• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COLOMANKOVY - asociovanie o kovoch, vybrane kovy v kazdom moznom slova zmysle...
    MASAKRATORIST
    MASAKRATORIST --- ---
    COLOMAN: to prvni je k nicemu a to druhe je dobre jen jako hracka, ani na jednom z toho nic poradneho neudelas

    poznavani meterialu se neztraci, spis jeste rozsiruje, zjistis ze ma mnohem vic dalsich vlastnosti
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    MASAKRATORIST: jasne,, istu dobu som mal vysnivanu tuto vec: http://www.rolanddg.hu/termekek/RX-50 ,na vyrobu raznic idealna pomocka, ale stoji to majland a okrem ineho viac preferujem tradicnejsi pristup. robot je super, ale potom sa vytrati plno inych faktorov z procesu.: poznavanie materialov, zrucnost, zabava, vztek pri praci:))...
    alebo trebars toto, ked sme uz OT: http://www.mojevideo.sk/video/1e9d/cnc_gravirovaci_stroj.html je lakave mat doma taketo "steniatko", ale potom sa vytrati romantika kovorytca-metalistu;;
    MASAKRATORIST
    MASAKRATORIST --- ---
    COLOMAN: nemas nahodou model v nejakem rozumnem formatu? 3dm je dneska moderni, jedinym poradnym resenim cehokoliv je totiz cnc
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    MASAKRATORIST: skusim aj hlinik teda, ale neviem ako sa mi to podari odliat... idealne by bolo do stratenej formy s kyvetou, popripade dajake nepresnosti dofrezovat. Podobne by bolo fajn si odliat aj protikus.. hmm, tak teda treba skusat tie materialy..
    jednoduche tvary zvykol robyt do makkej ocele frezovanim a rytim, a lisovat bez protikusu pomocou hrubej gumy,, ale ja by chcel usetrit vyrobu tej raznice, najma tych zlozitych tvarov, najma ked uz mam silikonove odtlacky hotovych plastik-ornamentov...
    MASAKRATORIST
    MASAKRATORIST --- ---
    COLOMAN: v tom pripade teda nejakou hlinikovou slitinu
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    MASAKRATORIST: jasne ze sa to robi z ocele. najma vystrizniky. ty mas na mysli vystriznik, co vystrihava polotovary. ja potrebujem raznice na plastiky. na limitovanu seriu plastik staci aj volaky odliatok z vhodneho materialu. na plastiky je casto zbytocne robyt narocne formy z ocele.,,
    MASAKRATORIST
    MASAKRATORIST --- ---
    razidla se vetsinoudelaji triskovim obrabenim z nastrojove oceli a nechavaji se pripadne zakalit, vsechno ostatni vetsinou moc dlouho nevydrzi, jak hrany trochu zakulati tak to prestava fungovat
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ok,, diky za informace majstry;;
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    XCIDER: devardava zliatina je hlinik s medou a zinkom, pouziva(l) sa ako redukcne cinidlo (silne redukujuce vlastnosti vo vodne-alkalickom prostredi). mechanickymi vlastnostami asi bude podobny duralom, aj ked obsahuje o dost viac medi, cize asi az tak tvrdy/pevny nebude.
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    aha, tak dewardovka asi ne, myslel jsem porad na ty vizmutovy zalezitosti :)
    btw dewardovka se pouziva k cemu ? zadny mechanicky parametry se mi vygooglit nepodarilo
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    Dewardovka se tavi nekdy pri 550 °C, to uz neni uplne nizkotavitelny, to bude podobny te Tve literine... imho.
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    WILDENBURY_SQ: tyhle nizkotavitelny slitiny imho nikdy moc tvrdy nebudou....

    COLOMAN: na takovou raznici by se mozna hodila liteřina, preci jen pri tisku se taky kladou obdobne pozadavky na odolnost vuci oteru...
    je to slitina olova, cinu a antimonu, pricemz nejtvrdsi typy (na vyrobu liter do tiskarskych stroju na noviny) maji slozeni Sn 9 procent,Sb 19 a zbytek Pb a odlevaji se za teplot 300-400°C. Samotny antimon se asi shani tezko, ale literinu by mohli mit v nejake tiskarne....
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    Ted mozna kecam, ale Dewardowa slitina je celkem tvrda a odolna proti štěpu, lomu, otěru, ... Ale nejsem si jistej, vyhledej!
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    WILDENBURY_SQ: ciwo, tak toto mi uplne uniklo...
    ..ktoru zluceninu byste doporucovali, aby dana zlucenina bola po odliati co najtvrdsia a najviac odolavala narazom a naslednym treniam???
    budu z nich odlievane cca 30x30mm plastiky a nasledne pouzivane ako raznice na Ms,Au,Ag... (negativ+protikus)
    teplota tavenia moze kludne do 1000°C..
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    COLOMAN: to mam na zaklade znalosti, ale presny procenta jsem vyhledal v literature.

    podobna, chronicky znama slitina je wooduv kov.. a variaci na danych tema je hromada.

    http://shop.normy.biz/show.php?categoryID=4239
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    WILDENBURY_SQ: paráda!
    ..to máš na základe dedukcie, alebo poznáš konkrétne zliatinu???
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    Ten bismut by sel sehnat asi jeste levneji u nejaky cesky firmy.. Penta by ho mohla mit?
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    50% bismutu, 18,8% cínu, 31,2% olova .. taje pri 95 °C.

    bismut

    zbytek tady za hubicku.
    http://www.dorapis.wz.cz/cenik.pdf

    slevaci techniku neznam, ja bych uvedene mnozstvi praskovych kovu rozmichal ve treci misce, napral do lici panve, roztavil, rozmichal poradne, nechal zchladnout, vyklepnul hotovou slitinu?

    Jak to tak znam, za hotovou slitinu budou chtit nekrestansky prachy, takze kdybych ji chtel par kg, udelal bych si ji sam.
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    zhanam kov-zluceninu, nazyva sa MELOT. (zlozenie zial nepoznam)
    ...je to nizkotavitelny kov, farbou sa podoba olovu,,, ma ale vlastnost, ze po odliati a tuhnuti nabera na tvrdosti a je mozne ho pouzit na raznicu, na razenie tenkych farebnych a drahych kovov...
    ..tento kov davnejsie pouzivali zubny laboranti. dostal som kusok tohoto kovu, ale je toho malo. dajak mi to nejde guglit a neviem ci tu na nyxu su dajaky zubny technici. najma volaky starsi majstry,,, v sucasnosti, odkedy uz existuju pristroje na presne odlievanie sa uz tento material nepouziva a dajak nejde zohnat...
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    LIBRIUM: ? katastrofisto ! :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam