• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GUMAGUARANGAZOVANE UMENI / umeni vs. politika a společnost --- aktivismus, propaganda, kritika, subverze NOVÉ: 666
    S_TEJK
    S_TEJK --- ---
    ZOOEY: netusim, dal sem to sem, ze by to mohlo zajimat vic lidi, detaily neznam
    HIGHLIFE
    HIGHLIFE --- ---
    ZOOEY: to není urban mýtus, informace pochází od Petra Bosáka, který mi tvrdil z vlastní zkušenosti (často dělal katalogy k výstavám), že grafický designer zaplacen bývá, zatímco umělec nikoliv. jinak si myslím, že je z výzvy jasné, že pokud zaplacen není, tak je to stejný problém.
    ZOOEY
    ZOOEY --- ---
    S_TEJK: odkud pochazi ten urban mytus, ze kulturni instituce nejak zvlast chteji (adekvatne) hodnotit nota bene graficke designery, viz treti odstavec? probehlo to uz v jinych diskusich k tematu. graf designeri jsou pro instituce velmi casto taky dodavatele zvenci.* mozna to neni ten nejrelevantnejsi bod, ale rozhodne graficke designery pusobici v kulturnim sektoru nepotesi tento zpusob objektove argumentace. plus neni to moc strategicky .-] jasne ze se mluvi o 'zamestnancich', jak je zmineno, ale temi prave dotycna skupina casto neni

    * ostatne mnohe kulturni instituce specificky si 'inhouse' grafickeho designera nemohou uz vubec dovolit
    JAKUBV
    JAKUBV --- ---
    achjo, uč se?
    AYOS: tak já mám pocit, že ho žaloval stát za prodej na ulici a pohoršování. a po krátké době byl osvobozen (asi proto, že sice asi tyhle přestupky způsobil, dokázal ale, že šlo o politické umění). a byl soud s MK stejně mediálně sledovaný? jinak ano, v každém systém jsou různé mocenské struktury, dnešní liberálně-demokratický není výjimkou a korporace jsou jednou z nich. stejně jako třeba občanská společnost, která na východ od nás (ani tolik u nás) příliš nefunguje. nechci říkat jako v americe (nežil jsem tam), jako v německu třeba ano. i kvůli tomu musí být formy prosazování zájmů sofistikovanější, rozhodně nebudou tak represivní. ad ten případ McLibel: nemám čas to číst, nicméně chápu to tak, že trestem byla pokuta 40 000 liber, které mcdonald radši odmítl vybrat (v tomhle point chápu) a následně za to pak ještě VB prohrála u evropského soudu?

    AKONTRA: čí jejich? jedinej, kdo se k tomu vyjádřil, byl schwarzenberg a myslím zaorálek. kníže sice funguje jako (teď už hodně děravej) fíkovej list, lidským právům se ale věnuje už několik desítek let, divil bych kdyby to teď dělal s nějakejch čistě utilitárních důvodů. valná většina politiků mlčí či na dnešním rusku nevidí nic špatného. tím "top 09" a spol jsem myslel spíš naše pravicově-liberální intelektuály a ti povětšinou asi budou kritizovat podobné věci i nás...

    komsomolci? to je trochu něco jiného, ne? neříkám, že by byli nějak nebezpeční a že se to pravicové vládě nehodilo. ale podle všeho bylo jejich zakázání právně v pořádku, stejně jako u DS. jejich program přeci jen nebyl programem ksčm... ostatně, obě strany jedou dál. nechci srovnávat DS s KSM, ani komunismus s nacismem. když jsme ale u té svobody slova, popření stalinismu je hodnocené jinak než popření holokaustu a můžu vzpomenout třeba na toho blázna šinágla a fakt, za co je stíhanej. (těžko bude odsouzenej ale).
    S_TEJK
    S_TEJK --- ---
    Hysterie kolem kauzy Pussy Riot je k smíchu a pláči zároveň
    http://blisty.cz/art/64542.html
    AKONTRA
    AKONTRA --- ---
    JAKUBV: jasne, paradox je podle me v tom, ze ackoli mozna verbalne proti Rusku protestuji, usiluji v podstate a po svem presne o to, ceho ty se na Rusku desis (co jineho je Kalousek a jeho struktury plus dalsi hlavouni nahore ci v pozadi) - jejich verbalni podpora PR je vlastne taky jen kourova clona, at uz si uvedomuji nebo ne

    a pripomenu ti tuzemsky pripad pred par lety chteli zakazat KSM a hrozilo i trestni stihani tehle stalinistu, ackoli jsou uplne smesni a marginalni - kdo myslis, ze se tehdy byl za jejich svobodu projevu? Napovim, ze knize, ani Klaus, ani Hajek ani David Cerny a podobny hejhuláci to nebyli

    o tuzemske parlamentni levici, ktera je samozrejme tezce konzervativni a autoritarska nema snad ani cenu v tehle souvislostech mluvit
    neodhadnu zda maji v pripade PR vic vkusu nez mistni pravice, ci ze spravne tipuji, ze jim to nic moc neprinese nebo je to jen jejich neschopnosti
    JAKUBV
    JAKUBV --- ---
    AYOS: já vím, omlouvám se, přepsal jsem... jo, určitě, tak to bylo, americkej stát se ho bál:) místo těch dvacítek bychom se dnes dívali na Milana Kohouta:)
    JAKUBV
    JAKUBV --- ---
    AYOS: jasný a učí tam.) já vím, četl jsem jeho paměti.
    byl odsouzen? byl půl roku ve vazbě? byl shledán psychicky narušeným? (atd. atd.)
    JAKUBV
    JAKUBV --- ---
    AKONTRA: ad církev: nepřijde mi prostě relevantní srovnávat roli a postavení pravoslavné církve v Rusku se stavem u nás. ale jo, je to diskutabilní, rozhodně jsou u našich katolíků vidět tendence, které nejsou úplně příjemné. taky si nemyslím, že to může být "kouřová clona." úplně mimo (a za tím si stojím stoprocentně), jsou pak ty kecy o mariánském sloupu

    ad "top 09 a spol": nechci se jim vkrádat do úst, myslím ale, že ano - jde jim o to, jak to funguje v rusku a jak nechtějí, aby to fungovalo tady. nechtějí podporovat extrémní feminismus a marxismus.) ale vědí to o nich. a věnují se tomu, protože jsou holky logicky (mediálně) přitažlivé, podobných případů bude v jistě (nejen) rusku mnoho. ale jaké jsou jiné případy na západě? napadá mne pouze guantánamo, případně něco jiného z americké zahraniční politiky (ne však ve vztahu k vlastním občanům, pokud bys chtěl srovnávat důkladně). assange je trochu složitější. pak samozřejmě blízkej východ atd. a samozřejmě, je to kvůli tomu, že jsou proameričtí a bojí se vlivu ruska... tos chtěl slyšet? to je jasný, ne? jinak já sice nejsem tak proamerickej, guantánamo a spol je třeba zdůrazňovat. ameriku ale podle mne pořád nejde srovnávat s ruskem a jeho vlivu se taky docela bojím. resp. hlavně dalších posunů směrem k ruskému/mafiánskému kapitalismu a ekonomického materialismu (ať již levicového nebo pravicového) bez důrazu na právní stát a lidská práva... (tady vlastně i částečně společenské "normalizace")

    ještě vlastně, jaká podpora současné vládnoucí garnitury? hradu? pche! ekonomických elit, které se poslední dobou učí, jak kapitalismus na ruskej způsob funguje a importují ho k nám? nevim nevim. napadá mne pouze menší část ods (nečas ale nic oficiálně neřekl a ten je tam skoro nejvíc protiruskej) a malinká čssd. a pak samozřejmě ta top 09

    a já se ptám - když jsou tak levicové, proč o tom nemluví levice? navíc to zapadá do současné proticírkevní rétoriky...
    AKONTRA
    AKONTRA --- ---
    JAKUBV: nevim jestli ti spravne rozumim, ale pokud ano a myslis to tak, ze "pravicovym havlistu" jde o principy (ne o to co presne ty holky hlasaj), tak mi vysvetli, cim to je, ze se vzdycky angazuji jen na te jedne (svoji) strane, respektive proti svym tradicnim protivniku - u jinych podobnych kauz je kupodivu principy tolik nezajimaji

    ke katolicke cirkvi je jasne napsano podobne, vyvracis neco co tam neni

    JAKUBV
    JAKUBV --- ---
    AKONTRA: a dovedete si představit, že by za to tady byly půl roku ve vazbě, dostaly dva roky natvrdo, byly označeny za psychicky narušené kvůli jiným názorům a přitom bylo venku před soudem zatčeno na 100 lidí? ono možná o to těm "pravicovým havlistům" jde. nikoliv o to, jestli je to vhodný způsob prezentování názorů(to by asi většina řekla, že ne). to, že holky jsou hodně doleva, to je snad jasné všem, kteří se o to zajímají (ale pravda, média to tolik nezdůrazňují). jinak já bych se pozastavil nad něčím jiným - jak k tomu přistupují obě naše levicové strany (přičemž minimálně u jedné z nich bych dal tu levicovost do závorek)

    jinak srovnávat postavení ruské pravoslavné církve s naší katolickou je lehce úsměvné. bez ohledu na to, že u té naší je toho ke kritizování mnoho a já bych se takovému koncertu ve vítu rozhodně nebránil (kór o karnevalu, kdy to má ještě jiný význam, spíš mne ale vadí ta homofobie a nedistancování se od těch "svých" fašistů). ale nejvíc absurdní je teda ten mariánskej sloup. to je fakt "lacinej antikatolicismus", kdy se bezmyšlenkovitě nabíhá na staré zjednodušené stereotypy a narativy.

    ale připomněl bych tu toho kohouta a nepamatuji si, že by byl z něčeho obviněn (možná mne ale opraví někdo z plzně...). p.s.: srovnávání se smetanou (nebo týcem, hehe) je absurdní

    Umělec se nechal osahávat v plzeňském kostele - Plzeňský deník
    http://plzensky.denik.cz/zpravy_region/umelec-se-nechal-osahavat-v-plzenskem-kostele.html
    AKONTRA
    AKONTRA --- ---
    Pussy Riot – sex, vzpoura a …

    „Černý plášť, zlaté epolety – všichni farníci se plouží a klaní se – duch svobody je v nebi – gay pride byla poslána na Sibiř v řetězech.“ Tak zní úryvek ze songu Bohorodičko, vyžeň Putina, který proslavil Pussy Riot. Od svého zadržení před pěti měsíci jsou už populární jako Lady Gaga, na rozdíl od ní ale sedí ve vězení. V hlavních tuzemských médiích se o členkách Pussy Riot píše hlavně jako o punkerkách, rockerkách, či následovnicích Riot grrrls – to, že vycházejí z podhoubí anarchistické skupiny Voina a v zemi známého portálu Russian bride (ožeňte se s ruskou nevěstou, je pěkná, poslušná a je dobrá hospodyně...) se hlásí k radikálnímu feminismu, zůstává upozaděno.

    Z Nadeždy, Jekatěriny a Marie se staly mezinárodní hvězdy, které poněkud zastínily ostatní ruskou opozici. Původní koncept Pussy Riot měl být založen na anonymitě, pod barevnou kuklou se mohl skrývat kdokoliv. V rozhovoru, který poskytly několik týdnů před zatčením, řekly, že se nemají čeho bát, protože kdyby represivní Putinův režim vsadil někoho z nich do vězení, objeví se několik dalších dívek v neonových kuklách a budou pokračovat v boji proti symbolům ruské moci.

    Lidí v kuklách ale zatím v Rusku nepřibývá. Nedávno vstoupil v platnost nový zákon o shromažďování na protestních akcích, který kromě zákazu maskování také nepovoluje transparenty. Nový zákon stanovuje pokutu v přepočtu až 187 000 korun pro aktivistu, který si dovolí nosit masku, nebo bude „bránit dopravě“. Organizátorům demonstrací pak hrozí postih ještě větší, jak se vyjádřil Human Rights Watch, kvůli novým předpisům bude v Rusku prakticky nemožné svobodně organizovat demonstrace. Zatím tedy lidé malují hesla křídami na chodník a masky nosí symbolicky na temeni hlavy...

    Pravoslavný aktivista Leonid Simonovič-Nikšič navrhl punkerky vyhostit na Západ. „Ať si tam, v Bruselu či Praze, lkají nad nedostatkem duchovní svobody a pějí své songy v katolických a protestantských chrámech.“ Putinův náhradník Medvědev zase uvedl, že jinde by za podobný čin byly Pussy Riot potrestány také. Možná nebyl tak daleko od pravdy. Dovedete si představit, jak by se tvářili třeba členové TOP09 nebo jiní potentáti, kdyby u nás někdo na protest proti církevním restitucím zahrál ve sv. Vítu modlitbu „Svatý Václave, vyžeň Duku s Nečasem!“?

    Oliver Vrbec

    ... pokrytectví

    Že se tuzemský establishment kupodivu bije i za radikální ruské aktivistky, může překvapit snad jen Věru Pohlovou. Kdyby nešlo zrovna o Rusko a Putina, mohli bychom se stejně tak dočkat opovržlivých komentářů o ujetých feministkách nebo rovnou varování před nebezpečným extremismem. Licoměrnosti a účelovosti jsme si od prominentních novinářů či politické scény za dvacet let současného režimu užili víc než dost. Pokrytecká podpora Pussy Riot do této scenérie bezchybně zapadá. Naznačilo to už jásání a obdiv nad provokativními akcemi Voiny. Vztyčenému penisu na mostě před sídlem ruské tajné služby i zapáleným či převráceným autům ruské policie tu tleskali ti samí hrdinové, pro které jsou jindy daleko mírnější provokace důvodem k hysterickým komentářům varujícím před chaosem a anarchií. Stačí si například vzpomenout, jaký povyk vyvolaly v tuzemských médiích nedávné útoky Anonymous.

    A nemusíme ani chodit ani daleko od Prague Pride. Primátor Svoboda stejně jako loni letošní festival LGBT komunity zaštítil, je třeba ovšem připomenout i jeho podporu jiné akci – znovuvztyčení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. V porevoluční atmosféře po vzniku Československé republiky jej povalil dav vedený anarchistou Františkem Sauerem. Sloup je symbolem rekatolizace a vítězství katolické církve nad heretickými Čechy. Stejné církve, jejíž hlavní tuzemský představitel kardinál Duka dnes neváhá nazvat lid bránící se asociálním reformám současné vlády lůzou, pro kterého je vzor společnosti fašistický korporativismus a který samozřejmě podporuje nenávistné protesty proti sexuálním menšinám společně s malým českým Putinem Klausem.

    Pokud tedy Pussy Riot bojují proti spojení trůnu a oltáře, podpora, kterou jim projevuje česká vládnoucí garnitura, je i kouřovou clonou, která částečně zastírá podobný zápas probíhající i v Česku. Církevní restituce jsou jeho jedna fronta. Proto je zcela na místě poslat tuzemské pokrytce někam do pussy…

    Jeronym Lapka
    OTAKAR_KUBIN
    OTAKAR_KUBIN --- ---
    tak do série



    John Cale, Eva Pilarová, Tomáš Hanák, Jiří Lábus, Břetislav Rychlík, Dáda Fajtlová, Dáša Vokatá, Vratislav Brabenec, Maretin Věchet
    S_TEJK
    S_TEJK --- ---
    S_TEJK
    S_TEJK --- ---


    Shromáždění za Pussy Riot 21. 8. ve Varech | Proti šedi
    http://www.protisedi.cz/article/shromazdeni-za-pussy-riot
    S_TEJK
    S_TEJK --- ---
    Free Pussy Riot remix by Bonus & Gargle/Expel
    http://soundcloud.com/gaex/free-pussy-riot-remix
    GUMAGUAR
    GUMAGUAR --- ---
    Devo co-creator: Obama versus Romney is like Coke versus Pepsi | The Raw Story
    http://www.rawstory.com/rs/2012/08/15/devo-co-founder-obama-versus-romney-is-like-coke-versus-pepsi/

    SPIPI
    SPIPI --- ---
    DYSTOPIK: řek bych, že za chvíli tu máme druhej proces..



    femen: Ментовской беспредел
    http://femen.livejournal.com/220747.html

    The militia carries out round-ups of activists of FEMEN. After excitement by Head department of the Ministry of Internal Affairs in the city of Kiev of criminal case for the cut cross on the Independence Maidan, the militia began full-scale hunting for activists of FEMEN. All night long the Kiev office of FEMEN down the street Mikhaylovsky 21 was blocked by the staff of special forces of the Ministry of Internal Affairs. Activists of FEMEN quietly treat maniacal eagerness of the authorities упечь them for a lattice, at all aren't sorry about deeds and are ready to any development of the scenario.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam