• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOMATSUPravoslaví, ορθόδοξη Εκκλησία
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    THE_SON_OF_MAN: Pravoslavná teologická fakulta v Prešově - jsou tam i studenti z Čech. Další možností je Olomouc, kde má tato fakulta detašované pracoviště.
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    THE_SON_OF_MAN: Je to sice na Moravě, ale jeden klášter je zde
    kontakt
    http://www.monastyrsvgorazda.cz/ikony/kontakt.html
    Dnes je tam jen jeden mnich,, a ten je ke všemu biskup, ale je to v podstatě jediný fungující mužský monastýr.

    Další je ženský, rovněž na Moravě:
    Monastýr Zesnutí přesvaté Bohorodice ve Vilémově
    Adresa: 783 23 Vilémov u Litovle č. 159, tel: 585 349 015

    Představená monastýru: igumenka matka Alexie, tel: 608 838 994

    e-mail: igumenka.alexie@seznam.cz

    Pak se v Čechách snaží ještě budovat monastýr v Těšově kdesi u Mariánských lázní, ale tam kontakt neznám.



    CHOMI
    CHOMI --- ---
    THE_SON_OF_MAN: Není:o) Už sv. Justin Mučedník hovořil o "Logos spermatikos" - "rozesetém Slovu", rozuměj Božím Synu. I pohanští veleduchové nahlíželi Boha - byť jen částečně a velmi nedokonale. Není divu, vždyť všichni lidé jsou obrazem Božím, touží po Bohu a hledají Jej - a tak vysocí lidé jako mínění filosofové se k Němu dokázali i trochu přiblížit.
    V srdci pravoslaví, na Athosu, jsou v klášterech zobrazováni na ikonách i Platón a Aristoteles jako zbožní mužové - ovšem nikoli jako svatí, neboť nemají svatozář.
    VOJPA
    VOJPA --- ---
    POLICKA: Děkuju
    POLICKA
    POLICKA --- ---
    VOJPA: Asi to není ten samý článek, ale jde o podobný pohled na mluvení jazyky:

    Medical Study “Proves” Speaking in Tongues has Divine Origin | Orthodoxy and Heterodoxy
    http://orthodoxyandheterodoxy.org/2013/05/31/medical-study-proves-speaking-in-tongues/
    VOJPA
    VOJPA --- ---
    THE_SON_OF_MAN: Neměl bys prosím tě odkaz na tu psychiatrickou studii?
    ICXC
    ICXC --- ---
    Ještě jedna ukázka...

    "...začal jsem mu vysvětlovat, že varování se hříchu kvůli strachu z utrpení je neúspěšné a neplodné. A duši není možné osvobodit se od hříchů v myšlenkách ničím jiným než střežením rozumu a čistotou srdce. A to vše se získává vnitřní modlitbou. Svatí otcové, přidal jsem ještě, nazývají nájemnou prací nejen to, když někdo začne konat ctnostné skutky ze strachu před pekelnými mukami, ale i z touhy po nebeském království. Říkají, že strach z utrpení je cestou otroka, a touha po odměně v království je cestou nádeníka. Ale Bůh chce, abychom šli k Němu cestou synovskou, tj. abychom se z lásky a horlivosti k Němu chovali čestně a těšili se spasitelným sjednocením s Ním v duši i srdci."
    ICXC
    ICXC --- ---
    Z jiného soudku. Konečně se nám podařilo dopřekládat Poutníka z ruského originálu. Nyní to procházíme a čistíme, aby to bylo hezky česky a při čtení tam narážím na vyložené skvosty. Budu sem dávat nějaké ukázky...
    Začnu tímhle:
    "Když jsem se při tom začal modlit srdcem, vše co mne obklopovalo, mi připadalo okouzlující - stromy, tráva, ptáci, země, vzduch, světlo, to vše jakoby mi říkalo, že existuje pro člověka, svědčí o lásce Boží k člověku, a vše se modlí, vše opěvuje slávu Boží. A z toho jsem pochopil, čemu se v Dobrotoljubiju říká „poznání řeči stvoření“ a objevil jsem způsob, kterým je možné rozprávět s Božími tvory."

    z kapitoly Vyprávění druhé
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    THE_SON_OF_MAN: Charuismatická obnova klade větší důraz na Ducha Sv., že?
    My to nepotřebujeme. Letniční a charismatické hnutí je výsledek duchovní atmosféry západu, který právě Ducha upozaďuje a opomíjí (viz Filioque). Samozřejmě ale Ducha potřebuje, cítí, že Jeje má málo, a tak se Jeje snaží získávat letniční a charismatickou zbožností. Což je ale často přivedeno do krajnosti na druhé straně.
    My žijeme s Duchem neustále, pravoslaví má permanentní letnice. Zcela příznačně začíná každá liturgie vzýváním Ducha Sv. (přičemž kněz má ruce ve výrazně letničním gestu) a každá eucharistiie je dílem Ducha Sv.
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    ICXC: Mám radši "Bohorodičku":o)))
    ICXC
    ICXC --- ---
    CHOMI: a když někdo řekne v tvé přítomnosti místo slova Bohorodice slovo Bohorodička, tak ještě kudlu nevytahuješ, že? ;)
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    ICXC: Mně se Gorazdova čeština líbí (tedy ony jsou to zhusta překlady ještě předgorazdovské, z obce u sv. Mikuláše), nicméně asi nejsem standardní vzorek obyvatelstva:o)
    ICXC
    ICXC --- ---
    CHOMI: no ještě kdyby to byla taková čeština, že bude srozumitelná i dnešní generaci (čili zde ukazuji na progresivní slovník - tj. možná přišel čas přehodnotit Gorazdův jazyk, pokud chceme být církví také misijní a nikoliv zapouzdřenou církví posledních časů)
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    THE_SON_OF_MAN: Jasně, oficiálním periodekim je měsíčník Hlas pravoslaví, který je k dostání v kažém chrámě.
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    THE_SON_OF_MAN: To fakt nikdo moc neřeší. Sex mezi manželi by měl být ve vzájemné lásce a úctě, dál se to nepitvá.
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    THE_SON_OF_MAN: Jasně, slouží:o) A občas něco i u sv. Kateřiny nad Karlákem.
    SAMUELARACHNID
    SAMUELARACHNID --- ---
    ahoj, zase bycjh potřeboval nějákou teorii pokud možno v PDF
    Amazon.com: The Soul After Death (9780938635147): Fr. Seraphim Rose: Books
    http://www.amazon.com/Soul-After-Death-Seraphim-Rose/dp/093863514X
    God's Revelation to the Human Heart: Fr. Seraphim Rose: 9780938635031: Amazon.com: Books
    http://www.amazon.com/Gods-Revelation-Human-Heart-Seraphim/dp/0938635034/ref=pd_sim_b_1

    zkuste se podívat pls
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    Přímo zvrat, řekl bych!
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    Spoustem!
    ARMADILLO
    ARMADILLO --- ---
    Moudrost, která je v každém z nás, je nekonečná. Hledejte ji a najdete! Lidé jsou často zlí, nerozumní, sebestřední, i tak jim pomáhej. Když jsi vlídný,milý,hodný, stejně tě z něčeho obviní, i tak buď vlídný a hodný. Když máš úspěch,získáš pár falešných přátel a pár skutečných nepřátel, i tak jdi úspěšně dál. Když jsi spravedlivý a čestný,třeba tě podvedou, i tak buď stále spravedlivý a čestný.Roky něco buduješ a někdo ti to přes noc zničí,i tak stále buduj. Když najdeš klid a štěstí,budou na tebe žárlit, i tak buď stále šťastný. Dobro,které dnes činíš,bude zítra zapomenuto, i tak čiň stále dobro. I když dáváš světu to nejlepší,co máš,tak pro někoho je to pořád málo.I tak dávej světu to nejlepší,co máš. VÍŠ, V KONEČNÉM DŮSLEDKU JE TO MEZI TEBOU A BOHEM.NIKDY TO NEBYLO MEZI TEBOU A NIMI.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam