• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOMATSUPravoslaví, ορθόδοξη Εκκλησία
    BUKIN
    BUKIN --- ---
    H0NZICEK: V Kinského sadech rumunsky ;-) Na Olšanech taky církevně-slovansky...
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    H0NZICEK: Všude v církevní slovanštině.
    H0NZICEK
    H0NZICEK --- ---
    Nevíte v jakém jazyce se slouží v Praze v Rooseveltce a nebo na Slupi, když je teďka v Resslově rekonstrukce ? Dík
    MALAMUT
    MALAMUT --- ---
    CHOMI: jo, už nějakej pátek z okolí :-) směrem na Sázavu
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    AACHEN: Jasně, květná neděle se u nás říká také:o)
    AACHEN
    AACHEN --- ---
    BUKIN: minuly rok jsem sel kolem na kvetnou nedeli (nevim zda pouzivate stejne nazvoslovi) a byl jsem prekvapen a taky me to potesilo..nic jsem o tom kostelu nevedel, natoz ze zije..diky z pripomenuti
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    MALAMUT: No tak to je super, že obec žije:o) Ty jsi z Říčan či okolí?
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    BUKIN: Tak pokud jsem dobře zpraven (vyprávěl mi o tom jeden rumunista), tak v rumunštině je ze slovanských jazyků převzato na 60 % slovní zásoby.
    BUKIN
    BUKIN --- ---
    Dnes jsem byl na svaté liturgii v kostelíku sv. archanděla Michaele v Kinského sadech...
    Kostelík je karpatoruský, původně stál v obci Veliké Loučky, v roce 1929 jej přivezli po železnici do Prahy...

    Je tam rumunská obec...
    Bylo to velmi krásné...zpěvy hodně byzantské...a některá slova v rumunštině jakožto románském jazyce velmi překvapí, jsouce výpůjčkami ze slovanštiny....

    Posuďte sami: ...Tatalui si a Fiului si a Sfantului Duh... (Otce i Syna i Svatého Ducha)
    Doamne miluieste /čti: Domne miluješte/ - Pane, smiluj se...
    nadejdea noastra /čti nadežda noastra/ - naděje naše
    ..Sfantului (N), a carui pomenire o savarsim /čti Sfantuluj (N) a karuj pomenire savršim/...(svatého (N), jehož památku slavíme (savršajem)

    a mnohé další....

    Po liturgii byl parastas, světilo se kolivo a ještě velikonoční pokrmy...a v babinci vypuklo pravé agapé ;-)

    Velmi vřelá křesťanská atmosféra...

    Otec umí velice slušně česky....




    MALAMUT
    MALAMUT --- ---
    CHOMI: skvěle :-) rozcházeli jsme se po 2. ráno, cca 50-60 člověků ;-) a kolik přišlo ještě ráno jen na další svěcení nevím ... :-( ale zjistím v neděli :-) od podzimka fungujem pravidelně :-)

    fuj, to je smajlů ... :-(
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    MALAMUT: Jak dopadla ta pascha v Mukařově? Mámer to kousek o Říčan, kde pracuju.
    MALAMUT
    MALAMUT --- ---
    kdyby náhodou ještě ... dnes v 23h v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mukařově (u Říčan). slouží o. Evžen Červinský (dříve Ústí nad Labem)
    ALINEARTODE
    ALINEARTODE --- ---
    BUKIN: ano ano, myslíme ,)
    BUKIN
    BUKIN --- ---
    ALINEARTODE: Myslíme-li oba býv. archimandritu Ivanikova...
    ALINEARTODE
    ALINEARTODE --- ---
    BUKIN: trošku jsem vypadla z obrazu, ať mu zdraví ve středním Rusku slouží ještě lépe, než mu sloužilo v ČR ,)
    BUKIN
    BUKIN --- ---
    ALINEARTODE: Vladyka Sergej jest nyní biskupem ve středním Rusku ;-)
    ALINEARTODE
    ALINEARTODE --- ---
    CHOMI: tak to pak ano ,)
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    ALINEARTODE: Kdeže, otcové Jaroslav, Jiří a Jan:o)
    ALINEARTODE
    ALINEARTODE --- ---
    CHOMI: a slouží kdo, otec Sergij?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam