• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COLOMANKOVY - asociovanie o kovoch, vybrane kovy v kazdom moznom slova zmysle...
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ALL: bacha na OT ;)))
    strácame sa ...
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    WILDENBURY_SQ: RVO nemam, ale stejne to pak neni definovany, ztraci vody a pak dokonce i nitraty. Ja jsem to delal v zime na balkone a krystaly mi vznikly pres noc na dne kadiny, do ktery jsem to prelil. Pak jen odfiltroval, vysusil na filtraku a hned do prachovnice, ale stejne byly prad vlhky. A ty co zustaly venku se behem minut roztekly.
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    Jsi to mel dat na RVO, kterou jsi mel urcite v kuchyni .. Nebo pokud ne, zahustit mamce v troube .. :)
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    WILDENBURY_SQ: Cilem byl dusicnan mednaty at uz tri nebo pentahydrat, chtel jsem ty krassny tmavo modry krystaly, a pritom jsem zjistil, ze hygroskopictejsi svi*e snad neexistuje. Dokonce tvori ve vode roztoky, kde je mnohem vic te soli nez vody...
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    CHEMIK: co jsi vytvarel..? Teda krome vodopadu NOxu z osmyho do ctvrtyho :))
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    WILDENBURY_SQ: jednou jsem s medi vytvoril krasnej vodopad tech zrzavejch plynu od nas z balkonu v osmym patre az do ctvrtyho. pul litr 65 % a ctvrt kilovej medenej plech, v kybliku, za mrazu....Velmi rychla reaxe..Ale s Ag pul na pul, to nebude tak divoky...
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    COLOMAN: No, 60% je koncentrovana kyselina dusicna.. o 96% kyseline dusicne se ani nema cenu bavit, ta se pouziva snad jen na pripravu vybusnin (nitrace), povetsinou je sama o sobe dýmavá a uvolnuje hnedooranzove dymy sama o sobe :))

    Jak rikam, pred kýblreakcí si to vychytej.
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    WILDENBURY_SQ: tak toto je docela podstatná informácia a doporučenie:)) pomer CU ku Ag je skoro 1:1,, nedavam to však do koncentrovanej HNO3, ale dajak do cca 60%., dajak si nepamatam co pouzil naposledy..

    ERIDANI: zbieraj šecko co možeš, oplatí sa, není stým pak problém..

    XCIDER: hehe, ozaj, dojdi pak mrknút na proces:) stejne to už parkrá chystal nafotit a použit to ako volakú seminárku,, trebalo by volaký makroobjektýv, foták by sa našiel Canónový snad..
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    COLOMAN: kdyztak dej vedet, nez zacnes rozpoustet, utahneme si v praci okna a zacneme napoustet rousky roztokem sody bikarbony... :))
    ERIDANI
    ERIDANI --- ---
    COLOMAN: Tak to je vychytané. Hned bych ti něco přihodila, kdyby si byl kousek.

    No jo. Já děvčice nezkušená.
    Nechce mi někdo z vás napsat teorii k vedení tavby na požadované složení litiny?:) Nevím jak to budu psát...
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    .. A bacha, pokud takhle, měď s koncentrovanou kyselinou dusičnou hulí opravdu brutalne, i to dost kypí a pění obcas, urcite bych udelal par mensich pokusu a optimalizoval koncentraci kyseliny, teplotu, pripravil si chladici lazen.

    Pokusy pak samozrejme muzes slejt, ja extremni zastance prehnane opatrnosti nejsem, ale tady je to na miste.
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    COLOMAN: Tak to ti pujde dobre, ta med jede rychle i za studena a stribro bude mit velkej povrch. Ani to nemusis moc predehrivat.
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ERIDANI: recyklujem nekvalitné strieborné odpady a súčiastky a zbytky pilin z "mokume" polotovarov. dostanem ciste striebro, ktoré pak miešam na požadovanú rýdzost a pak sa vyrábajú výrobky..

    WILDENBURY_SQ: na zohrievanie si k.dusičnej v kuchyni nemám koule!:) mám ujeté zážitky s varením v k.sírovej.. dám to teda do horkého kýbla s vodou a vyčkám proces..

    prevažne teraz to budú Ag pilyny s hodne Cu,, popripade na tenko rozvalkané plechy s Cu,,,
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    ERIDANI: Ja vim, ale Colomanovi tady uz nejakej patek odpovidam, tak si troufam i odhadnout, o co mu bezi ;-).
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    ERIDANI: Drahy a zbytecne nebezpecny pokus, rozpoustet kvanta stribra v teple kyseline dusicne, jentak buhzdarma, co rikas?

    Ja bych to videl tak, ze ID Coloman bude nejaky klenotnik a zajima se o netradicni zpracovani drahych kovu v domacich podminkach ..
    ERIDANI
    ERIDANI --- ---
    CHEMIK: Aha, já to pochopila jako pokus:))
    COLOMAN: Co s tím máš v úmyslu dělat?
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    ERIDANI: Spatne ho chapes, jeho cilem je rozpustit stribro (cim rychlejc tim lip) a ne sledovat tu reakci. 0°C je nouzova vychozi podminka a ne jeho zajem.
    Bohuzel, doma to delat nemuze (moje domnenka je ze nechce udusit sebe nebo rodinu oxidama dusiku) a tak to musi delat v kulne. V kulne ale nema topeni, vsechno bude studeny a on se boji (opravnene) ze mu to nebude reagovat a nebo to bude moc pomaly. To ja mu potvrzuju, a jako nejjednodussi mozna reseni jsem navrh ohrat si doma tu kyselinu a nebo si napustit aspon kybl teply vody, ve ktery si ji ohreje v ty kulne - tim ze do toho ponori zavrenou flasku. Dokonce doporucuju to ohrat na vic nez na laborat. teplotu. Samozrejme nevim, jestli kulna neni opustena v lesich daleko od civilizace, tam bych asi stejne udelal taborak a ohral trochu vody v nejakym kotliku..
    Dalsi vec na ktery zalezi je povrch toho stribra, je-li to prasek, tak se rozpusti relativne rychle i za studena, ale je-li to stribrna cihla (ale treba i vidlicka) , pak doporucuju to zahrat.
    ERIDANI
    ERIDANI --- ---
    CHEMIK: Ale pokud ho zajímá ta teplota, tak není smysl v tom něco ohřívat. Přece by si nedělal pokus pro 0°C za pokojové teploty:)
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    COLOMAN: Predehrej si tu kyselinu dusicnou nekde doma nebo si tam dones kybl teply vody a ponor ji na chvili do nej; a pak se to udrzi reakcnim teplem, ten start bys jinak mel hodne pomalej nebo zadnej (to by bylo na dny). To neni jako kdyz do dusicny hodis med (Cu, ne ten mazlavej od vcel).
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    no a mal by si to strazit, tj. az do konca reakcie byt pri tom. pokial mozno tak, aby si nevdychoval tie oxidy dusiku.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam