• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JAMINAASIAN ART GALLERY
    JAMINA
    JAMINA --- ---

    BodhGaya, India, mandala, by Saurabh C.
    MIRACLE
    MIRACLE --- ---
    JAMINA: díky za vysvětlení - já o Tantře četla na Wikipedii a tak různě informace mám, ale Jantra slyším prvně a na Wikipedii mi to našlo jen nějakou řeku toho jména, tak proto se ptám :o)
    FUJI_ITA
    FUJI_ITA --- ---
    Mladí umělci z Číny 2008, © Yonghua Tian, 4.4. - 26.10.2008




    Egon Schiele Art Centrum Český Krumlov
    http://www.schieleartcentrum.cz/new/?artid=3&lang=cz&menutype=1&mode=normal
    JAMINA
    JAMINA --- ---
    Šrí JANTRA

    Jantra je vlastně mandala bez postav a znaků a symbolů. Nejrozšířenější jantrou je tzv. Šrí jantra, v kruhu 16 lístkového a 8 lístkového lotosu systém 9 trojúhelníků, které vzájemným pronikáním vytvářejí 44 dílů po 9 odděleních. Jantra symbolizuje spojení ženského principu, energie Šakti - 5 trojúhelníků směřujících dolů a mužského principu Šiva - 4 trojúhelníky směřující nahoru. Ve středu jantry je někdy zobrazován bod bindu, mystický střed Všeho. Veškerá symbolika je zde redukována na minimum, A přesto je tato jantra zdrojem nesčíslných možných interpretací. Devíti trojúhelníkům odpovídá 9 základních podstat člověka, naznačujících vzorec, ze kterého povstává dualita, oddělující ho od zážitku Jednoty (někdy se jim říká 9 lůn): 5 služebnic Šivy – kůže, krev, maso, tuk, kosti a 4 sluhové Šakti – morek, semeno, vitální energie a individuální duše. V jiném výkladovém systému to může znamenat 5 hmotných prvků – země (pevnost), voda (tekutost), oheň (teplo), vzduch (pohyb), éter (prostor) nebo také pět jemných prvků (čich, hmat, chuť, forma, zvuk, 5 orgánů (ruce, nohy, vyměšování, rozmnožování a mysl, která sumarizuje nebo reaguje na všechny smyslové podněty. Všechny tyto orgány jsou odvozovány od Šivy. Pak tvůrčí energie, která manipulována Šivou, je zodpovědná za ideu, že to co existuje je jiné než Šiva sám nebo jeho podstata, dále „čisté vědomí“ (já jsem to), Univerzální Bytí a konečně Bytí v sobě. (Uf, to je ale nádhera, že? To je procvičování synchronizace levé a pravé hemisféry! Jak na to ti Tibeťané mohli přijít?) V těchto 9 trojúhelnících je vyjádřen proces božské expanze Jednoho od Mnohého (z makrokosmu do mikrokosmu či naopak) se symbolem ne-ega ve středu cobypočátku všeho. Někdy bývají na lístcích lotosu nebo v plochách vzniklých průnikem trojúhelníků písmena sánskrtu (mantry) korespondující s různými energiemi. Takto je jantra viditelným i když symbolickým vyjádřením nepřetržitého procesu vznikání a zanikání, přeměny energií a principů (nebo manifestace a zánik psychofyzických komplexů v člověku).
    JAMINA
    JAMINA --- ---
    MIRACLE: Tantra je komplexní přístup k životu /"Cesta", "praktická filozofie"/, kdežto Jantry jsou obrazce pocházející z indické a tibetské kultury, uspořádáním svých konstrukčních prvků symbolizují řád vesmíru.

    Jantra je jako mikrokosmický obraz Makrokosmu. Je ohniskovým bodem, vnější i vnitřní branou. Jantry jsou často zaměřeny na určitá božstva a podobně, takže skrze ladění se na ně je možné zakoušet jejich vliv, případně energii různých (kreativních) silových center ve vesmíru.

    Jantry jsou obvykle koncipovány tak, že směřují oko pozorovatele do svého středu a velmi často jsou symetrické. Mohou být nakresleny na papíře, dřevě, kovu či na zemi anebo mohou být trojrozměrné. Je to geometrický tvar, který se používá jako velmi účinný nástroj kontemplace, koncentrace a meditace. Jantry mají duchovní význam, který se týká vyšších úrovní vědomí


    O Tantře je toho v knihách i na netu spousta, ale v návalu komerční pseudo-esoteriky je celkový informační obraz o ní mezi lidmi všelijaký,)
    Něco jakžtakž vysvětlujícího najdeš třeba zde http://www.tantrajoga.cz/hlavniokno.php?rub=bohyne_0_3
    MIRACLE
    MIRACLE --- ---
    Můžu mít dotaz? Jaký je rozdíl mezi Tantrou a Jantrou? A jinak to jsou moc hezký obrázky - hlavně ti plameňáci a sakury.
    JAMINA
    JAMINA --- ---
    Chinese symbol of good luck and happiness


    For the Chinese New Year, every front door is adorned with a fresh coat of red paint, red being a symbol of good luck and happiness. Although the whole family prepares a feast for the New Year, all knives are put away for 24 hours to keep anyone from cutting themselves, which is thought to cut the family's good luck for the next year.
    JAMINA
    JAMINA --- ---
    Good Luck Symbols At The Zenkoji Temple, Nagano
    JAMINA
    JAMINA --- ---
    *
    Téma na květen: MANDALY, JANTRY A SYMBOLY
    .........................................................................


    ALDEMIK
    ALDEMIK --- ---
    Mistři čínské tušové malby 20. století



    Místo: Valdštejnská jízdárna

    30.04.2008 - 02.11.2008


    Národní galerie v Praze vlastní jedinečnou kolekci čínské tušové malby 20. století, čítající na 260 obrazů, která nemá v západních sbírkách dálněvýchodního umění obdoby. Již od první třetiny 20. století existovaly intenzivní kontakty mezi českými umělci, cestovateli a badateli a jejich současníky v Číně a Japonsku. Díky nim se do českých sbírek dostala některá raná či jinak unikátní díla soudobých malířů. Přátelské vztahy mezi Československem a Čínou v padesátých letech pak umožnily získání dalších mistrovských děl, která byla často pořízena přímo v ateliérech slavných malířů. Sbírka čínského tušového malířství 20. století v Národní galerii v Praze byla v rámci příprav výstavy poprvé v úplnosti zpracována a zhodnocena ve vztahu k jiným světovým kolekcím a významu jednotlivých děl v celku tvorby svých autorů. Prezentaci doprovodí velký vědecký katalog s reprodukcemi všech obrazů sbírky. Setkáme se zde s celou řadou prací snad nejslavnějšího malíře dvacátého století, Čchi Paj-š´e (1864–1957), ale i s díly mistrů Li Kche-žana (1907–1989), Fu Pao-š´e (1904–1965), Chuang Pin-chunga (1865–1955), Sü Pej-chunga (1895–1953), Čang Ta-čchiena (1899–1983) a mnoha dalších. Výstava bude rozdělena na dva cykly vždy přibližně se stovkou exponátů. Obměna, která je vzhledem k citlivosti materiálu na světlo nezbytná, proběhne v posledním červencovém týdnu.
    JAMINA
    JAMINA --- ---
    Marlene Tseng Yu – Síly přírody

    Místo: Veletržní palác
    Malá dvorana a ochoz 5. patra

    08.02.2008 - 04.05.2008


    Dílo americké malířky čínského původu Marlene Tseng Yu již několik desetiletí anticipuje nové možnosti setkávání a vzájemného obohacování západní a východní kultury, aniž by si muselo pro takové setkání brát podoby a modely z poetik pozdně moderního umění. Marlene Tseng Yu svým dílem směřuje k projevům, které nám obnovují vztah k přírodě ve vazbách sahajících hluboko do trvajících procesů naší ontogeneze. Z ní jsou stejně nevyčlenitelné hodnoty, jakými jsou nekonečný pohyb hmoty nebo skladba našich vjemů, které podmiňují nejen pohyb kreslící či malující ruky, ale i reflexi trvání a pomíjejícnosti našeho místa v přírodním universu.


    JAMINA
    JAMINA --- ---
    Výstava v Národní galerii
    Melodie barev - Tradiční oděv a ornamenty čínských etnických menšin

    2. dubna - 15. května 2008
    http://www.ngprague.cz/10/128/vystavy-detail/melodie-barev-8211-tradicni-odev-a-ornamenty-cinskych-etnickych-mensin/
    http://www.pressweb.cz/zprava/8127-melodie-barev-tradicni-odev-ornamenty-cinskych-etnickych-mensin

    Výstava představuje reprezentativní soubor tvorby 33 etnických menšin žijících na rozsáhlém území Číny. Různorodost jejich zvykových odlišností se výrazné odráží ve výběru materiálu, stylu, barevnosti. Náboženské a starodávné tradice, vztah k přírodě vždy vymezovaly podobu tradičních oděvů a vypovídaly i o historii rodiny a kmenové příslušnosti.
    ANDELICEK_ANDY
    ANDELICEK_ANDY --- ---
    krom vystavy v Langhas, na kterou jedu, ma jeste nekdo jakekoli doporuceni na dobre straveny den v Praze? //specha
    JAMINA
    JAMINA --- ---
    YFKA: díky za doporučení, o týhle výstavě jsem vůbec nevěděla. Hodím to i na nástěnku.
    YFKA
    YFKA --- ---
    trochu jsem to zvoral, takze link
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam