• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    AXTHEBLego - stavebnice pro vsechny generace
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    EMMET: Spíš v pohodě.
    KAERO: Tak nějak.
    VACA
    VACA --- ---
    E42: Tady bych se spíš bál praskání těch disků kol…
    Ozubený kolečka z tý doby mám snad všechny, ale tyhle kola mi praskaly už v těch devadesátkách:(
    VACA
    VACA --- ---
    SHMADE: No jo, samozřejmě máš pravdu, jsem byl asi už unavenej včera…
    Jakoby nechci nic slibovat, protože moje živnost je nevyzpytatelná na soboty..
    Ale koketuju s myšlenkou že bych se zkusil konečně taky zúčastnit..
    S1 mi přijde celkem přívětivá kategorie na začátek..
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    EMMET: Jo jo, to mi take tak prislo :-( no uvidime jak se k tomu postavi.
    EMMET
    EMMET --- ---
    JANFROG: V tomhle případě doporčuji rovnou kouknout na Bricklink, protože pokud se nemýlím, tak se jedná o motor, který už se přestal vyrábět
    SHMADE
    SHMADE --- ---
    E42: 740 bylo moje 4. LEGO 🤩
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    E42: Tohle jsem mel. Vsechno co vim o autech jsem se naucil z te buginy (pravda, o autech toho zas tak moc nevim :-)
    E42
    E42 --- ---
    U tý 41 let starý buginy pak můžu poreferovat, jak drží ozubená kolečka a spojky .)
    E42
    E42 --- ---
    Jen se dovolím podělit o radost z dnešního nečekaného nálezu u mámy ve sklepě. Myslel jsem, že jsme tyhle sady někomu už dávno věnovali, a on se z nich nakonec bude radovat syn (s 555 si už hraje). A jak se znám, jsou možná klidně i kompletní :)

    JANFROG
    JANFROG --- ---
    OK, tak ten motor je mrtvej, kam si presne pisete legu o nove soucastky? :-)
    KAERO
    KAERO --- ---
    EMMET: to ma rozhodnout AXTHEB. Za me ok kdyz to neni nejaka jasna kradez neciho setu (to co dela lepin, mouldking apod. ve velkem).
    RSZ
    RSZ --- ---
    EMMET: já bych byl pro, navíc k tomu máš to didaktický pozadí a já jsem za něj rád
    EMMET
    EMMET --- ---
    Nechci tu rozpoutat nový flame, tak se chci zeptat, jestli je akceptovatelné zde dávat příspěvky ohledně stavebnic CaDA. Pokud vím, je to plně legální konkurence lega, která dokonce začala přicházet se svými verzemi novějších rámečků, aby nebyla napadnutelná z porušování práv na nové dílky.

    Mluvím o tom, protože má také zajímavé řešení diferenciálu, který má dvě přípojky pro zapojení do převodovky a potom hodně zajímavou alternativu k přepínacímu mechanismu v převodovce. A nedávno jsem také zjistil, že vyrábí oproti Legu i 4L piny (with friction).
    EMMET
    EMMET --- ---
    Abych to doplnil - k diferenciálu jsou třeba dvě kolečka: velké žluté na zavření difetenciálu a malé tlusté žluté, kterým se na velké napojíš. Zatím se objevili jen v několika sadách.
    EMMET
    EMMET --- ---
    DURDIN: Žlutý difernciál má stejné tělo, ale byli stížnosti na divný převodový poměr, tak přišli se žlutými kolečky, které mají lepší převod (za cenu toho, že zatím k ničemu jinému nepasují snadno)
    DURDIN
    DURDIN --- ---
    VACA: to je zase jiný diferenciál než tohle? A ty žluté ozubené kola patří do něj? Nebo je podobnost je čistě náhodná?

    EMMET
    EMMET --- ---
    KAERO: Jj, nejprve to bylo na rámečku 5x7.

    Dřív ro určitě používalo Clementoni nebo nějaký jiný přímý konkurent Lega na poli technických stavebnic, možná proto to LEGO nechtělo dělat taky.
    KAERO
    KAERO --- ---
    EMMET: jestli pamatuju dobre, ty soucastky se stridavym smerem der se nejprv objevily v legu jako obdelnikove ramy. To jsem si rikal proc takove nedelaji i nosniky. Pak jsem to jako nosnik poprve videl na nejakych jinych cinskych stavebnicich, a pak se to objevilo primo v legu.
    BATY
    BATY --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam