• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MIXXXParamaniac ::dont walk, go fly (also for hang-gliders)
    TLUSTEC
    TLUSTEC --- ---
    hmm, rad bych se zeptal na tohle - kdyz mate sedak, co ma karabiny s podelnou osou, pripinate popruhy tak, ze Acko je ten popruh nejvic do stran (tak to delam ja, ale musim, bo jinak by drhl speedsystem o popruhy, mam ho uchyceny ze strany), a nebo dovnitr (jak jsem to u par lidi, co meli speed uchyceny jen zepredu, taky videl)?
    WICKPICK
    WICKPICK --- ---
    btw, co si tak vozite na pultikach? ja mam zatim jen stary oranzovy digifly, ktery vlastne mam jen k tomu abych poznal stoupak a na letosni sezonu si kupuju zmineny Garmin 60CSX abych si mohl taky konecne spocitat dokluz, zjistit rychlost no a samozrejme stahnout tracklog....
    nejaky odkazy na vychytany pristroje?
    QUIP
    QUIP --- ---
    KIKIMURA: Pricin je spousta. Muzu zkusit napsat Daliborovi, aby poslal detailni statistiky, zapisuji si to kazdy rok do tabulky.
    V zasade se to da rozdelit na dve skupiny:
    1] zalozku se podarilo odhodit, ale nerozbalila se
    2] zalozku se nepodarilo ani odhodit

    Prvni kategorie nastane, kdyz vytahnuti z kontajneru udela pilot spravne, ale pak zalozku bud spatne hodi (pod sebe, malo se rozprahne atd.) nebo ma spatne sbalene snury, takze se nerozmotaji. Slysel jsem i o pripadech, kdy tam nekomu zustali nejake pomocne jehly od baleni, takze se to rozbalit ani nemohlo.

    Druha kategorie znamena vetsinou to, ze pilot nezna svoji sedacku a system zalozky a poradne nevi, jak zalozku vytahnout (to je problem u sedacek, co maji zalozku pod zadkem), nebo muze jit opet o problem zpusobeny pri baleni, kde tam nekdo misto gumicky, kterou nemel po ruce, pouzije snurku, pripadne zabali chlopne ve spatnem poradi. nebo ma sedacka takovy defekt, ze vaha pilota v sedacce pusobi na kontajner zalozky takovou silou, ze zalozku nelze vytahnout.
    U tech sedacek se zalozkou pod zadkem je i problem v tom, ze na ni piloti casto sedi a muze se tak ruzne deformovat ten kontajner a nejak sprajcnout. Druha vec tehle konstrukce je to, ze u nektereho vyrobce se ma tahat kontajner smerem "nahoru", u jineho vyrobce jakoby do strany (kde ma clovek v ruce mensi silu!)

    Z toho pohledu nejmensi problemovosti je nejlepsi zalozka "na brise" v chlebniku (nekdo tam mel pekne pultik s prostorem pro zalozku, original od vyrobce, to mi prislo fajn). Sam mam prave ten chlebnik na brise a chlebnik mi nijak nevadi, ale je jasny, ze kdybych tam chtel mit jeste pristroje, tak by mi to asi prekazelo, jenze ja mam akorat tak vario a to mam na noze. Na druhou stranu jsem se dokazal vyporadat i s brasnou na zrcadlovku a taky jsem se tam s tim vecel a pri litani to neprekazelo. Spis jen pri startu trosku.

    TLUSTEC: Zalezi asi nejvic na tom, v jake jsi situaci. Kdyz jsi dost vysoko, tak mas casu na hozeni spoustu a dulezitejsi pak je, hodit to dobre, nez hodit to rychle. Kdyz to hodis rychle a hodis si to do snur hlavniho padaku, tak jsi skoncil, stejne tak, kdyz ti jen vypadne pod tebe a jsi nizko / padas pomalu (pri nejakem asymetrickem zaklopeni je to opadani dost maly na to, aby se ti nafoukla, tam je potreba ji prave silou hodit do volneho prostoru nad sebou a z toho posezu v sedacce se haze hodne blbe)
    V lete na SIV kurzu (byl jsem jen jako divak :]) hazela holka zalozku, kdyz mela nad hlavou sotva pulku padaku a nohama zamotana do snur, v podstate visela hlavou dolu. Zalozku hodila tak nestastne, ze vlastne jen vypadla pod ni a visela dolu. Bylo to uz nizko nad vodou, takze zalozka se nenafoukla vubec, jen tam visela jak nudle a holka to vzala po hlave do vody. Ten hlavni padak ji brzdil docela dost, ale i tak to podle jejich slov byla poradna rana do vody.

    Takze z meho pohledu a z informaci, co se nam snazili na Parasemu predat, bych se vzdycky snazil tu zalozku nejdriv vytahnout, pak se ujistit, kam ji budu hazet a pak ji teprve silou hodit.
    Ono treba zrovna to vytahovani z podzadku je dost blbe na to, abys ji jednim tahem vytahnul a zahodil tam, kam potrebujes. To ti spis tak odpadne od ruky sotva dva metry od tebe. Navic kdyz mas pocit, ze mas malo casu a musis ji rychle hodit, tak v pripade, ze jsi nizko a zalozka vlastne pada pod tebe, tak potrebujes daleko vetsi visku a vic casu na to, aby se sama zacala nafukovat a dostala se nad tebe, nez kdyz ji chytnes a poradne hodis nad sebe. Hodis ji o par setin sekundy pozdeji, ale nafoukne se hned.
    Kvuli tomuhle je prave dobry si to zkusit na nejake lanovce, nebo houpacce a koukat i na to, jak to haze treba dalsich 30 lidi a z toho vypozorujes, kde kdo dela chyby a jak by to melo byt spravne. Cloveka pak vazne prekvapi, ze i na houpacce s vetrem do zad se ta zalozka nafoukne rekl bych tak za jednu sekundu.
    Zatim co kdyz ji ve stejne situaci na houpacce pustis z ruky, jenom vypadne na zem a zustane lezet nerozbalena ;)

    Pro zajimavost fotky a videa z minulych akci:
    http://www.elspeedo.cz/?page=5267&lang=cze PARASEM 02/10 v Beskydech
    http://www.elspeedo.cz/?page=4655&lang=cze PARASEM 02/09 - filmek z akce
    http://www.elspeedo.cz/?page=3810&lang=cze PARASEM 02/2008 - videozáznam z trenažéru
    http://www.elspeedo.cz/?page=4589&lang=cze Výsledky PARASEMu 02/09 v Mostech u Jablunkova

    Ten posledni odkaz uvadi statistiku a popis tech problemu, takze to doporucuju precist. V souhrnu je to takhle:
    Když to tedy shrnu:
    - 83 pilotů nemělo s funkčností svého záchranného systému žádné problémy,
    - u 5ti pilotů díky nízké rychlosti jejich jízdy nebo přehozením přes lano výsledek neznáme,
    - 27 pilotů by měli nejspíš fofry, ale snad by to stihli dřív, než by ťukli o zem,
    - 3 piloti by to díky zamotaným šňůrám a provlečeným speed systémem měli už podstatně horší,
    - a 4 piloti by to měli až na zem.

    A ty videa na predchozich odkazech jsou taky dobry - zrychleny :o)
    TLUSTEC
    TLUSTEC --- ---
    kikimura: svagr se koupal v mori, a vecer zjistil, ze jeho super duper otdoor hodinky nebyly tak vodotesne, jak tvrdil vyrobce.
    voda uplne rozezrala PCB. ale identifikoval jsem v nich Intersema MS5534C, a tak se ho rozhodl vyuzit. CPU je slabej PIC12F629, co se poradne poti, protoze tomu cidlu simuluje krom komunikace i presne hodiny a na vypocty ma vzdy jen 4 cykly mezi 2 prerusenimi... ale neco to dela, uvidime ve vzduchu :).

    tohle cidlo je tusim v garminskych GPS60Csx, ve variich je IMHO nejaky analogovy bazmeg od Freescale, proto taky zerou 28mA (to moje zere ani ne 1mA).
    TLUSTEC
    TLUSTEC --- ---
    hazi
    TLUSTEC
    TLUSTEC --- ---
    btw. k tem zalozkam - nekdo to hazy rovnou, proste jednim tahem vytahne z kontejneru a rovnou hazi (ziskava cas), jinej to vytahne do protismeru, ale porad drzi, a pak s tim machne (ziskava rychlost). co je teda spravne?
    TLUSTEC
    TLUSTEC --- ---
    kikimura: ja jsem turnovak, takze kozakov asi primarne. ale je tam cim dal tim vic lidi, a ty stromy uz zacinaji byt neprijemne, idealni kopec to byl tak pred 10-15 lety :).
    KIKIMURA
    KIKIMURA --- ---
    QUIP: Čím to bývá, že to nejde hodit?
    QUIP
    QUIP --- ---
    KIKIMURA: ono je to jak kdy, s tema procentama. Ale kdyz tam pak vidis i treba jen toho jednoho cloveka na lanovce, jak taha za kliku a zalozka mu nejde otevrit a v duchu si rikas - tak byt tohle v realu, tak toho cloveka asi vidim naposled. Tak i tech 5%-10% je celkem dost vysoke cislo. Kor kdyz je to zrovna u nekoho, koho znas osobne :)

    Samozrejme je urcite dobry, umet si to balit sam. Ja mam zalozku prebalovanou dvakrat, takze zatim jsem to jeste neokoukal natolik, abych se do toho pustil sam. S nejvetsi pravdepodobnosti bych to asi i zvladnul, ale nejak se mi to nechce riskovat :) Snad nekdy priste.
    KIKIMURA
    KIKIMURA --- ---
    QUIP: No hodit si třeba v realu na krizovkach je podle mě k nezaplacení..
    Hm pět procent není velký číslo ale ani malý :/..
    Na tom sbalit si to sám nevidím nic šatného, naopak vim jak si to balím.. Ale samozřejmě natrénováno, resp. nakoukáno.

    WICKPICK: V karlíně budu, ale nevim jak na tom budu s časem ještě..
    WICKPICK
    WICKPICK --- ---
    ja se chystam ted o vikendu na baleni zalozek do karlina. nejdete taky nekdo? muzem pak treba PVK nebo tak neco :-)
    QUIP
    QUIP --- ---
    KIKIMURA: Ja myslim, ze tma ani tak nejde o to, jestli by se po 5 letech otevrela, jako spis o tu kontrolu, ze je zalozka ve stavu, kdy je to jeste zalozka :) To, ze je slozena a nevyndana 5 let nicemu nevadi, horsi je to, kdyz nekde navlhne a zplesnivi, nebo po letech popraskaji gumicky, co to vlastne tak nejak drzi pohromade, takze pak misto toho, abys ji vytahnul a hodil, jen zatahnes za kliku a vsechno se vysype pod tebe.
    A taky je dobry si to vyzkouset jednou za cas hodit treba na lanovce, nebo houpacce, aby clovek vedel, jake to vubec v te sedacce je, jakym pohybem ji vytahnout a kdy a jak ji hodit. Je to uplne neco jineho, nez ta teoreticka predstava, kdyz clovek stoji na zemi.
    Mozna se to nezda, ale ono zhruba 5% zalozek na tom Parasemu se neotevre, nebo nepodari odhodit. Kdyz tam pak clovek vidi, jak si ji nekdo hodi do klina, nebo se mu z kontajneru v sedacce nepodari vubec vytahnout, tak to uz muzou byt prave ty smrtaky.
    A sam si to radsi nebalim :) Ono to sice neni slozity, ale kdyz je moznost, ze mi to sbali nekdo, kdo to vazne umi, necham to na profikovi.
    KIKIMURA
    KIKIMURA --- ---
    TLUSTEC: Co tam máš za čidlo? To je nějaký podobný jako je u normálního varia?
    Btw. kde poletuješ?
    KIKIMURA
    KIKIMURA --- ---
    QUIP: No popravdě to moc nepřeháním s přebalováním, ale je to spíš leností a tím, že to ještě neumím pořádně. Ale tak na skyfly třeba někdo píše, že se mu otevřela i po pěti letech.. Osobně to vidím tak na dva roky..

    TLUSTEC
    TLUSTEC --- ---
    QUIP: mrcha je nejak teplotne precitlivela, budu to muset kompenzovat. v pokoji fakala skvele, ale kdyz jsem vysel ven do zimy, byl z toho silny klesak, ac to nebyla pravda. a nebo to tam necham, jako "termickou feature", uvidim...
    QUIP
    QUIP --- ---
    TLUSTEC: I like your style! ;o) Pripomina mi to moje skolni leta.
    Tak doufam, ze se pak podelis o detaily, takovy pekny bastl me zajima!

    A aby rec nestala, dnes jsme se vratili z Parasemu s prebalenou zalozkou... jak casto si prebalujete zalozni padaky? :)
    TLUSTEC
    TLUSTEC --- ---
    STAGE1 - ozilo to, a imbecil-firmware0.0 fucka. citlive je to fest, zkousel jsem s tim jit do schodu (ctvrtmetrik:) a jako jo. TO BE CONTINUED
    KUBIS_IN
    KUBIS_IN --- ---
    QUIP: Ja uz v Indii byl, tam to vsechno funguje presne naopak, nez tady :] Ale o to vic to ma svoje kouzlo ;))
    QUIP
    QUIP --- ---
    KUBIS_IN: k necemu takovymu se radsi v zivote nechci dostat! :)
    KUBIS_IN
    KUBIS_IN --- ---
    JUSTLIKEU: tak to je hodne luxusni videjko, letos chci jet na podzim do Indie, tak se mozna k necemu takovymu dostanu :o)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam