SGNLR:
No, ale co je ten green job? A musí to být green job?
Např. to že ty lidi mají prachy, znamená, že si můžou dovolit ty zelený energie;-) Rok před invazí UA, se mluví o tom, že současná politika EU, bude znamenat drahé energie. Ale v tuhle chvíli se 4-5x zdražil plyn - tohle sejme celou nejnižší třídu. EU na to šetřila už před invazí, aby byla schopná pomoci jednotlivým státům - netuším, jestli je schopná pokrýt takovýhle zdražení. Máš tu skoro mega lidí v exekuci a a k těm se připojí lidi, který tam ještě u chlup nejsou ale padnou tam příští rok. Tohle jsou lidi, který tu energetickou transformaci nezaplatí, schudnou na ní a budou ideálním voličem pro různé antisystémové přístupy alá Andrej Babiš v lepším případě, Okamura aspol. v horším případě. Budeš jako angažovaný umělec ovlivňovat lidi v těhle vodách? Nebo skončíš jako Godard s tím, že dělá filmy pro pracujcí ale oni mu tam nechodí? Prostě budeš dalším liberálem, co dělá umčo pro liberály?
No a pak tu máš tu sobeckou střední třídu, pokud si pamatuji dobře, nájem/hypo je stojí méně než 50% příjmu, takže už nejsou prekariát. O jakých green jobech tady mluvíš? Je elektro mobilita green? Je job v dodávání a výrobě solárních panelů? Tady je to jako se vším jiným, pokud je to sektor který roste a je v něm málo lidí, bude zvyšovat odměny. Pokud potřebuje specifickou kompetenci, budou vnikat i školy/kurzy. Známej si postavil off-grid house, není rozhodně eko, páč je plný baterii a technologií. A vydrží ti asi 8 dní, když je zataženo a šetříš. Vyladil si na něm, co takový barák potřebuje a teď s lidma co tam designovali/vyráběli technologie na míru, rozjíždí business který jiným pomůže i u zasíťovaných barákách snížít energetickou náročnost. Tenhle klučina začal jako markeťák v nějakým korporátu a z toho co vydělal, rozjel tohle. Bude souzený za to že několik let vydělával v marketingu? Ty víš, kam ostatní doiterují? Já byl sedm let ve veřejným sektoru, než jsem odešel do komerčního. Proč by to nemělo být naopak? Není právě ta korporátní deziluze motor mnoha lidí, začít dělat něco smysluplnějšího?
Za druhý, ta sobecká střední třída bude ta, která tu transformaci zaplatí na ceně energií a ze svých daní - případně bude mitigovat drahotu investicí do energetických úspor ve svém bydlení.
Do pojmu kapitalismu si rveš všechno co se ti hodí. My nemáme politickej systém kapitalismu. Levice rve do kapitalismu démony, svobodní zas osvoboditele - je to trochu únávný, jak si v tom každý hledá svoje. Ano svět se nám s průmyslovou revolucí radikálně změnil. Ale ve zkratce. Kapitalismus nepotřebuje demokracii, pravidla kapitalismu určují mocenská centra - státy různých politických zřízení. Stačí se podívat do číny, máš tam, kapitalismus i státní kapitalismus. Všude je nějaká forma kapitalismu definovaná státem, ten utváří podobu kapitalismu a ten zpětně utváří stát. Máš různé sociální programy nebo jejich absenci, máš různé systémy zdaňování. Každý stát má nějakou hodpodářskou politiku, nějakou ekonomickou i vojenskou strategii. Máš korporáty co mají kapitál a snaží se ovlivňovat, ale nevládnou - málokdy, jsou schopné určovat pravidla, ale ovlivňují kapitálem, stejně jako ostatní státy, které mají taky kapitál ale mají moc na pravidly. Přijde ti snad, že Jeff Bezos vládne světu, jen protože Amazon je jedna z největších firem? Máme tady hodně aktérů, hodně rozdílných ekonomik, hodně strategií k domácí politice. Co je důležité, je to pískoviště rozličných strategií jak něco získat na úkor ostatních a takhle to bylo tisíce let. Co se změnilo je kritické zahuštění lidstva a potřeba zdrojů pro inovace. Je to nová situace ( ano i v řádu desítek let, je to stále nová situace). A tohle je primárně problém, který se bude řešit vědou, inženýrstvím a pomocí kapitálu, která zaplatí tu práci. V Evropě je tohle už dávno politicky i ekonomicky ukotvený, ale realizace je vždycky nejtěžší oříšek. Nemáme žádné hotové řešení a je to problém který budeme řešit generace. Ale budou ho řešit ti, kteří se věnují vědě a inženýrství, bude to investovaný korporátama nebo státama. A ten zbytek se pokusí, aby jsme u toho nezbankrotovali nebo nevytvořili nějaký nelidský podmínky pro život, kde neplatí např. právo.
Když mluvíš o uhlobaronech - budeš jim nadávat i ve chvíli, když budou poskytovat záložní energii? Nejsou náhodou ty uhlárny už vybavený filtrem, takže ty výpary jsou dost limitní a ten dopad na ekosystém v ČR je minimální? Není to vlastně divný, když ty uhlárny jsou schopný dodat levnou energii (pokud by nebyli povolenky) a nezruinovat tu prekarizovanu část společnosti?.