• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  Ztracené heslo?
  _BENNYKuponova privatizace - transformace ceske ekonomiky - budovani kapitalismu v socialismu
  FINSON
  FINSON --- ---
  BOOK! V době, kdy tohle probíhalo, jsem byl moc mladý a blbý, abych se o to zajímal. Tak počítám, že si tady doplním vzdělání.
  GABRI
  GABRI --- ---
  _BENNY: Díky, tenhle text neznám...
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  K 10. výročí zahájení kupónové privatizace
  http://www.klaus.cz/klaus2/asp/clanek.asp?id=wyHWS3GFQU6Q
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  GABRI: presto bych ji bral jako docela dobry zdroj informaci, ke kterym by se clovek jinak dostaval stezi. samozrejme ze ne vsechno co si pan Jezek mysli odpovida realite, ale pomahal kuponovou privatizaci vymyslet a rozjet, tudiz jsou jeho nazory a pohledy na vec zajimave, kdyz uz ne tedy fakticke :-)

  muj osobni nazor na kuponovku: kdo mel lepsi privatizacni koncept, necht hodi kamenem. nase republika se stala pokusnou laboratori, nikde nikdo recept na bezproblemovy a ferovy prechod od statem rizene ekonomiky po ekonomiku trzni nemel, zapadaci nas sem jezdili okukovat jako laboratorni krysy, poskytli nam akorat svoje trzni know-how a poprali hodne stesti.

  obecne bych pohledy na privatizaci rozdelil na dva zakladni:

  (a) je treba privatizovat pomalu, pozvolna, kazdemu podle jeho potreb
  (b) je treba privatizovat okamzite, neprodlene, vsechno hned a na nic necekat

  priklonili jsme se k druhe variante (jiste tomu pomohla liknavost zakonodarcu), coz ovsem vubec neznamena, ze varianta (a) mohla dopadnout mnohem hur.

  mate nekdo priklad nejake zeme, kde se privatizace narodniho majetku (centralni ekonomika -> trzni) obesla bez jedineho excesu? neco exemplarniho, kudy bychom se vydali kdybychom tehda vedeli jak na to?
  GABRI
  GABRI --- ---
  FINITTO: Rozhodně se nedomnívám, že je to pasé. Jednalo se o v evropských podmínkách poměrně výjimečný privatizační postup. Doufám ale, že úhelným kamenem této diskuze nebudou příspěvky pana Ježka, jehož zapšklost je všeobecně známá (viz článek v Euru o jeho nepovedeném pokusu o profesuru). A Budování kapitalismu je sice informačně cenná, ale jinak velmi podlá kniha plná pomluv.
  FINITTO
  FINITTO --- ---
  proč proboha vzniklo TOHLE?!?! podle mě je toto téma už passé :)) moje babička si to ale nemyslí :))
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  trosku kontroverzni tema (pro nekoho ekonomicky zazrak, pro jineho zlocin stoleti), jsem zvedav jak se s tim popereme :)

  az budu mit trosku vic casu, rozepisu se vic, pro zacatek jsem davam dva odkazy na tvurce kuponove privatizace Tomase Jezka:

  Budování kapitalismu v Čechách
  http://www.magazlin.cz/8/kniha8.htm

  Ježek: Český kapitalismus se povedl. Ale mohl být lepší
  http://ekonomika.idnes.cz/ekonomika.asp?r=ekonomika&c=A051114_152246_ekonomika_maf