• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COLOMANKOVY - asociovanie o kovoch, vybrane kovy v kazdom moznom slova zmysle...
    rozbalit záhlaví
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    CHEMIK:Cs bude na vzduchu horiet skor na peroxid, alebo este pravdepodobnejsie na nejaky superoxid ci ozonid(?), hydroxid vznikne ak tak az sekundarne reakciou s vlhkostou.
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    CHEMIK: tyjo, palit to v pyrotechnice, jo? Ze to teda rikam zrovna ja, ale ... ehm. :)
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    Aha,
    cesium je alkalicky kov, taje pri 30 stupnich, extremne reaktivni, na vzduchu samozapalny, kdyz ti shori, mas hydroxid a uz ne tu vzacnost, kovove cesium. S kovem se da hezky hrat, za laborat. teploty je pevne a v rukach ti roztaje, pak vypada jako zlatava rtut. Chemicke vyuziti nebudu rozpitvavat. To vse se ale da delat jen tehdy, je-li zatavene v ampuli bez pristupu vzduchu a vody a dusiku a v podstate cehokoliv krome inertnich plynu. S vodou prudce reaguje za vyvinu H2 a vybuchuje. S F2 bude reagovat jeste rychleji a hur. Je vzacny, proto by z nej W. udelal sul (napr. chlorid cesny), aby ho zbytecne neztratil, sul se da pouzit napriklad k barveni plamenu v svetlicich a zabavne pyrotechnice na modro.
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    chemik: "...cesium mu chytlo a bylo v p...." -co konkrete:)?
    wilden.:jasan, ja uplne zabudol na cezium..:)
    ..preco sa oplati urobit z toho cezia sul a preco sa to nesmi hasit vodou??
    ..cezium+fluor=??? -/akurat Valentin:)/
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    LIBRIUM: tak tenhle parecek bych teda nechtel oddavat... Laska az za hrob :)
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    cezium je idealny rekacny partner pre fluor.
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    CHEMIK: jinak, dotycnemu bych asi urazil hlavu... no a vznikly superoxid cesny, nebo proste, neco takoveho, co prevazne horenim zrejme vzniklo, aspon by z toho sla udelat nejaka cesna sul prinejhorsim, coz? aspon to nezacal nikdo hasit vodou :]
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    CHEMIK: ano, nazlatle je, viz. posta.. jinak do ampule se zatavovalo v gloveboxu pod N2 ..

    COLOMAN: no prece protoze Teplota tání: 28,44 °C, tj. 301,59 K, neasi ... :)
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    WILDENBURY_SQ: Ja ho mel pred nakym casem taky, v ampuli, zataveny, je to krasa, vid, je tuhy a kdyz ho vezmes do ruky, za chvili ti roztaje. Ta fotka mi neprijde 100 % verna, protoze by melo byt malilinko vic nazlatly, ale to bude dany nasvicenim atd. To byla krasa si s nim hrat. Nez se nasel jeden cu..., kterej mi tu ampuli otevrel kdyz jsem u toho nebyl (jinak bych ho pretah po zadech zeleznou tyci), cesium mu chytlo a bylo v p....
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ciwoe;; ja este cezium nikdy nevidel,,, to je ako ortut??? preco??
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    Vyfotil jsem pro vas cesium, holubkovia..

    zajimavy kov.
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    mierny OT, ale zhanam, kde sa len da:
    zhanam technicke normalizacie. STN, CSN, hociakeho druhu, ale podla moznosti co najaktualnejsie. Normy, co sa tyka oboru zlatnictvo-klenotnictvo. napriklad aka STN norma prislucha k 14k zlatu alebo 24k zlatu,, normalzacia karatov u brilliantov alebo ine... goglujemgoglujem a nic, aj na puncovy urad pisal, nic, ajassociacii zlatnokov prosil, nic, aspon nech knizky poradi volakdo...
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    Au
    Za druhé světové války během německé invaze do Dánska použil lučavku královskou nebývalým způsobem maďarský chemik George de Hevesy. Rozpustil v ní dvě zlaté Nobelovy ceny pro Maxe von Laue a Jamese Francka, aby je nacisté neukradli. Roztok položil na polici ve své laboratoři v Institutu Nielse Bohra. Po válce se vrátil, našel roztok neporušený a vysrážel z něj zlato zpět. Nobelova společnost pak znovu odlila medaile z původního zlata.
    Citováno z „http://cs.wikipedia.org/wiki/Lu%C4%8Davka_kr%C3%A1lovsk%C3%A1“

    Kategorie: Anorganická chemie | Kyseliny
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    etylmerkuritiosalicylat sodny.
    alebo 2-S-etylmerkurotiobenzoat sodny.
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    CHEMIK: jj, taky jsem zacal uvazovat sebedestruktivne, byla-li by rozpustna :)

    Librium: hezke doplnujici info. Lehounce ot, jak bys prosimte systematicky pojmenoval ten thiomersal? 2-thio...jak ted vyjadrit tu rtut, merk ...ethyl benzoan sodny... ?
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    (Natrium-, Sodium) Thiomersal

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam