Architekti: Dětské pokoje jsou často úložištěm starého nábytku
Brno - Dětské pokoje se často stávají úložištěm staršího nábytku vyřazeného z obývacích pokojů. Mnozí rodiče neradi investují do nového dětského nábytku, částečně z obavy před poškozením, částečně proto, že děti z pokoje rychle vyrostou. Architekti, kteří na brněnském veletrhu bydlení Mobitex představili čtyři rozdílné návrhy pokojíčků, se ale shodují v tom, že děti mohou s pokojem růst a postupně jej přetvářet.
"Rodiče často při zařizování nového bydlení investují statisíce do vybavení kuchyně a reprezentativních prostor v obývacím pokoji a na zázemí pro děti se trochu zapomíná. Přitom pokud zvolí neutrální a nadčasový design úložného nábytku, psacího stolu a postele, může se pokoj díky vymalování stěn a dekoracím snadno přizpůsobit potřebám rostoucího dítěte," řekla dnes ČTK Lucie Barešová z interiérového studia In2, která společně s kolegyní Halkou Maršálkovou vytvořila jeden ze čtyř návrhů dětského pokoje.
Nejdůležitějším prvkem pokoje pro nejmenší by podle architektů měl být dostatek barev a světla. Podle Maršálkové jsou dětské pokoje často smutné, neoriginální a neinspirující. Hned na druhém místě je volná plocha na hraní."Spousta lidí chce mít v pokoji od začátku hodně úložných prostor. Malému dítěti ale stačí kout na spaní, jedna dvě skříňky na oblečení a krabice na hračky. Další nábytek jako psací stůl a skříně lze dokoupit později," řekla Maršálková. Podle ní čím víc nábytku lidé mají doma, tím více v nich kumulují zbytečnosti.
Dětský pokoj je podle Barešové také často využíván pro skladování málo používaných věcí."Lidé mají tendenci zaměřovat se na obývací pokoj, aby byl co nejhezčí, a třeba lyže nebo sezónní oblečení ukládají do dětského pokoje. Ten je chápán jako méně důležitý," dodala Barešová.
Kultura zařizování interiérů nejen dětských pokojů se ale podle odborníků postupně zlepšuje. Stále více lidí už nespoléhá jenom na sebe, ale radí se s designéry a architekty. Velký vliv na to mají také televizní pořady, ve kterých lidem odborníci navrhují rekonstrukce bytů."Lidé se stále více zamýšlejí nad tím, jakými věcmi se obklopují," řekla ČTK další z návrhářek interiérů Barbora Nováková Barathová z brněnského ateliéru Štěpán.
Design v nábytku je v Česku stále velmi drahou záležitostí. Cena za vybavení dětských pokojů navržených v rámci veletržního projektu 4x30 se pohybuje často nad hranicí 200.000 korun. Základní vybavení nábytkem lze ale pořídit za třetinovou cenu, nejdražší jsou stylové doplňky jako sedačky, přepážky a osvětlení.