• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOMATSUPravoslaví, ορθόδοξη Εκκλησία
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    KOZMA: Mluvit se o tom musí, přece se nemůžeme tvářit, že se s StB nikdo z pravoslavných nenamočil. Zejména když církev sama to přiznala. Padni komu padni, IC XC NIKA!:o)
    KOZMA
    KOZMA --- ---
    Ježkovy wotchi, co to tu řešíte ? (facepalm)
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    GOBERS: Soudy rozhodujou v tomhle dost podivně.
    JEZINKA
    JEZINKA --- ---
    GOBERS: a co říkali mohu- li se zvědavě ptát?
    AACHEN
    AACHEN --- ---
    GOBERS: Něco málo je např. tady, uvedený je tuhle. V médiích je pak vždycky jen, že soud rozhodl o neoprávněné evidenci, důvody toho rozhodnutí jsem nikde nenašel..

    Nebyl by ale výjimkou. Jediný případ duchovního (mě známý), který spolupráci veřejně přiznal a omluvil se, byl - dnes již zesnulý - farář z Holešovic A. Kánský.
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    AACHEN a CHOMI: On někdy soud rozhodl o tom, že je Kryštof vedený ve svazcích StB neoprávněně? To bych se docela divil... už jen proto, že jsem slyšel přímá svědectví od lidí, které udával.
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    AACHEN: To kladné hodnocení nynějšího patriarchy Kirila mě taky potěšilo:o)
    AACHEN
    AACHEN --- ---
    Překvapilo mě, že až na indicie o spolupráci Alexije II. s STB, je jeho role hodnocena vcelku pozitivně (kniha vyšla v r. 97), i s ohledem na situaci řeckokatolíků na Ukrajině. Vyslovoval se pro jejich samostatnost. Podobně dobře vychází současný patriarcha Kiril. Autor vítá jejich snahu vymezit církvi prostor nezávisle na státu. Pozdější vývoj bohužel šel ve prospěch těsnějších vazeb..Zajímavý bylo číst o projevech na mezinárodních ekumenických fórech kopírujících oficiální politiku SSSR:-( Jak se vlastně vyvíjí spor Moskvy a Konstantinopole ohledně Estonské církve?
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    AACHEN: To o Češích se týká pár zofalců, co přeběhli z legií k bolševikům. Např slavnej Hašek:o( Pak to komunisti jak u nás, tak v rusku, zveličovali, aby se ukázalo, že jsme byli už tehdy jedna ruka.
    Ovšem drtivá většina legionářů bojovala proti bolševikům a vlastně díky nim vůbec došlo k ruské občanské válce. Než se legionáři vzbouřili, tak nakrátko bolšani ovládli skoro celé Rusko včetně Sibiře.
    AACHEN
    AACHEN --- ---
    CHOMI: Dík za odpověď. Jsem teprv na začátku a je to opravdu síla..Když to člověk čte, říká si že zlo existuje a naprosto vědomé a cílené. Zajímavý mi přijde ten motiv, že víru nelze z lidí vykořenit, musíš jim místo Boha nabídnout něco jiného - jiné bohy (viz. snaha nahrazovat náboženské obřady "obřady" bolševickými..). Nejšílenější je, že člověk může z dnešní pozice jen těžko soudit roli/zodpovědnost jednotlivých lidí - např. patriarchy Tichona. Kdoví jak by vše dopadlo, kdyby se ruská společnost vydala jiným směrem. Trošku mě mrzí zmínka o Češích, kteří se represí proti lidem bránících kostely a duchovní též účastnili.

    Nemám dočteno, ale říkám si nakolik se ovládnutí církve bolševiky (opět propojujícího stát a církev po pokusech nastolit odluku před říjnovou revolucí) doznívá i v současnosti: na někdy imperialistické povaze současného ruského pravoslaví, sloužícího státní moci a ideologii.

    CHOMI: To prohlášení jsem četl, právě jsem chtěl vědět, jestli proběhlo i něco víc..
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    AACHEN:Jinak se Bohu žel za bolševiků namočilo víc duchovních i laiků. Rád bych odkázal na prohlášení duchovenstva pražské eparchie z roku 1991, v němž se z těchto hříchů kaje: http://www.pravoslavnacirkev.cz/historiecirkve.htm
    Jak mi říkal otec Šuvarský, tak se to tehdy neomezilo jen na jedno prhlášení, ale konaly se i modlitby a vůbec byla snaha církev mravně očistit a vrovnat se s kolaborací některých členů s komunisty.
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    AACHEN: Grajewského kniha mi přijdemoc dobrá:o)
    O podrobnostech vladykova sporu nevím, ale ve svazcích prý skutečně zapsán je:o(
    AACHEN
    AACHEN --- ---
    Mám teď rozečtenou knihu Andrzeje Grajewskiho o situaci pravoslaví v SSSR a neuvěřitelné infiltraci komunistů do církve. Jaká byla situace v ČR? Zaznamenal jsem, že současný metropolita Kryštof byl evidován jako spolupracovník STB, přičemž soud někdy v 90. letech rozhodl, že neoprávněně..Nevíte místní pravoslavní zda se někdy uvnitř české církve ozvali výraznější hlasy zpochybňující toto rozhodnutí?
    JEZINKA
    JEZINKA --- ---
    RUMUNSKÝ KULTURNÍ INSTITUT V PRAZE



    Vás srdečně zve na projekci filmu



    Zůstávání (Rămânerea)



    Režie: Laurenţiu Damian





    13. ledna 2010 v 19.30 hodin

    Rumunský kulturní institut v Praze

    (Anglická 26, Praha 1)



    Zůstávání (1992, drama, 100 min.)

    Režie: Laurenţiu Damian

    Hrají: Mircea Albulescu, Magda Catone, Luminiţa Gheorghiu,

    George Alexandru, Maia Morgenstern, Dorel Vişan,

    Leopoldina Bălănuţă, Mitică Popescu



    Komentované promítání se koná v rámci cyklu

    „Film, pravoslaví a tradice”,

    pořádaného ve spolupráci s občanským sdružením Damaskinos.

    Diskuze bude zaměřena na pravoslavné motivy objevující se

    ve filmu a na specifikum rumunského pravoslaví

    v kontextu náboženství střední a východní Evropy.



    Film bude promítán v rumunském jazyce s anglickými titulky.



    Vstup volný



    www.icr.ro/praha/

    www.rumunskoprovas.cz

    AACHEN
    AACHEN --- ---
    Vcelku zajímavej žurnál Road to Emmaus. A Journal of Orthodox Faith and Culture. V archivu k přečtení starší články.
    JEZINKA
    JEZINKA --- ---
    UŽ ZÍTRA:

    Sdružení DAMASKINOS
    a RUMUNSKÝ KULTURNÍ INSTITUT

    Vás srdečně zvou na “komentovaný koncert”

    BARVY PRAVOSLAVNÉ HUDBY

    v podání smíšeného sboru Pražští pěvci
    pod vedením Mgr. Stanislava Mistra
    .
    26. listopadu 2009 v 19.30 hodin
    společenský sál Rumunského kulturního institutu v Praze
    (Anglická 26, Praha 1)

    Na programu budou tradiční i novější skladby
    s pravoslavným duchovním textem
    (Bortniansky, Rachmaninov, Penderecki,
    Pärt, Schnittke atd.)

    Před každou skladbou zazní komentář k textu daného díla (původ, místo v pravoslavné liturgice, teologické aspekty apod.)

    Po koncertu bude prostor pro volnou diskusi, které se zúčastní odborníci z oblasti hudební teorie a pravoslavné teologie

    www.icr.ro/filiale/praga
    www.rumunskoprovas.cz
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    CHOMI: No jo, to víš... už příliš dlouho dýchám švýcarský vzduch. ;-))
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    KOMATSU: milost Boží dostáváme nezaslouženě, ale Filokalii se musíme tvrdě odpracovat:o)))))
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam