• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • Přišli jste skrz odkaz na příspěvek, který již neexistuje.

  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    Zajímavá čísla
    x8054e
    http://www.fao.org/docrep/003/x8054e/x8054e05.htm

    Table 2.3: Rice and maize production by modern, transitional and traditional methods
    Rice production
    Modern (United States) - Energy input (MJ/ha) 64 885; yield 5,8 t/ha, energy input yield 11,19 MJ/kg
    Transitional (Philippines) - Energy input (MJ/ha) 6 386; yield 2,7 t/ha, energy input yield 2,37 MJ/kg
    Traditional (Philippines) - Energy input (MJ/ha) 170, yield 1,25 t/ha, energy input yield 0,14 MJ/kg

    Kg suché rýže má výživovou hodnotu 15,2 MJ.

    Moderní zemědělství je schopno dosáhnout víc než 4x větší produkce na plochu než to tradiční, ale za cenu, kdy většina kalorií produktu je spálena jen na její produkci. Započítáme-li i energetické vstupy na celý distribuční řetězec, na nějaké ztráty atd., jsme téměř jistě v negativní bilanci: tedy spotřebujeme víc energie než dostaneme. (Byť přeměníme pro člověka nestravitelnou ropu na jídlo...)
    Naopak tradiční zemědělství má účinnost více než 1:100.

    Je to trochu jako když se začala těžit ropa - spálil se barel ropy a ze země se vytáhlo barelů 100.
    Dnes jsme zpravidla na poměru 1:3....

    Uvádí se ale, že si žádné kroky zpátky nemůžeme dovolit, protože dnešní populaci by ta produkce na ha tradičního zemědělství neuživila.
    Nešlo by ale dramaticky omezit ty energetické vstupy a přesto zachovat vysokou produktivitu? ...
    XL1
    XL1 --- ---
    pěstuje někdo slunečnice? sháním semena z letošního roku z odrůdy která má JEDINOU VELKOU hlavu, a žádné postranní- výměna za semena nebo stromky fíků atp.
    JAGA
    JAGA --- ---
    Odkaz na semínkový kurz v Brně a Praze:

    Semínkový kurz | potravinovezahrady.cz
    http://www.potravinovezahrady.cz/seminkovy-kurz/
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    KAREN: jj, tuším že kompletní nabídku měli až od října, já nakupoval raději dřív, pač pamatuju roky, kdy jsme byli na žďárských vrších od konce října už pod sněhem... :)
    KAREN
    KAREN --- ---
    KOCOURR: tak priste si to vychytam lip. oni vyvesili kompletni nabidku ale az nekdy zacatkem rijna, ne?
    balik mi dorazil dneska - maj to pekne zality a sikovne zabaleny, takze to doputovalo v poradku, i kdyz to postak placnul naplacato a chvili to snad bylo i vzhuru nohama.
    KAREN
    KAREN --- ---
    LITTLEPUNKK: hmm chvoji by asi pres zimu mohlo stacit, to je fakt
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    KAREN: bacha na myši pod mulčem ;) rádi se tam schovávají a kořínky k tomu , hm hm ..radím bez mulče a jen pořádně zalít , ochránit proti okusu,mrazu->chvojím a čekat na jaro :)
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    KAREN: no objednávku jako takovou jsem dělal klasicky přes stránky a ty nestandarní věci jsem dopsal do poznámky v objednávce, ale předtím jsem si nejdřív zavolal jestli umějí dodat kdy potřebuju (přeci jen jsem si na podzimní výsadbu bral pár dní dovolený) a např. u kaliny obecné měli na webu že už není skladem, ale když jsem se na ni po telefonu příímo zeptal, tak mi bylo řečeno asi toho: "jo jasně, ještě asi čtyři jsem na prodejně dneska viděl, tak si to napište do poznámky, že je chcete a já vám je dám zatím stranou". Je fakt, že jsem objednával koncem září s dodáním v prvním říjnovém týdnu, tzn. na samém začátku "sazečské sezony", když toho maj pak víc, tak se asi takové péče každému dostat nemůže...ale já jsem byl maximálně spokojen ;)
    KAREN
    KAREN --- ---
    KOCOURR: jo, stareodrudy.org.
    hmm, takze jsi to objednaval vsechno telefonicky? to vypada, ze s telefonem to umej lip, safra;) mi prisla behem odpoledne sms z posty, ze to tam pan Pesek podal... no, halt se pomodlim a zamulcuju a snad to ty stromky daj.
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    KAREN: myslíš od pana Peška z Bojkovic? Já to řešil tak, že jsem mu nejdřív zavolal (asi týden a půl předtím, než jsem chtěl aby mi to přišlo) a domluvil jsem se s ním po telefonu co a jak a dokonce jsem si takhle doobjednal pár keřů, který měl podle infa na netu už vyprodaný...nutno dodat, že rostlinky přišli v perfektním stavu a v porovnání např. se zahradnictvím Kruh byli i podstatně vzrostlejší
    KAREN
    KAREN --- ---
    THEO_PHIL: tak to by se mi o vikendu melo podarit, zatim predpoved vypada priznive i na pristi pondeli az stredu...
    THEO_PHIL
    THEO_PHIL --- ---
    KAREN: Ja loni sazel stromky az v prosinci a chytly se. Staci, ze se vysadej, kdyz nemrzne...
    KAREN
    KAREN --- ---
    jak jste na tom se zasilkama ze Starych odrud, prosim?
    objednavala jsem 17.10., 1. 11. mi napsali, ze to potvrzujou a budou posilat v 1. pulce listopadu - je to bezny, ze jim to tak trva?? zatim mi nic neprislo, a brzy uderi mrazy./ tak doufam, ze to pak ty stromky daj...
    JAGA
    JAGA --- ---
    Hledáme majitele pozemku (využívaného či nově nabytého) v Praze nebo okolí, který by měl zájem vytvořit ve spolupráci se studentkou ČZU Anežkou Tkáčovou permakulturní design zaměřený na rostlinnou i živočišnou produkci a následně jej realizovat. Jedná se o diplomovou práci, takže bychom projekt skutečně důkladně konzultovali a upravovali, což by víceméně zaručilo jeho smysluplnost a funkčnost.
    kontakt: tkacova.anezka@seznam.cz

    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    ZONKER: tak dejte vedet az budete stavet. jsem od cesky lipy a docela by me zajimala takova stavba.
    ZONKER
    ZONKER --- ---
    Snad mohu vložit nabídku.:
    Hledáme sousedy na založení rodové osady nedaleko České Lípy.Jsme mladý pár s malým klučinou,zatím zde bydlíme v maringotkách, na jaře budem stavět svepomocí kruhový domek ze slámy a hlíny.Naskytla se možnost odkoupení velkých pozemku okolo toho našeho. Louky a lesy překrásný výhledy a nádherná krajina svažená k jihu.Cena jednotná 10kč/m,pozemků víc jak 4ha.
    Hledáme tímto lidi, rodiny s podobnými zajmy:Permakultůra,energetická soběstačnost,slaměné a hliněné stavby,jedlé lesy,ezoterika a duchovní cesty,šamanismus,yoga,walfdosrská tematika výchovy dětí,lesní školky,organizace workshopu a přednášek,festivaly,divadlo. Budeme rádi když poznáme tímto nové lidi,podrobnosti osvětlím přes kontakt 720331313, L-M@post.cz, Děkuji
    BEDUAN
    BEDUAN --- ---
    27102013

    [ GHETTOLLEGE - Příroda & človek & umění & technolo / konferenceconference / 27.10.2013 / CR - Praha - Cross club ]

    Od září se v kavárně klubu Cross koná nový přednáškový cyklus s názvem Příroda & človek & umění & technologie.

    Smyslem tohoto cyklu je ukázat, že veškeré prostředí ve kterém člověk žije, lze vytvářet způsobem, který je trvale udržitelný a stále obnovující.
    Blíž k přírodě, blíž k sobě...

    Vztup zdarma

    27.10.2013 - od 20:00
    O vodě v domě a všude kolem

    s Ing. Jaroslvam Kšňákem

    Přednáska na téma: co doma teče, co z domu odtéká a kam, co lze dělat s dešťovou vodou, kořenové čistírny, okrasná a dočišťovací jezírka, koupací jezírka, voda v krajině kolem domu.



    BRT
    BRT --- ---
    Sójový podvod
    Sója - toxická potravina -
    http://www.albert-sd.cz/soja-toxicka-potravina/
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    DENDROBATA: tak prej i satan je jedlej. respektive kazda hribovita houba je nejedla v syrovem stavu a musi se poradne zpracovat.
    BRT
    BRT --- ---
    petice za záchranu svobodného zacházení s osivem – rozhodující moment je do konce října
    petice za záchranu svobodného zacházení s osivem - rozhodující moment je do konce října -
    http://www.albert-sd.cz/...ce-zachranu-svobodneho-zachazeni-s-osivem-rozhodujici-moment-konce-rijna/
    Babišovy geneticky modifikované plodiny od Monsanta na našem stole
    Babišovy geneticky modifikované plodiny od Monsanta na našem stole -
    http://www.albert-sd.cz/babisovy-geneticky-modifikovane-plodiny-monsanta-nasem-stole/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam