravotní dovolenou: brzy poté je pak na svoji žádost penzionován a v roce 1879 je na čas blízko smrti. Po svém penzionování Nietzsche odchází z Basileje a pobývá většinou v severní Itálii (v Janově, Turínu a Benátkách), na francouzské Riviéře a v létě pak nejvíce v Sils Maria ve švýcarském Engadinu.

    Nakonec se ale Nietzsche uzdraví - po uzdravení pak napíše "Ranní červánky" (1881) a "Radostnou vědu" (1882) a během engadinského pobytu v zimě roku 1882 v něm pak začíná zrát jeho nejznámější dílo, nazvané "Tak pravil Zarathustra" - toto dílo má být básnickým ztvárněním Nietzschových filosofických myšlenek.

    Kromě básnického ztvárnění chce Nietzsche svoji filosofii podat i ve formě systematické, tedy ve formě uceleného filosofického systému - Nietzsche má v plánu čtyřsvazkové dílo, nazvané "Vůle k moci. Pokus o přehodnocení všech hodnot". Toto Nietzscheho dílo ale nebude nikdy dokončeno, po Nietzscheho smrti je vydáno pouze ve fragmentární formě, a to nejen co se týče formy literární, nýbrž i co do myšlenkového obsahu (ostatně, Nietzscheho všechna pozdní díla jsou fragmentární, aforistická).

    Úvodem k "Vůli k moci" má být Nietzschův spis "Mimo dobro a zlo. Předehra k filosofii budoucnosti" vydaný v roce 1886. Poté Nietzsche práci na svém hlavním díle přerušuje - důvodem je nové vydání jeho raných spisů a práce na knize "Genealogie morálky" (1887).

    V těchto letech Nietzschova osamělost dosahuje svého vrcholu - je bez přátel, jeho knihy vycházejí takřka bez povšimnutí, od posledního vydání Zarathustry pak Nietzsche nenachází nakladatele a všechna svá díla si musí nechat tisknout vlastním nákladem.

    V roce 1888 se Nietzsche vzepne ke svému poslednímu tvůrčímu vrcholu - jeho tvorba ale již nese znaky jeho budoucí osobní tragédie: nejprve Nietzsche definitivně zúčtuje s R. Wagnerem v dílech "Případ Wagner" a "Nietzsche kontra Wagner. Dokumenty psychologa", poté vzejdou z jeho pera dva divoké útoky proti křesťanství - "Soumrak model" a "Antikrist", a konečně na konci roku píše svoji značně emočně přepjatou autobiografii "Ecce homo".

    Na počátku roku 1889 pak přichází tragédie - téměř slepý, tělesně i duševně vyčerpaný Nietzsche utrpí v italském Turínu paralytický záchvat (nejspíše jako důsledek dřívější luetické nákazy) - když se pak po dvou dnech probere z mdlob, rozešle svým známým i různým vysoce postaveným osobnostem dopisy tak zmateného a fantaskního obsahu, že musí být nakonec převezen nejprve do Basileje a pak na jenskou kliniku pro duševně choré - zde se pak o myslitele, jehož vědomí už navždy zůstane zastřené, pak po celých příštích dvanáct let bude starat je matka a později i sestra Elisabeth - smrt pak k Nietzschemu přichází 25. srpna roku 1900.
    ZHAQ
    ZHAQ --- ---
    tak ještě nějaké výroky NIETZSCHEho:

    Špatně pozoroval život ten, kdo neviděl i ruku,
    která chrání tak, že usmrcuje.

    Máme-li charakter, máme i svůj typický zážitek,
    který se stále vrací.

    Mudrc jako astronom. -Dokud ještě cítíš hvězdy
    jako něco "nad sebou", chybí ti pohled poznávajícího.

    Ne síla, ale trvání vysokého citu činí lidi
    vysokými.

    Kdo dosáhne svého ideálu, ten jej právě tím
    překročí.

    Leckterý páv skrývá před zraky všech svá paví
    péra - a zve to svou pýchou.

    Geniálního člověka nelze vystát, nemá-li ke géniu
    ještě alespoň dvojí: vděčnost a čistotnost.

    Stupeň a druh pohlavnosti člověka dosahuje až do
    posledního vrcholku jeho ducha.

    V mírových poměrech napadá válečnický člověk sám
    sebe.

    Svými zásadami chce člověk své zvyklosti
    tyranizovat nebo ospravedlňovat nebo ctít nebo
    pomlouvat nebo skrývat: dva lidé se stejnými
    zásadami chtějí jejich prostřednictvím
    pravděpodobně cosi zásadně odlišného.

    Kdo sám sebou pohrdá, váží si sebe sama přece jen
    alespoň jako pohrdajícího.

    Duše, jež ví, že je milována, avšak sama
    nemiluje, prozrazuje svou sedlinu: co je v ní
    nejnižší, vyplouvá napovrch.

    Věc, která se vyjasní, se nás přestává týkat.-Co
    mínil onen bůh, jenž radil: "poznej sám sebe"
    Mělo to snad znamenat: "Přestaň se sám sebe
    týkat! Buď objektivní!" A Sokratés? A "Vědecký člověk?

    Je strašlivé zemřít v moři žízní. Což musíte svou
    pravdu hned tak solit, že už ani nezažene žízeň?
    "Soucit se všemi" - byl by tvrdostí a tyranií "s
    tebou", vážený sousede!

    INSTINKT - Když hoří dům, zapomene člověk i na
    oběd. - Ano, dožene to na spáleništi.

    Žena se učí nenávidět tou měrou, jíž přestává -
    okouzlovat.
    WIREBORNE
    WIREBORNE --- ---
    Jestlipak víte, jak tohle (shodou okolností správně) vysvětluje Shopenhauer?

    http://www.novinky.cz/04/35/79.html
    WIREBORNE
    WIREBORNE --- ---
    Já bych měl básničku:

    Občas mrkev
    lepší pyje
    bůh je mrtev
    Nietzche žije
    WHITESCORPIO
    WHITESCORPIO --- ---
    venujte prosim pozornost nove ankete !
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam