• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    EKONYVIPASSANA - meditační technika & umění žít
    EKONY
    EKONY --- ---
    PALEONTOLOG: jestli si chceš něco přečíst o vipassaně pana Goenky, pak není jednodušší cesty nežli navštívit výše uvedené stránky http://www.cz.dhamma.org/index.php?id=1208&L=14
    jestli chceš praktikovat, pak praktikuj, k dispozici tu jsou kurzy vipassany dle S.N. Goenky, které ti poskytnou vlastní zkušenost a vodítko, jak tuto zkušenost aplikovat v denním životě

    imho to nefunguje tak, že ti tu někdo napíše: 1. pozoruj, 2. nereaguj 3. buď v klidu, 4. nemysli, 5. miluj sebe .. anebo já nevím co všechno bys považoval za dobroý návod jak praktikovat, a ty by sis pak jakože vzal všechny tyto praktické kroky k srdci a začal je praktikovat ... stále bys totiž jen operoval se slovy a stále tak neměl odpovězenou základní otázku, na kterou se ptáš (co že mám teda vlastně dělat?), páč odpověď není ve slovech ale ve vlastní zkušenosti !

    To by bylo asi stejné, jak kdyby jsi dostal návod k praktikování střelby "trefuj jen černý střed", nicméně otázky typu jak často mám střílet abych byl dobrý, kde mám či mohu střílet, s čím mám střílet, z jaké vzdálenosti, co to znamená když netrefim,co když mám terč bez středu, jak velký střed mám mít ... a milion dalších - by se ti samosebou honily hlavou, a ptal by ses na ně všech zkušených lidí do té doby, dokaď by ses nestal sám zkušeným, a jejich odpovědi by k tobě připluli sami od sebe vlastním "prohlédnutím" střelby, plynoucím z přímého prožitku.

    Nemálo lidí shledává uvedený řád kurzů něčím, co buďto nezvládnou nebo nebudou chtít dodržet z rozličných příčin. Nicméně z vlastní zkušenosti mohu říct, že to, co se od studentů na kurzu vyžaduje, je asi tak jako zřeknutí se kýble vody versus obohacení se řekou ve vztahu k tomu, co tím sami pro své vlastní dobro získají nejen na kurzu, ale i do dalšího žití ...
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    jo tak metoda abhidamma, satiterapie a ostatní sdružené pojmy jsou docela hojné čtivo, ale mě by spíš zajímaly praktické kroky, přestože se o těch pojmech všude píše, všude vykládají, dávají se do souvislostí, co teda dělat, ale text obsahující praxi pro konkrétně čtyři podklady všímavosti (sattipathanami), to se špatně hledá, nevíte?
    -nebo kdo víte, je to náplň třeba toho semináře od Goenky?
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    DARJEEL: ja nevim, ale na tyhle veci se pouziva google,ne?:-)
    TILOPA
    TILOPA --- ---
    Podle jejich skutků je poznáte,.. jako do knih se toho vejde spousta, i o zdržování se toho a onoho.
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    JUNIPETRUS: goenku sem necetl, to nahod odkaz ty, nahazuju co znam ja, ne? =)
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    DARJEEL: no o metodach retreatu s koncepci vytvorenou Goenkou se docte v knihach od Goenky,ne?:-)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    PALEONTOLOG: techniky:

    Frýba, Mirko (1995): Psychologie zvládání života. Aplikace metody abhidhamma. Brno: Masarykova univerzita

    nebo více lidově

    Frýba, Mirko (2003): Umění žít šťastně. Praha: Argo
    http://www.kosmas.cz/knihy/104665/umeni-zit-stastne/
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    RAPAL: ale jo, to jo, ale koukám, že ti pokročilejší to mají ještě zajímavější,
    6. zdržet se jídla po poledni;
    7. zdržet se tělesné zábavy a zdobení;
    8. zdržet se spaní na příliš pohodlných postelích.
    tak mě napadlo, kam to jako vede, no a jde si něco přečísto technikách nebo jsou nějaké informace o metodách vně těch kurzů ?
    RAPAL
    RAPAL --- ---
    PALEONTOLOG:

    1. zdržet se zabíjení živých tvorů;
    2. zdržet se krádeže;
    3. zdržet se všech sexuálních aktivit;
    4. zdržet se lhaní;
    5. zdržet se všech intoxikantů.

    tak deset dní to vydržíš,ne?? :))
    a pak se buď vrátíš do "staryho" utrpení,nebo budeš pokračovat v "novým" utrpení ,)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    jo aha, no stránkách http://www.cz.dhamma.org/index.php?id=1208&L=14 je odkaz, "řád kurzů" a nechce se mi to pastovat, ale je to dost přísný,, by mě zajímalo, jestli je to fakt tak přísný
    RAPAL
    RAPAL --- ---
    DARJEEL: když udělá rapal obrácenou polohu,tak se přepóluje Země! :)

    PALEONTOLOG: nebyl, ale řek bych že stojí. navíc co to znamená striktní režim,jediný je to věčný sezení.
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    PALEONTOLOG: striktni rezim?:-)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    otázka, byl někdo na semináři ? stojí to za tak striktní režim ?

    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    JUNIPETRUS: rapal je nabusenej jogin, ten unese i kus skaly... =)
    RAPAL: =)
    RAPAL
    RAPAL --- ---
    DARJEEL: abych ho neunes a on mi pak neřekl,že ssebou nemá kazetu :)
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    DARJEEL: ale kazetak se da unest, s goenka by to asi bylo horsi:-)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    RAPAL: nesplet si ho s kazetakem.. =)
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    LILY: kurs nebo retreat?
    LILY
    LILY --- ---
    RAPAL: No já vím případně o jednom kursu, co bude první týden v lednu..
    RAPAL
    RAPAL --- ---
    TILOPA: unesem goenka ,)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam