a je to tu znova - příležitost shlédnout v Ostravě a zadarmo fakt moc pěkný filmeček The Dhamma Brothers
středa 5.10.2011, Klub Atlantik
DHAMMA BROTHERS
(USA, 2007, 57 minut)
Východ se potkává se západem na hlubokém jihu. Přeplněná věznice v Alabamě s nejpřísnější ostrahou se dramaticky změní vlivem prastaré buddhistické meditační techniky.
Bratři v Dhammě vypráví dramatický příběh lidských možností a transformace. Podrobně sleduje a dokumentuje příběhy vězňů nápravného zařízení Donaldson, kteří se zúčastnili náročného 10-ti denního kurzu meditace. Tento inspirativní film zpochybňuje představu o věznicích jako místu trestu spíše než nápravy a nastoluje otázku: Je možné, aby se tito lidé, z nichž někteří spáchali otřesné zločiny, změnili?
Stručné shrnutí děje
Přeplněná věznice v Alabamě s nejpřísnější ostrahou se dramaticky změní vlivem prastaré meditační techniky. Za vysokými strážnými věžemi, dvojitým ostnatým drátek a elektrickým plotem žije přes 1,500 vězňů, z nichž mnozí již nikdy nepoznají život ve vnějším světě. Některým z těchto mužů se však v životě znovu objeví světlo, když se tato věznice stane prvním zařízením s nejpřísnější ostrahou v severní Americe, kde proběhne kurz meditace vipassana, duševně i fyzicky náročný program tiché meditace, který trvá deset dní a vyžaduje 100 hodin meditace.
Bratři v Dhammě vypráví dramatický příběh lidských možností a transformace. Podrobně sleduje a dokumentuje příběhy vězňů nápravného zařízení Donaldson, kteří se zúčastnili tohoto náročného a intenzivního kurzu. Tento film je dost silný na to, aby naboural zažité představy a předsudky o lidech za mřížemi.
Příběh bratrů v Dhammě ve věznici Donaldson dál pokračuje i dnes, s tím jak zde program vipassany zapouští kořeny a pomáhá postupné změně věznice zevnitř. Čtyři roky po ukončení programu ho Dr. Ron Cavanaugh znovu obnovil v roce 2006.
Ředitel věznice Hetzel zaznamenal pozitivní účinky programu jak na ty, jež se ho zúčastnili a jichž neustále přibývá, tak na ostatní vězně a zaměstnance. To ho přimělo k tomu, že požádal, aby se program vipassany zpřístupnil celé vězeňské populaci. Aby tohoto požadavku mohlo být dosaženo, jsou kurzy nyní nabízeny častěji a pro více účastníků.
Má být zřízen celý samostatný blok pro bratry v Dhammě. Vězeňským dozorcům bylo nabídnuto zvláštní placené volno a úhrada cestovních výdajů, aby se mohli také zúčastnit kurzu vipassany. Osm z nich se již rozhodlo kurz absolvovat.
Výsledky vědeckých studií také potvrdily pozitivní účinky programu. Předběžné výsledky testů prováděných před kurzem, po něm a po jednom roce u účastníků i ostatních vězňů zahrnují následující zjištění u účastníků:
• Zvýšení uvědomění a emoční inteligence
• Zlepšení fyziologického a psychologického stavu
• Úbytek pocitů hněvu a úzkosti
• 20-ti procentní pokles porušování vězeňských předpisů a času na samotkách
To vše naznačuje posun uvnitř věznice od násilí a beznaděje k naději a pozitivní změně.
Jenny Phillipsová
produkce/režie/scénář
Již několik let jsem učila meditaci ve věznicích, když jsem se dozvěděla od Robina Casarjiana, ředitele nadace The Lionheart Foundation, že ve státě Alabama se ve věznici s nejpřísnější ostrahou učí meditovat velký a stále rostoucí počet vězňů. Když mě tamní vězeňský psycholog Dr. Ron Cavanaugh pozval, abych se přijela podívat a pořídit interview s některými meditujícími vězni, sbalila jsem si diktafon a letěla.
Tato návštěva a příběhy, které jsem tam vyslechla, změnily směr mého života na příštích deset let. Zakrátko po první návštěvě Alabamy jsem se dozvěděla o meditační technice, vipassaně, která se vyučuje v centrech po celém světě a je založena na prvcích, jež jsem vždy považovala za nezbytné pro účinný vězeňský program: příležitost a technika k vážné introspekci v bezpečném a podporovaném prostředí. Díky spolupráci Rona Cavanaugha, Vězeňského odboru v Alabamě, nadace The Lionheart Foundation a centra vipassany v Shelburne Falls v Massachusetts se v roce 2002 uskutečnil první kurz vipassany v této věznici.
Když jsem viděla tu silnou souhru přeplněné, podzaměstnané nejpřísnější věznice a prastaré intenzivní meditační techniky, uvědomila jsem si, že je nutné tento příběh zdokumentovat a že nejlépe jej může vyprávět pouze film. Od své premiéry v kinech v roce 2008 film Bratři v Dhammě uchvátil diváky, získal ocenění i pochvalné kritiky.
Utrpení se týká nás všech. Muži z Donaldsonu se učí osvobodit uvnitř, i když jejich těla jsou uvězněna. V širším smyslu film poukazuje na možnost osvobodit se od toho, co vězní nás všechny. Bratři v Dhammě nám v tom jdou příkladem.
Jenny Phillipsová je kulturní antropoložka, spisovatelka a zdravotní sestra na psychiatrii. Přes patnáct let poskytuje psychiatrickou péči v rámci velké nemocnice v Concord ve státě Massachusetts. Specializuje se na odvracení krizí, rodinnou terapii, medicínu chování a hypnoterapii.
V roce 2008 Phillipsová uvedla do kin film Bratři v Dhammě (The Dhamma Brothers). Během práce na filmu dostala přes 200 dopisů od vězňů z Alabamy, které vyprávěly o jejich životech a hledání vnitřního míru. Tyto sebrané dopisy vydalo v roce 2008 nakladatelství Pariyatti Press pod titulem Letters From the Dhamma Brothers.
Phillipsová pokračuje ve snaze zpřístupnit film co nejširšímu publiku. Ukázalo se, že má výjimečný potenciál k nabourávání zažitých představ o povaze věznic. Ty byly dlouho vnímány čistě jako místa trestu a uskladnění. Phillipsová doufá, že příběh bratrů v Dhammě a programu vipassany ve věznici Donaldson poslouží jako příklad pro další věznice, jež se potýkají s problémy přeplnění a nedostatku financí.