22032016 ASC Klinika
První z promítacích večerů projektu Návštěva představí mezinárodně uznávaného umělce z Tchaj-wanu Yao Jui - Chung, jeho dvě krátká videa “Long live” (2011-2012) a Long, Long Live (2013) a dokument prezentující jeho dlouhodobý investigativní projekt o špatné politice “LSD-Lost Society Document” (2012).
Starší video “Long live” otevírá trauma ostrova Kinmen, který byl silně ostřelován v roce 1958 a byl dlouhá léta mezníkem mezi Čínskou lidovou republikou a Čínskou republikou.
Druhé video “Long, Long Live” navazuje na Zelený ostrov, jenž se stal exilovým útočištěm politických věznů v dlouhém období stanného práva pod vládou Kuomintangu v čele s generálem Chiang Kai-shkem.
Dokument o projektu “LSD-Lost Society Document” přináší pětiletou kontinuální koncentraci na vznikající fenomén opuštěných budov, vystavěných převážně pro politické zájmy.
Yao Jui - Chung (1969, Tchaj-pej, Tchaj-wan)
Yao Jui - Chung je současný tchajwanský umělec, profesor, kritik a dokumentarista vyjadřující se nejčastěji kresbou, performancí, instalací a fotografií. Základní pilíř jeho práce
stojí na historicko-politickém kontextu Tchaj-wanu a hledání způsobů identifikaci se s ním. Ať už se jedná o velkoformátové kresby, ve kterých umělec ctí starý a přísný řád čínské malby, v nové technice kresby perem však přináší namísto meditujícího poutníka v horách, intimní výjevy ze svého života, nebo o video-performance otevírající konkrétní události a témata, z doby totalitního režimu, jde především o Yaovo hlavní téma: “absurdita historie osudu lidstva”.
Vedle klasické umělecké disciplíny se Jui-Chung již dlouhodobě a aktivně věnuje investigativnímu mapování “Mosquito buildings”(budov, kde žijí jen komáři). Metodou černobílé fotografie a rešerší skrze vzpomínky lokálních obyvatel, vládními dokumenty, google, média, ale i skrze pohledy svých studentů, kritizuje a odkrývá projekty, které se staly střetem politických zájmů, korupce a utopených peněz. Zapojení studentů do projektu “LSD - Lost Society Document” je také jejich konfrontací s místem, ze kterého pocházejí a apelem k občanské odpovědnosti. Pětiletý výzkumný projekt odhaluje již 400 případů ve čtyřech publikacích pod názvem Mirage: Disused Public Property in Taiwan.
Práce Yao Jui - Chunga je zastoupena v muzeiích a galeriích na Tchaj-wanu (Taipei Fine Arts Museum, Kaohsiung Museum of Fine Arts, National Taiwan Museum of Fine Arts, Taichung, Taiwan); v Austrálii (Queensland Art Gallery, Brisbane); USA (Herbert F. Johnson Museum of Art Collection, Cornell University); Francii (Bibliothèque National de France, Paris); v Koreji (Art Museum of Seoul) a v mnoha jiných soukromých sbírkách.
Yao Jui - Chung je současně profesorem na National Taiwan Normal University Department of Fine Arts na Tchaj-wanu, průběžně publikuje hojnou řadu knih, je členem uskupení umělců pod galerií VTArtsalon a je také jedním ze zakladatelů nezávislého uměleckého centra Taipei Contemporary Art Center. V roce 2003 se zúčastnil skupinové výstavy “Podivné nebe” v
pražském Rudolfinu.
V původním znění s anglickými titulky.