• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ASHRAKSebeobrana a sebeochrana - teorie a praxe
    V této diskuzi se nebude striktně dodržovat rozdíl mezi sebeobranou a sebeochranou. Rozdíl mezi sebeochranou a sebeobranou je v tom, že v sebeochraně je kladen větší důraz na neublížení útočníkovi, kdežto v sebeobraně na tom tolik nezáleží. Samozřejmě v praxi většinou sebeochrana kontinuálně přechází v sebeobranu.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ode mne doporučená literatura ke samostudiu (vyzkoušeno):
  • V. Lorenz, K. Zrůbek: Judo, technika chvatů v postoji, Olympia, 1991
  • R. Hladík, T. Petrus: Kung-fu, Naše vojsko, 1992
  • A. A. Lebeda: Sebeobrana - sebeobranné umění pro každého, Olympia, 1984
  • V. L. Levský: Sebaobrana karate, Šport, Slovenské telovýchovné vydateľstvo, 1972
  • R. Srdínko: Malá škola juda, Olympia, 1987
  • R. Srdínko, M. Vachun: Judo - technika vybraných chvatů a trénink, Olympia, 1984
  • A. Matras: Sebeobrana, Naše vojsko, 1959
  • I. Jindřich, J. Müller: Příručka sebeobrany, Naše vojsko, 1980
  • V. L. Levský: Sebeobrana 500 chmatov - Karate, jiu-jitsu, sambo, TJ Červená hviezda Bratislava, 1968
  • I. Fojtík: Aikido cesta harmonie, Naše vojsko, 1993
  • Z. Náchodský: Učebnice sebeobrany pro každého, Futura, 1992
  • I. Jindřich, J. Müller: Příručka sebeochrany - Páky, jejich mechanismus, nácvik a použití, Naše vojsko, 1980
  • A. Matras: Sebeobrana ženy, Naše vojsko, 1968
  • H. Wolf: Sebaobrana s použitím džuda, Šport, 1985
  • V. L. Levský: Škola sebeobrany, Šport pro TJ Červená hviezda, 1966
  • ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    A tady je seznam mých oblíbených stránek s budo:
  • www.czechjudo.cz
  • www.czechkarate.cz
  • www.judoinfo.com
  • www.sambo2002.narod.ru
  • www.jiu-jitsu.nsk.su
  • www.bojovaumeni.cz
  • www.kodokan.org
  • www.europejudo.com
  • www.ijf.org
  • www.sambo-federation.cz
  • www.bsambo.ru
  • www.sambo.spb.ru
  • www.bojovaumeni.ru
  • www.britishjudo.org
  • www.taijutsu.kvalitne.cz
  • ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Zde moje oblíbené on-line prodejny s bojovými potřebami:
  • www.hayashi.cz
  • www.ipponshop.cz
  • rozbalit záhlaví
    CHINOXR
    CHINOXR --- ---
    doporuci mi nekdo nejakej dobrej teleskop za rozumny penize? resim esli nesmrtelny ESPcko s gumovym gripem proti vykluzu a nebo NEX ...
    VESPER_INDIGO
    VESPER_INDIGO --- ---
    BRUKEV: jasně, s radostí, vzít něčím po hlavě, zezadu, jen škoda, že nespí...

    Ne, fakt, takovíhle "útočníci" nedavaj většinou vůbec pozor, na okolí.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Trocha teorie z oblasti Karate

    karate.zip - Disk Google
    https://drive.google.com/file/d/1kuAEzgfYJXLBNiNt2hxzRVeBFBe7xF_K/view?usp=sharing
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    BRUKEV: No, to video zacina tim, ze chlapek, co byl nakonec na zemi mlati do jednoho z tech dvou. Navic pulka sceny videt neni. A chybi tam zacatek. Bylo by potreba vedet vic. (Takzhle to nevylucuje ani variantu "Choval se nevhodne a hlasite, napomenul jsem ho nekolika udery pesti a on me pak bezduvodne napadnul ..." vs "kecame s kamosi o fotbale a najednou nas bezduvodne, brutalne a bez predchoziho varovani napadne nejaky silenec, tak jsme se museli branit")

    Podle novinek policie oznacila "mladiky" za utocniky a ti se nasledne omluvili - ale nejaky dukaz v tom clanku chybi.

    Pouze z tohoho videa to vypada, ze "cestujici" dvakrat vrazil jednu "mladikovi" a ten mu to pak s kamaradem vic nez oplatili.

    Cili za ten kopanec do obliceje to je samozrejme na trest (utok zrejme jiz netrval ani nehrozil), ale to predtim tezko takhle posoudit, klidne to mohlo byt i napadeni ze strany "cestujiciho" a nutna obrana ze strany "mladiku", stejne jako rvacka (kdy se vzajemne slovne vyhecovali a dohodli, ze si daji po cuni - a pokud by se do toho motal kdokoli jiny, dostal by od nich spolecne a schodne by vypovidali, ze je "ten jiny" napadl, kdyz se pratelsky postuchovali).

    Takze pokud bych vstoupil na scenu az v miste zacatku videa a videl jen to, co v nem je a bylo to bez zvuku, tak bych reagoval taky az ve chvili kdy ta pani v cernem - tedy kdyz zacal kopat do leziciho. A reagoval bych z bezpecne vzdalenosti vyzvou at se vsichni uklidni.

    Na druhou stranu se zvukem a predehrou a tim co se odehravalo mimo obraz by to mohlo byt vsechno jinak a vystartoval bych mnohem driv a razantneji. Nebo taky ne, podle okolnosti. Motat se do cizi rvacky, pokud nevim jak a proc vznikla je vzdycky znacne riziko.

    (V Chomutove taky ten strelec videl niceni majetku a opakovany pokus o vrazdu a sel zastavit utocnika, nacez se napadeni semkli, ze utocnik byl "jejich", zastavit ho byl rasiiizmus a nic spatneho nedelal (teda az na rizeni v opilosti, rozsahlou majetkovou skodu, prejetou teticku a pokus o prejeti fotra, ale to neni zadny prestupek nebo trestny cin, to je jen kolorit a branit mu je jasny utisk mensiny))
    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    Policie dopadla mladíky, kteří brutálně zbili cestujícího v metru. Vše zaplatíme, slíbili – Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/...ladiky-kteri-brutalne-zbili-cestujiciho-v-metru-vse-zaplatime-slibili.html

    A ostatní jen stojí a dělají, že tam nejsou. Až paní v černých šatech zasáhla. Zatímco chlapi stojí a splývají s nástupištěm.

    Co vy, pomohli by jste?
    _PU
    _PU --- ---
    „Brání se vždy ten slabší,“ říká trenér ženské sebeobrany | A2larm
    http://a2larm.cz/2017/03/brani-se-vzdy-ten-slabsi-rika-trener-zenske-sebeobrany/
    DESTINKA
    DESTINKA --- ---
    Už příští měsíc začíná kurz sebeobrany http://www.jujutsu.cz/detail-seminar.html?id=29
    GONDAR
    GONDAR --- ---
    NELDOR: obusek perfecta: skvely, diky za link.
    COUDAK
    COUDAK --- ---
    Dovolím si menší reklamní videjko z našich seminářů :D aneb .. i toto probíhá v čr 3x ročně :)

    https://youtu.be/jQWMzSTryHg
    CYBERKOTLIK
    CYBERKOTLIK --- ---
    ANARCHY: no prave - pro cloveka co ty pady nejak necvici asi jo. ale kdyz uz neco trenovat, tak radsi ten efektivnejsi zpusob. Nicmene bez ohledu na to jak padnes to jak se pak ne/naklonis je dalsi vec. Abys udrzel soupere, musis zdvihnout nohy a mit je relativne u sebe - a i na tom videu je videt, ze si v tu chvili Zero miri na nohu. Musel bys je dat dost sebe, a pak uz neni duvod zdvihat obe. Navic se pak pridavaj drily s obihanim, kdy e na tebe nevrhne primo a opet - tocit se rychle nohama k souperi, kdyz mas obe nohy a ruce ve vzduchu jde dost blbe.
    Nekdy ti to ukazu:)
    ANARCHY
    ANARCHY --- ---
    CYBERKOTLIK: hele, po pravde na pohyblivy cil a pod adrenalinem nastrileno mam hodne, nemam toho zdaleka tak moc odpadano abych byl schopen padnout libovolnym zpusobem aniz bych si s jistotou nic neudelal, a teda padat rovne dozadu mi prijde bezpecnejsi a kontrolovatelnejsi nez padat na bok. Stejne tak kdyz jsem zrovna presne tenhle drill pred casem zkousel, tak jsem zjistil, ze zdaleka nejlip si nohama dokazu utocnika udrzet daleko od vitalnich zon prave kdyz lezim na zadech celem k nemu...
    Nezpochybnuju Tve znalosti nebo zkusenosti, nicmene tedy ja osobne jsem po vyzkouseni ruznych moznosti prave v teto situaci skoncil u toho, ze to co dela Zero je pro mne asi nejlepe pouzitelne...
    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    CYBERKOTLIK: njn. Klasika. Jak to člověk nevyzkouší několiktír s aspon 90% intenzitou, realističností, dá se tlachat klidně dva roky:)
    CYBERKOTLIK
    CYBERKOTLIK --- ---
    BRUKEV: (vse "dle meho nazoru":)
    1) no to zalezi na tom, jaky mas nacviceny pady. Pri podobny situaci jde o to dostat teziste co nejrychleji k zemi, a nejkratsi cesta k tomu je rovne dolu. Pad v zad se vetsinou dela s nakrocenim (zero ho dela dopredu, coz ale neni zo nicim xtra tlumeny a narazis zadkem na dlazky:)), to je zkratka cas navic. U padu do boku muzes letet rovnou k zemi (alespon v nasem podani:) Dalsi vec je ta, ze je asi lepsi bejt proti pripadny rane nozem, co projde, natocenej se zakrytymi vitalnimi castmi tela, nez lezet otevrenej jak ryba na vykuchani:)

    2) no pokud lezis na zadech, zvednes obe nohy (absy zastavil utocnika kerej si na tebe leha) a obe ruce (abys strilel) tak mas dost nestabilni pozici. a ted si to vyzkousej na zemi a rekni kudy budes strilet. Nebo staci, kdyz se podivas na to svoje video na Zera jak pada - kdyz to udela poprve necha nohy dost od sebe a na zemi - logicky, aby mohl strilet. Kdyz to udela podruhy, nohy mu letej do vejsky a miri si na nohu. A ta pozice na zadech s loktama ve vzduchu je zkratka i na mireni debilni, bejt oprenej pravym loktem o zem je daleko lepsi.

    3) kolik mas odstrileno na nepohyblivy papir ve stoje, a jak se zachovas v odobnym adrenalinovym stresu behem padu na zem bych rek ze jsou dve dost odlisny veci. Komplet vsichni co cvici nejakou taktiku resi zasadni navyky, tj aby zbran nikdy nemirila na buddyho, apod. Tohle beru jako neumerny a zbytecny riziko, vzhledemk tomu ze se to da udelat jinak. Ale tak kazdej at si to cvici jak chce samozrejme:)

    Jinak podobny nabehy obcas trenujem a ono nejefektivnejsi je stejne kvalitne natrenovanej uhyb, pac pokud ten utocnik takhle rychle nabehne, tak nedokaze zastavit na fleku nebo zatocit do pravyho uhlu a jen probehne okolo. To ti da vic casu na taseni nez nejaky kotouly.

    jinak tyhle veci se nedaj moc resit na netu, zkratka si to chce vsechno zkouset - je tam spousta faktoru, kery se projevej az pri treninku, kazdej ma jinou motoriku apod.
    COUDAK
    COUDAK --- ---
    Jinak, jak se koukám na seznam oblíbených stránek s budo, možná by stálo za zmínku i http://www.jujitsu-federace.cz/

    Docela světově rozšířená federace, která bohužel v minulosti v ČR byla lehce rozpolcena a zůstala v ní pouze malá základna. I tak, ale na mezinárodních soustředění, má především Vyškovská část největší zastoupení.
    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    CYBERKOTLIK: tady si dovolím nesouhlasit. Samozřejmě jsem nezkoušel v praxi, ale:

    1) v čem je pád nabok rychlejší, bezpečnější?
    2) ad nohy mi naopak přijde, že pořád ty nohy budou sloužit jako nějaká poslední bariéra, před rozstříleným útočníkem
    3) a pokud má nastříleno, tak si tu nohu neprostřelí, toho bych se opravdu nebál

    Ale jak říkám, nezkoušel jsem a mluvím z pozice člověka zvyklého střílet a nezvyklého bojovat nožem.
    CYBERKOTLIK
    CYBERKOTLIK --- ---
    JOPS: branit se to da, ale musis holt trenovat s podobne intenzivnim utokem

    COUDAK: ja toho Zera moc nemusim - napr u toho padu na zada dost slusne hrozi, ze si prostreli vlastni nohu a navic je treba pocitat s tim, ze i na zemi se na tebe vrhne pres ty nohy a zacne do tebe bodat. Je daleko lepsi (a imho i rychlejsi a bezpecnejsi) padat trochu bokem a nechat si otevreny vetsi palebnej prostor
    COUDAK
    COUDAK --- ---
    BRUKEV: to prvni video nas mohli ucit u policie ... jedine co nas ucili bylo tasit řvát na něj a případně střílet...

    NAVARA
    NAVARA --- ---
    BRUKEV: Trénoval jsem obranu proti zkušenému "nožíři", zcela připraven,... a naprosto bez šance.
    I později s blbou fixou jsem byl schopen udělat na něm jednu-dvě čáry až za cenu útoku na plno, bez jakéhokoli krytí,... - a asi neni nutno říkat, že já sám jsem byl jak použité omalovánky.
    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    REDSNAKE: Inosanto je klasika. Hezky k problematice se taky mluví tady:
    Elite Gun Fighter vs Elite Knife Fighter | Ep2 | Marcaida vs Zero | Gun vs Knife
    https://www.youtube.com/watch?v=aDPlWAq-11I

    6 Life Saving Rules to Survive a Serious Fight Doug Marcaida
    https://www.youtube.com/watch?v=2r7EzKQ3EQw



    JOPS: právě ten Marcaida to tady říká. S kudlou na tebe vyběhnou jen ve filmu ze dvou, tří metrů. Daleko horší je skiller, který ji vytáhne až se takřka dotýkáte.
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    BRUKEV: k rychlosti a z 50% OT je tohle pěkné video
    Knife vs Gun - The 21 Foot Rule - Great Demonstration
    https://www.youtube.com/watch?v=J_KJ1R2PCMM
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam