• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COLOMANKOVY - asociovanie o kovoch, vybrane kovy v kazdom moznom slova zmysle...
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    LIBRIUM: a este je vacsinou chemicky vyredukovane strieborne zrkadlo dost krehke, lahko sa olupuje.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    ATREY: vyredukovat kovove striebro ako zrkadlo na rozne povrchy nie je jednoduche. vyzaduje to znacne intenzivnu predpripravu povrchu, presne prevedenie reakcie a nie na kazdom povrchu to ide.
    ATREY
    ATREY --- ---
    COLOMAN: zdarec, jednoduchej figl na pokovovani nevodivych materialu je v tom, ze se natrou jemne mletym grafitem a pokovy medi. Dal je to na tobe.... Jinak by to jeste slo tak, ze na ten material vyredukujes stribro (treba formaldehydem) a dal ouplne stejne.....
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    COLOMAN: Jak rikam, rafinaci stribra z ruznych materialu jsem mnohokrat delal vlastnima rukama.
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    (hlavne to v pripade neuspechu nevylevej, jak rika chemik, vzdy to je "napravit" jakymsi recyklem, resp. uvedenim smesi do puvodniho stavu, to Ag/Ag+ tam proste zustane a nikam se nevypari..)
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    WILDENBURY_SQ: Kontaminace medi je mala, tu at neresi. Jinak Cu se v HCL nerozposti ani za horka, pokud tam neni oxidacni prostredi, to se pak ale rozpousti i stribro. H2SO4 jeste horsi, navic za pristupu vzduchu ti zreaguje s povrchem stribra.

    Jo nemusi tam byt oxidy cinu - treba to neni bronz ale roztok je vzdy lepsi pred rafinaci zfiltrovat, pokazdy je tam z tech starejch kovu i neco nerozpustnyho, cim si nechces Ag kontaminovat
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    Doodpovim.
    Neutralizovat doporucuju jen kvuli tomu, aby tam nebyla volna HNO3, ona i zredena reaguje jak s medi tak se stribrem a pri procesu finalniho srazeni na medenym plechu ti s obema kovy bude pomalu reagovat (pomaleji nez se to srazi) ale uvolnujou se ti pri tom oxidy dusiku, ktery to srazeni rusi a navic srazeni pak trva neumerne dlouho a rozpustis vic toho medenyho plechu. Navic hodne kysele roztoky ti sezerou filtrak pri odfiltrovani SnOx
    Neutralizovat zredenymi roztoky NaOH, KOH, NaHCO3 a nebo treba CuO, je to jedno, jen to musi zustat mirne kysele (v bazid¨ckem pH srazi Cu(OH)2, potazmo CuO - kdyz to prezenes, rozpust je znovu trochou HNO3 (a nebo dalsi varkou roztoku).

    Filtrovat pres cokoliv co uvedl W., jen to musis zbavit toho "bahna", je nerozpustne ve vsem a pak by kontaminovalo produt.

    Pouzij CISTOU ryzi med (staci plech na okapy) jen to nesmi byt slitina (jako treba bronz).

    Z techhle roztoku, obsahujicich relativne hodne CuNO3 a dost koncentrovanych se Ag srazi jako krystalicky prasek, ktery ale drzi pohromade jakoby slizska houba. Z plechu ho snadno setres do roztoku i jen tim, ze plechem zakvrdlas. Stribro spadne na dno, na plechu se usazuje dalsi vrstva, to delej dokud vidis, ze se neco srazi. Pak plech vyndej ven, poradne zamichej srazeninou na dne, nech usadit a slij modry roztok do odpadu, nalij tam cistou vodu, nech usadit a znovu slij, tento proces, dekantaci opakuj nekolikrat. Ag je potom ciste.
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    COLOMAN: odpovim za chemika, kdyztak me opravi, at ma min prace chudak :)

    .. "kyseliny se doneutralizovavaji na pozadovane pH zasadami, ponevac kdybys do kyseliny nalil dalsi kyselinu, lil bys olej do ohne. Pouzij treba hydroxid sodny, draselny (cistic hajzliku v drogerce) na silnou upravu pH, uhlicitan sodny (soda), potaš (uhlicitan draselny) na jemnejsi upravu pH, event. jedlou sodu na doladeni pH.. dostatecne zredenym roztokem hydroxidu muzes tez doladovat samo.."

    .."pri povareni peroxidu vodiku unika kyslik, ktery, jak znamo neni jedovaty. Pokud bude smes moc kysela, hrozi unik NOx, s kterymi uz neni legrace, jedovate, mutagenni, karcinogenni.. Pokud budes ale opatrny, muzes inhalovat cisty kyslik a pote se jit honem ucit ;)"

    .."Nikdy jsem ty oxidy cinu nevidel v tomto pripade, tak nevim, jestli je zapotrebi pouziti vakua (aspirator, home-made pro amaterske ucely jde vymyslet i z prepadu v mamincine kuchynskem drezu), nicmene tak nebo tak pouzij k filtrovani filtracni papir. S sirokymi pory pro rychlou filtraci.. Ci papiry do kavovaru.. Mozna pres smotek vaty v nalevce by to slo taky, kdo vi, budes muset trosicku experimentovat :)"

    .."nastuduj radu elchem. potencialu jednotlivych kovu. Ty vlevo redukuji soli tech vpravo na element. kov, zatimco sami se zoxiduji na prislusny kationt dane soli. pokud do modre skalice nahazis hrebiky, dostanes zelenou skalici a med.. etc etc.. Ano, seskrabnout by to melo jit lehce, zkusil bych odlamovaci nuz na nejake prirostle potvurky.. Tak nebo tak budes pri mechanickem seskrabavani mit ve stribru stopy medi, premyslim, cim to promyt, asi nejakou mineralni kyselinou o *nejake* koncentraci, ktera rozpousti med a stribro ne. Premyslim povarit v 20% HCl, kamos rikal, ze v horke HCl se med rozpousti, stribro by nemelo, ale aby Ti to nezcernalo, aby vzdusny kyslik nejak stopove v danem prostredi horke HCl nenaoxidoval to stribro.. Librium poradi, za tohle ruku do ohne nedam. nebo tepla sirovka zredenejsi..? Tam se zas med rozpousti uz DOST mizerne.."
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ..cim "doneutralizovat ten roztok na pozadovane pH"?
    ..pocas prevarania, aby zmyzol ten peroxid, hrozi volaka otrava? je treba volaky respirator?
    ..cim odfiltrovat ten cin?
    ..konec navodu nechapem presne. od tej casti, ako mam vlozit do roztoku medeny plech. ten plech ma byt rydzy? tu houbovitu stribritu hmotu sa da z toho plechu lahucko odstranit?
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    Ja bych ty kovy s Ag povrchem na chvili vykoupal v koncentrovane HNO3. Ta sice rozpusti i tu bronz a nebo mosaz, ale kdyz to bude hlidat a divat se, jestli ten povrch uz zmizel a tesne potom co zmizi to vytahne, tak tech balastu rozpusti jen trochu. Dalsi predmety bych tam noril do te doby, dokud se i jejich povrch rozpousti a kdyz prestane smes fungovat, jeste bych to prikorenoval peroxidem vodiku (zredena HNO3 ztraci oxidacni schopnosti) dokud se mi roztok pekne nenasyti. Pak mam v roztoku smes AgNO3, Cu(NO3)2 SnOx, Zn(NO3)2. Doneutralizuj roztok na mirne kysele prostredi (rekneme pH 4 - 5). Povar ho pro odstraneni zbytku peroxidu vodiku. Oxidy cinu budou takovy bahno, odfiltruj je. Do roztoku vloz medenej plech, na nem se presrazi jen stribro (a nebo dalsi uslechtile kovy, ale tys nezminoval). Bude jako takova stribrita houbovita hmota, tu odfiltruj, dobre promyj a usus. V picce roztav a udelej slitek. Mockrat jsem Ag regeneroval z ruznych zdroju a tohle je dobra metoda. Vysledek je docela cisty kov.
    .
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    majstry ..dostal som takyto mail, nechcem odpovedat skor, nez sa opytam este volakoho kompetentnejsiho..
    "Prejde mi cez ruky dosť elektro komponenetov z vyradenej voj.techniky.Jedná sa hlavne o postriebrené bronzové a mosadzné súčiastky vačších rozmerov a taktiež rôzne postriebrené konektory.Vzhľadom na skutočnosť,že neviem uvedené striebro z komponentov vyťažiť,odovzdávam to do zberne ako mosadz a bronz.Vieš mi poradiť ako oddeliť striebro,prípadne nejakú jednoduchú skúšku aby som zistil či je materiál postriebrený alebo poniklovaný?"

    ..covynato?? zrejme ma na mysli volaco na domacky sposob, ale poradmemu aj profesionalne...
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    PATVAR: hmm,, popytam sa v skolskej kniznici, bude to ale trvat...
    PATVAR
    PATVAR --- ---
    Zdar, poradíte mi někdo nějakou publikaci o chemických a fyzikálních vlastnostech duralu 2024?
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ..jasnezema napadla zlata farba. ale dolezite je to, ze to musi byt 14k zlato nie volaka imitacia. urcite existuju natery s vysokym obsahom zlata, alenato teraz nemam prachy. zato mam pozlacovacie pero a preto ma napadlo, ci by sa nedalo zohnat volaky bieli nater s vysokym obsahom volakeho galvanicky funkcneho kovu, ktory by sa dalo stym 4k zlatom potiahnut..
    ..ide aj oto, je treba starozitne zelezne-ocelove klince vyzdobyt zlatymi ornamentami. pokial viem, priamo na zelezo (dokonca mierne zoxidovane) neni mozne naniest galvanicky zlato. je treba prv pomedit a az na tu medenu vrstvu je mozne zlatu vrstvu.... aj kvoli tomu este treba ten volaky nater..
    ..dalsia vec, kvoli comu treba este volaky kovovy nater je, ze je treba pozlatit chrobaky. ja si to predstavval tak, ze sa tie chrobaky natru tym naterom a pokom by sapokovovali tym zltom alebo striebrom...
    proste ulet vymletych mozgov, ktore treba zrealizovat...
    coVynato?;;;
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    WILDENBURY_SQ: Presne, jestli jde jen o efekt/barvu, tak proc nepouzit onen zlate obarveny praskovy hlinik, jemuz rikas zlata stribrenka?
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    no, tak nater s obsahem zeleza, .. by byl dost k prdu, pac by pri prvnim desti cely nater zrezatel :) Jinak zkus treba stribrenku. Respektive.. musi byt opravdu galvanicky (nebo jinak..) pozlacen, kovem Au? .. Neslo by to jen natrit zlatou stribrenkou? :)
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    potreboval bysom radu:
    potrebujem pozlatit kamen (normalny suter) s pokovovacim perom. je mi jasne, ze kamen sa neda pokovovat priamo. potrebujem volaky nater s vysokym obsahom volakeho kovu. trebars volaky nater s vysokym obsahom zeleza, ktory bude spolahlivo drzat na tom kameni a potom si ten nater pozlatim. asi snad. najlepsie by bolo, kebyze ten nater je bielej farby...
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    O hodne prichazis :)
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    WILDENBURY_SQ: To ja mam plech, na nem nic videt neni ;-)
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    CHEMIK: Tellur muj neni, ale tantal tu mam.. moc peknej, je to lita krychle, do ktere se (nekomu prede mnou) podarilo tak pekne riznout nejakym kladivem, ze na trech stranach te krychle je videt krasna krystalicka struktůra a ostatni tri jsou netknute... z toho na jedne strane je jakasi uhlopricka delici podelnou a pricnou krystalickou strukturu, moc hezky, chce to fotku, ja to vyfotim, az bude trocha casu, jo?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam