• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JAMINAASIAN ART GALLERY
    PENDREK
    PENDREK --- ---
    Stíny na jevišti, Veletržní palác, do 10.1. - čínské stínové divadlo http://www.ngprague.cz/cz/43/0/2630/sekce/stiny-na-jevisti/
    JAMINA
    JAMINA --- ---

    Námět známky

    Nesmrtelný Lü Tung-pin, čínský malíř (14.-15. stol.), Národní galerie v Praze

    Čínská kultura čerpá ze tří filozofických okruhů - taoismu, konfucianismu a buddhismu. Taoistická tradice oplývá množstvím legendárních figur nadaných zázračnými schopnostmi a pověsti o jejich skutcích se vyskytují v mnohých legendách a literárních dílech, ale také v malířství. Již za dynastie Jüan (1279-1368) se ustálil okruh tzv. Osmi nesmrtelných (Pa sien), kteří se vyskytují v čínské literární i výtvarné tradici tak často, že se stali součástí čínského folkloru. Nejmocnějším z nich je právě Lü Tung-pin (zobrazený na známce), který bývá zpodobován jako mohutný majestátní muž s pronikavým pohledem a blahosklonným výrazem na tváři, s dlouhým vousem, oděný v přepychovém rouchu - tedy jako čínský mandarín. Jeho atributem je zázračný plamenný Modrý meč. Ve sbírkách Národní galerie v Praze je několik podob tohoto posvátného čaroděje. Zářivě barevný obraz taoisty sedícího pod borovicí a oděného do rudého roucha s výšivkami draků, malovaný detailní technikou kolorované tušové malby na hedvábí zvanou kung-pi (pracný štětec) patří do nejstaršího období dvorské malby, jež byla zásadně anonymní. Stejnou technikou pracovali na portrétech předků celé cechy profesionálních malířů v rámci konfuciánské tradice úcty ke starcům a zemřelým členům rodu. Zakladatel Sbírky orientálního umění Národní galerie v Praze Lubor Hájek (1921-2000) datuje tento velký svitkový obraz ve své knize Figurální malba Východní Asie do 14.-15. století, avšak vzhledem k vynikajícímu stavu vzniklo dílo spíše za dynastie Ming (1368-1644).

    ocelotisk z plochy v barvě černé kombinovaný barevným ofsetem
    AK (náklad 148 000)
    JAMINA
    JAMINA --- ---
    Otevřená vize
    - Současná čínská malba
    - Veletržní palác Praha 09.10.2009 - 10.01.2010
    http://www.ngprague.cz/cz/77/0/2629/sekce/otevrena-vize/

    JAMINA
    JAMINA --- ---
    on-line galerie Čínský grafický design

    http://www.artinterior.cz/?mode=sec&sec=24717&lang=cz
    DIKY
    DIKY --- ---
    JAMINA: vcera jsem se tam zastavil v ramci volneho vstupu... za 40 min jsem to vubec nezvladal. musim jit jeste jednou.

    velmi hrava a uvolnena vystava, soustredujici se na vsemozna strasidla legendy a jejich zobrazovani vesmes v modernim a predmodernim japonsku... fakt parada, oc mene jsou nektere vystavovane veci vytvarne skvosty, o to vetsi je s nimi sranda. ale je tam taky peknych par Kunisadu a spol., ktere jsou cenne i z formalniho hlediska (jako napr. ta vecicka na obrazku). doporucuji.

    (popravde nejvic mi stejne ale asi utkvel navrh na drevorez s Raikoem, ktereho na luzku (tj. pri soulozi) vydesi monstrum "Zemni pavouk" svirajici hul vyrazne tvarovanou do falickeho symbolu ;-))
    JAMINA
    JAMINA --- ---
    Dny Soulu v Praze
    od 15. do 18. září 2009
    V rámci kulturní akce prezentující jihokorejskou kulturu proběhnou ve dnech od 16. do 18. září projekce pěti filmů v malém sále Městské knihovny, zdarma.

    15.9. proběhne v Obecním domě slavnostní zahájení - Korejská tradiční hudba, tanec, Taekwondo, B-boy, korejské tradiční nástroje a klasická hudba.

    V rámci akce proběhne i výstava, zatím nemám víc info, třeba časem:)
    AGOG
    AGOG --- ---
    JAMINA: Hm koukám, že už je jedna z mála posledních možností galerii navštívit.
    JAMINA
    JAMINA --- ---
    1. 8.- 30. 9. 2009 Zámek Zbraslav - výstava Japonské horory
    http://www.grapheion.cz/index.php?akce=vypis&link=2009080001

    Výstava nazvaná Japonské horory zcela netradičně představí duchy a strašidla v japonské malbě a grafice 18. - 19. století. Už od 18. století se v Japonsku vydávaly dřevořezové ilustrované knihy se strašidelnými příběhy zvanými kaidan. V nich se populární formou vyprávěly legendy a pověsti o strašidlech, duších zavražděných žen, bludných mniších, zlých skřetech z hor, bojovných pavoucích, zázračných hadech, ukrutných vodnících a jedovatých žabách, v nichž kulminovala středověká tradice potulných vypravečů, zaznamenaná písemně jen v libretech her nó či v pohádkách otogibanaši. V 19. století se tyto příběhy ocitly i na scéně divadla kabuki i ve výtvarném zpracování na samostatných grafických listech tištěných technikou dřevořezu. V malbě hororů excelovali zejména Kunijoši, Kunisada a Jošitoši, kteří tvořili celé série ilustrací jak příběhů starých, tak krváků a duchařin ze současné doby. Vystavené svitkové obrazy a dřevořezy z fondů Národní galerie jsou doplněny zápůjčkami od soukromých sběratelů a z galerie Arcimboldo.
    JAMINA
    JAMINA --- ---
    Uzavření expozice asijského umění na zámku Zbraslav se odkládá na konec září
    -regiony24.cz
    -tisková zpráva ng
    pokračuje tam mimiojiné i tato výstava JAMINA .
    JAMINA
    JAMINA --- ---
    BARUNKA: díky, působivá díla:)
    BARUNKA
    BARUNKA --- ---
    Kdyby to nekoho zajimalo,tak tady je odkaz na par dalsich shanghajskych umelcu.
    OutstandingArtShanghai
    BARUNKA
    BARUNKA --- ---

    V Shanghaii jsem narazila na ctvrt plnou galerii a atelieru a asi na hodinu se zasekla u obrazu umelkyne Shi Jian Peng Peng.
    KLUZAU
    KLUZAU --- ---
    nadhera
    MAEDHROS
    MAEDHROS --- ---
    JAMINA: Úplně můj šálek čaje to není - ale ty barvy jsou neuvěřitelný...
    JAMINA
    JAMINA --- ---
    Japonské vize krajin
    zámek Zbraslav, přízemí

    29. březen - 6. červenec 2009

    http://www.ngprague.cz/cz/10/0/2179/sekce/japonske-vize-krajin/



    Hlavní mottem výstavy je otázka vnímání a zobrazování skutečnosti v japonské krajinomalbě. Představuje zobrazená krajina viděnou skutečnost - realitu, nebo spíše vizuální představu krajiny - iluzi? Jednotlivé kapitoly výstavy jsou zaměřeny na krajinářské koncepce a motivy uplatňované nejenom v japonské krajinomalbě, ale také v grafice a na dekorech uměleckého řemesla. Exponáty z období novověkého Japonska (konec 18. až začátek 20. století) ze Sbírky orientálního umění Národní galerie v Praze a Náprstkova muzea Národního muzea jsou v tomto kontextu společně vystaveny poprvé.
    JAMINA
    JAMINA --- ---
    JAMINA
    JAMINA --- ---
    Leiko Ikemura
    Maluje oleje, kresli uhlem, pastelem, tuzkou a tusi a tvori sochy z palene i nepalene hliny a bronzu. Z jejich obrazu zari siroka paleta barev, od svetle zlute, pres modrou a zelenou az po temne odstiny cerne, modre a cervene. Hlavni inspiraci nachazi Leiko Ikemura v prirode a ve vnitrnim zivote vseho ziveho, ovlivnuje ji zivot dnesni doby odrazejici soucasnou politickou a spolecenskou situaci. „Zajima me vztah vsech clanku zivota, ale take vzajemne odcizeni lidi a v tomto kontextu predevsim zensky charakter,“ rika Ikemura.
    V Galeri Jiri Svestka vystavi Leiko Ikemura sve obrazy a sochy, ktere vznikly behem uplynulych peti let. Vystava je rozdelena na tri casti. Tu prvni tvori nejnovejsi abstraktni platna s barevnymi plochami, ktere evokuji valecnou krajinu. Ikemura je namalovala temperou na hrubou jutu, vetsina obrazu je pak jeste dokoncena
    olejovymi barvami. „Vic me zajima malovat do platna nez na ne. Proto v posledni dobe pouzivam hlavne temperu, ktera ma intenzivnejsi pigment nez jine barvy,“ rika autorka. V druhe casti vystavy propojila Ikemura sochy a prace na papire. Posledni mistnosti dominuji platna s motivem zenskych postav a jakoby detskych figur. „Pozy, ktere postavy v obrazech zaujimaji, jsou velmi zvlastni.Ikemura zkouma neuchopitelne dusevni stavy, ale nestavi z nich pribeh,“ komentuje praci malirky kritik umeni John Yau a dodava: „V jejich obrazech i sochach se namety, pouzite prostredky i postupy vzajemne odrazeji a zaroven tvori prostredek sebereflexe. Jsou to dila, ve kterych vidime sami sebe hledet na svet, ktery je zaroven zivy i zdrzenlivy, duverny i introvertni, tichy i rozboureny.“ Take bronzove a terakotove plastiky, ktere pod rukama Leiko Ikemura vznikaji, jsou syntezou zenskych postav a hybridnich forem cerpajicich z tel zvirat a tvaru rostlin. Sama autorka priznava, ze ji premena temer tekute hliny do tuhe hmoty pri paleni fascinuje. Samy o sobe funguji i kresby a akvarely na papire, ktere sochy na vystave doplnuji. Pomahaji divakovi orientovat se ve vystavenych dilech a jsou zaroven studiemi k nim. „Prestoze nelze Leiko zaradit do zadne stylove kategorie a i kdyz tvori dila, ktera stoji mimo soucasne trendy a hnuti, jeji obrazy i sochy snesou dlouhodobe srovnani s pozoruhodnymi dily Degase i Picassa,“ rika John Yau. „Neobratnost, zranitelnost, izolace, vnitrni turbulence i bolest, ktere jsou zaroven nevyhnutelne i devastujici vyzaduji,aby byl umelec otevreny svetu a vsem jeho stavum prilivu i klidu; takove
    miry angazovanosti dosahne jen hrstka jedincu.“ Leiko Ikemura v Galerii Jiri Svestka dokazuje, ze k nim bezvyhradne patri.
    Leiko Ikemura se narodila v japonskem meste Tsu pobliz Osaky. Od roku 1972,kdy Japonsko opustila, zila ve Spanelsku (1972-79), Svycarsku (1979-84) a Nemecku (od 1985 dodnes). Nikdy neusilovala o zarazeni se na mistni umeleckou scenu, ani netezila z rozlisnych a specifickych krajin, ktere za sebou nechala. Tato jeji sobestacnost a individualita prostupuje celym jejim dilem.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam