Mánes umělcům
http://manes-umelcum.tumblr.com/
Manifest
Za posledních dvacet let se budova Mánesa spravovaná Nadací českého výtvarného umění (dříve Fond výtvarného umění) stala symbolem negativních důsledků privatizace kultury. Soudní spory o její vlastnictví v devadesátých letech skončily vítězstvím účelového výkladu práva nad spravedlností. Komercionalizace galerijního provozu pod taktovkou nadace postrádala jakékoliv vyšší kulturní cíle či starost o kvalitu výstavního programu a dalších aktivit. V této podobě mohla proběhnout jen díky totální rezignaci na ideály spolkového života. Jednání nadace je jednáním realitní agentury, která podniká s majetkem výhradně za účelem zisku.Okolnosti rekonstrukce budovy znovu dosvědčují, že Nadace výtvarných umělců usiluje o vstup privátního kapitálu, což naposledy vedlo k pokusu o její ovládnutí osobou Martina Romana.
Přitom! Spolek výtvarných umělců Mánes, který budovu Mánesa vybudoval a v roce 1930 otevřel, vznikl z potřeby výtvarných umělců organizovat vlastní profesní život a zprostředkovat společnosti aktuální, současné umění:
„Pěstovati vzájemnost mezi členy, jakož i směr vážný, plodný, umělecký a literární; sbližovati a sjednocovati veškeré slovanské živly umělců výtvarných v Praze, podporovati dle možnosti nemajetné členy, pořádati rozpravy vztahující se k různým oborům umění výtvarného a literárního, pořádati spolkové výstavy, udržovati kolegiální spojení s podobnými uměleckými spolky a konečně pořádati zábavy a vydávati spolkový umělecký časopis.“ (První stanovy S.V.U. Mánes, přijaty 27. dubna 1887)
Od poslední čtvrtiny devatenáctého století až do roku 1956 hrál S. V. U. Mánes zásadní roli v kulturním životě české společnosti. Tvůrčí potence jeho členů, kteří vedle spolkové a výstavní činnosti vydávali určující umělecké periodikum Volné směry, zanechala výraznou stopu v dějinách naší země.
Nadace českého výtvarného umění po sobě zanechala jen úpadek a rozklad!
Z těchto důvodů jsme se rozhodli pro demonstrativní okupaci bývalé spolkové budovy S. V. U. Mánes. Chceme upozornit na její současnost a budoucnost, která je důsledkem tunelování a kořistnické ekonomizace, a právě tak i tristního stavu samotné spolkové činnosti.
Budova Mánesa si za stávající situace nezaslouží nést Mánesovo jméno. Byly popřeny veškeré ideály, pro které bylo vybráno zakladateli spolku. Nežádáme ale přejmenování budovy. Jediným řešením je radikální reorganizace nadace a obnovení myšlenky spolkového života. Požadujeme předání všech míst ve správní radě osobám demokraticky zvoleným všemi účastníky akce Mánes umělcům, které z nadace učiní organizaci s otevřenou členskou základnou.
V průběhu dvoudenní symbolické okupace změníme prostory budovy ve fórum, kde budou diskutovány historické i výhledové perspektivy spolkové činnosti u nás. Aspoň na dva dny vrátíme budově funkci, jíž byla určena. Účastí na akci vyjádříte podporu našim požadavkům a přispějete ke zvolení nových členů správní rady, kteří se stanou zárukou její lepší budoucnosti.