finále 2008 - 19. ročník soutěže "Cena Jindřicha Chalupeckého"
Výběr finalistů:
Dne 9. a 10. 6. 2008 se v Praze sešla mezinárodní porota Ceny Jindřicha Chalupeckého. Do soutěže bylo v letošním roce nominováno či přihlášeno 62 výtvarníků a skupin, tedy nejvíce v dosavadní historii soutěže. Porota z nich vybrala 6 finalistů letošního ročníku. Jsou jimi:
Zbyněk Baladrán
Ondřej Brody
Radim Labuda
Tomáš Moravec
Jiří Skála
Evžen Šimera
Výstava Finále 08 se uskuteční v Domě pánů z Kunštátu v Brně ve dnech 22. října až 23. listopadu 2008.
Laureát pro letošní rok bude vybrán 4. listopadu 2008, kdy proběhne i slavnostní vyhlášení, které se bude konat v prostorách Reduty.
Laureát pro rok 2008 získává:
- šek na 50.000,- Kč na další umělecký rozvoj od časopisu Reflex
- šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku
- částku 100.000,- Kč na realizaci výstavy, uměleckého projektu nebo katalogu
Zároveň generální partner Ceny – časopis Reflex – vyhlásí při příležitosti výstavy Finále 08 vítěze čtenářské soutěže.
Vyjádření poroty k jednotlivým finalistům:
Zbyněk Baladrán
Zbyněk Baladrán již několik let patří k nejzajímavějším českým umělcům mladé generace. Často pracuje s nalezeným vizuálním, zvukovým a textovým materiálem. Metodou dekonstrukce se dopracovává k nečekaným reinterpretacím historických dokumentů, obvykle ve formě videoprojekcí.
Ondřej Brody
Ondřej Brody vytváří překvapivě jemné a citlivé videofilmy, ale také provokativně exponované akce a instalace. Ve většině svých děl konfrontuje společenská tabu. Pracuje s otevřeně ukazovanou sexualitou, která může až odpuzovat, i s dalšími reáliemi života. Jeho práce obsahují humor, který se týká spodních vrstev života i samotného fenoménu umění. Na jeho produkcích se nebojme stydět, případně mít neklidné sny. Nedívejme se na ně pohledem voyerů a uměnoznalců, ale vystavme se jejich přímým nárazům.
Radim Labuda
Médium videa Radim Labuda využívá nečekanými způsoby: někdy je poetický a jindy drsně nekonvenční. Témata současné kultury a umění dokáže propojit se svým vlastními osobními příběhy. Své záběry komponuje téměř jako malby. Na první pohled jsou všední a pomíjivé, někdy v sobě skrývají vyprávění a jindy jsou téměř abstraktní.
Tomáš Moravec
Tomáš Moravec zaujal svou schopností kombinovat intervence do veřejného prostoru se silným citem pro uměleckou formu. Ve svých světelných projekcích promítá geometrické vzory na místa, jež jsou spojená s pohybem lidského těla, jako jsou například přechody pro chodce nebo schodiště. Díky nim si uvědomujeme důležitost a význam fyzického pohybu v prostředí našich běžných denních aktivit.
Jiří Skála
V uvažování Jiřího Skály se opakovaně objevují motivy osobního vztahu k věcem, mezilidské komunikace nebo lidské práce. Ve svém výjimečném projektu Výměna rukopisu transformoval jeden ze základních pilířů lidské identity. Jeho díla jsou založena na logických vzorcích, v nichž je spontaneita a osobní vazba k tématu vyvažována katalogizačními metodami či odkazy ke konvencím minimalismu.
Evžen Šimera
Evžen Šimera se v poslední době věnuje obrazům. Neobvyklých výsledků dosáhl užitím stékajících kapek barvy po plátně, jimiž nahrazuje tradiční malířské postupy. Technologická inovace mu umožňuje prozkoumávat obraz a jeho limity. Hledá styčné body mezi malbou a objektem, autorstvím a náhodou, minimalismem a designem.
Doplňující informace:
Složení odborné poroty pro rok 2008:
Suzanne Altmann, nezávislá kurátorka, Německo, předsedkyně poroty
Elizabeth M. Grady, nezávislá kurátorka, USA
Pavel Liška, rektor VŠUP, Česká republika
Joanna Mytkowska , ředitelka Muzea moderního umění, Polsko
Jan Merta, umělec, Česká republika
Jana Oravcová, VŠMU, Slovensko
Jiří Ptáček, kritik a kurátor, Česká republika