• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CISTICZRichard P. Feynman
    WENCA
    WENCA --- ---
    Když jsem seděl s filozofy, poslouchal jsem, jak s velkou vážností rozebírají Whiteheadovu knihu Proces realita. Používali slova způsobem, který mi připadal trochu legrační, a nechápal jsem zcela, co říkají, ale nechtěl jsem jim skákat do řeči a pořád je žádat o vysvětlení. Při několika málo příležitostech, které se naskytly, se mně snažili vysvětlit, oč jde, ale stejně mně to nedocházelo. Nakonec mě tedy pozvali na svůj seminář.

    Jejich seminář vypadal jako přednáška. Jednou týdně se sešli a probírali novou kapitolu Procesu a reality – nejprve o ní jeden ze studentů přednesl referát a pak byla diskuse. Odcházel jsem na seminář pevně odhodlán držet jazyk za zuby. Pořád jsem si připomínal, že o tom všem nic nevím a že se tam jdu jen podívat.

    To, co se tam přihodilo, je typické – tak typické, že to je až neuvěřitelné, nicméně je to pravda. Nejprve jsem tam seděl a neřekl ani slůvko, což je rovněž neuvěřitelné, ale také pravda. Nějaký student referoval o kapitole, která se ten týden probírala. Whitehead v ní soustavně používal slova „esenciální objekt“ v nějakém specifickém slova smyslu, který zřejmě předtím definoval, ale jemuž jsem nerozuměl. Chvíli se dohadovali, co „esenciální objekt“ znamená, načež profesor, který seminář vedl, řekl cosi, co mělo vnést do celé věci jasno, a namaloval na tabuli něco, co vypadalo jako blesk. „Pane Feynmane,“ obrátil se na mě, „je podle vašeho názoru elektron ,esenciální objekt‘?“

    Teď jsem v tom lítal. Přiznal jsem se, že jsem nečetl tu knihu, takže nemám ponětí, co tou frází Whitehead míní; přišel jsem se jen podívat. „Ale,“ povídám, „pokusím se odpovědět na otázku pana profesora, když mně předtím odpovíte na mou otázku, abych získal lepší představu, co ,esenciální objekt‘ znamená. Je cihla esenciální objekt?“ Zamýšlel jsem zjistit, zda považují teoretické konstrukce za esenciální objekty. Elektron je teoretická konstrukce, kterou používáme; je tak užitečná při našem chápání přírody, že bychom téměř mohli říct, že elektron je reálný. Chtěl jsem objasnit myšlenku teorie pomocí analogie. V případě cihly by moje druhá otázka zněla: „A co vnitřek cihly?“ – načež bych zdůraznil, že nikdo ještě nikdy neviděl vnitřek cihly. Pokaždé když cihlu rozlomíte, vidíte jenom povrch. Že má cihla vnitřek, je jednoduchá teorie, která nám pomáhá lépe věcem porozumět. S teorií elektronů je to podobné. Takže jsem začal tím, že jsem se zeptal: „Je cihla esenciální objekt?“

    Načež přicházely odpovědi. Jeden student vstal a prohlásil: „Jedna individuální a určitá cihla – to je přesně to, co Whitehead nazývá esenciálním objektem!“
    Druhý student odpovídá: „Ne, jedna konkrétní cihla není esenciální objekt; obecné vlastnosti, které jsou společné všem cihlám – jejich „cihlovatost“ –, ty jsou esenciálním objektem.“
    Další vyskočil a řekl: „Nejde o skutečné cihly. Esenciální objekt odpovídá obrazu v mysli, který vznikne, když o cihlách přemýšlíme.“

    Načež vyskočil další a pak ještě další – řeknu vám, že jsem v životě neslyšel tolik různých a duchaplných způsobů, jak nahlížet na cihlu. A přesně tak, jak to ve všech historkách o filozofech má být, seminář skončil naprostým zmatkem. V žádné ze svých předchozích diskusí se nenamáhali položit si otázku, zda takový jednoduchý předmět jako cihla – natož elektron – je ,esenciální objekt‘.
    WENCA
    WENCA --- ---
    "Richard Feynman and I would sometimes go camping together," Al Seckel once recalled. "On these occasions he would drive his van, which had Feynman diagrams painted all over it and a license plate that said Quantum. (Murray Gell-Mann had a license plate that said Quarks.) I asked Feynman if anyone ever recognized the diagrams. He said, 'Yes. Once we were driving in the midwest and we pulled into a McDonald's. Someone came up to me and asked me why I have Feynman diagrams all over my van. I replied, "Because I AM Feynman!" The young man went, "Ahhhhh..."'"
    MOYYO
    MOYYO --- ---
    prosimvas shanim toto:

    Scharf, Finite Quantum Electrodynamics
    http://www.amazon.com/Finite-Quantum-Electrodynamics-Theoretical-Mathematical/dp/3540601422
    WENCA
    WENCA --- ---
    PETR_YAMYANG: Dik za tip. Koukam, ze na shakes.cz to maj.
    PETR_YAMYANG
    PETR_YAMYANG --- ---
    Ta kniha se jmenuje příznačně - Feynman. Ale je jen v angličtině (což snad není problém) a dostal jsem ji z Anglie před nějakými 10 lety. Dnes ale jistě taky bude k sehnání...
    PETR_YAMYANG
    PETR_YAMYANG --- ---
    Pokud Vás někoho zajímá kontext předchozí Feynmanovy práce (disertace, kterou dělal pod Wheelerem a které založily cestu k jeho diagramům, resp. jeho metodě v QED... btw. dělal ji v době, kdy byl na Mannhattanu a odskočil si do Princetonu ji obhájit), tak se koukněte do knihy Jamese Gleicka (ten, co napsal Chaos). Je tam i náznak komentáře vztahu Oppieho s Feynmanem, zvláště v době těsně po válce.
    ANDY
    ANDY --- ---
    MELOUN: no tak to bude asi hodne individualni, ale proste mi to ted hodne "sedlo".

    je to takovej pohled "zevnitr" na osobni stranky zivota na caltechu v te dobe. zaroven jsou tam "historicke" informace, treba o zacatcich teorie strun. oboje je pro me zajimavy. navic je to myslim proste dobre napsany. i kdyz je to do znacne miry skutecny pribeh, je to podany poutave a ne jenom jako nejakej report.
    MELOUN
    MELOUN --- ---
    ANDY: a ty duvody? :D
    ANDY
    ANDY --- ---
    precetl jsem ted tuto knihu:

    http://www.kosmas.cz/knihy/134104/feynmanova-duha/

    a musim rict, ze to bylo skvele hned z nekolika duvodu. vrele doporucuji.
    PODSKUBKAR
    PODSKUBKAR --- ---
    Další citát: "Fyzika je jako sex, může přinést praktické výsledky, ale to není důvod, proč to děláme."
    WENCA
    WENCA --- ---
    MELOUN: Tezko rict. Pravepodobne se nikdo z velevazenych kapacit neobtezoval zminovat o mladym, potrhlym fyzikovi. :D
    MELOUN
    MELOUN --- ---
    WENCA: mas samozrejme pravdu :D


    takze oprava napr. kdyz einstein prisel na jeho prednasku..
    WENCA
    WENCA --- ---
    MELOUN: Myslim, ze do Los Alamos ho nepozval Einstein, ale Oppenheimer (vedl projekt Manhattan). Einstein byl prece celkove hodne proti atomovy bombe, pokud se nepletu.
    MELOUN
    MELOUN --- ---
    jen tak me napadlo, vetsinou jsou tu prameny a zdroje od feynmana nebo od nejakych soucasnych autoru o feynmanovi..

    nemate nekdo potuchu co si o nem pomyslel einstein kdyz ho poprve ucil a pote pozval do los alamos, co tam na nej rikal openheimer nebo fermi? co von neumann atd...

    jde mi proste o historky z te druhe strany :D
    MELOUN
    MELOUN --- ---
    tak myslim ze urcite hned prvni z toho clanku..

    “Nejsem povinen být takový, jaký bych podle ostatních lidí měl být. Je to jejich omyl, a ne moje selhání.”
    CISTICZ
    CISTICZ --- ---
    predelam trosku zahlavi a nastenku, necham zde jen tu fotku a pak bych sem dal dobre hlasky. pokud mate nejakou, ktera by se mela pridat, sem s ni v kurzive
    CISTICZ
    CISTICZ --- ---
    je to tam
    WENCA
    WENCA --- ---
    Physicists always have a habit of taking the simplest example of any phenomenon and calling it "physics," leaving the more complicated examples to become the concern of other fields...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam