MISANTROOP: to je možná tvůj názor insidera, ale je to dost netolerantní a povrchní názor - to je jako když dneska pravičáci říkaj, že je k ničemu filosofie a sociální věda, protože nač znát sami sebe, když nám stačej prachy a umět vydělávat. Okamžik, kdy se lidé přestanou zabývat do hloubky sami sebou, neboť objektivně zřejmou realitu (byť v případě subkultur může být zřejmá jen členům samotným) považují za nezpochybnitelnou, tak je někde problém.
Mě kupř. připadá velmi vtipné v rámci výzkumu pozorovat různé typy krize identity, kterou si lidi snaží skrze subkulturu kompenzovat, a srovnávat je naopak s těmi, kteří v tom mají jasno a jejich vhled do věcí, společnosti, i sama sebe a své subkultury má hloubku. Podle mě je třeba jasně napsat, a zdokumentovat NEJEN v zinech co to vlastně ty subkultury jsou, jakou mají roli ve společnosti, čeho jsou zrcadlem, a z čeho se od nich poučit, a nebo naopak. Je to přecejen pořád součást společnosti, nejsou z ní vyděleni jinak než mentálně. To že ostatním lidem upíráš právo se o subkulturách dozvědět víc, nebo když nechceš, aby tvou subkulturu někdo odborně rozebíral, se vlastně stavíš buď do pozice jakéhosi "nadčlověka", který jediný "má tajný klíč k nepřenositelnému poznání", ale tím se v podstatě stavíš do role jakéhosi nezpochybnitelného boha, a nebo jsi prostě jen setsakramentsky povrchní a kloužeš jen po povrchu. Další možnost je taky ta, že si svou subkulturu de facto personifikuješ, a tudíž máš pocit, jako kdyby ti nějací trapní outsideři nahlíželi přímo do tvý vlastní řiti, což je ti pochopitelně nepříjemný. Ale neni nutné personifikovat, prostě máš jen strach, že se dozvíš nějakou nepříjemnou pravdu i o sobě, nebo o stavu vlastní subkultury, něco, co nechceš slyšet, protože myslíš, že všechno už je dané a že všechno už víš, nebo že o něčem prostě není třeba mluvit... Ale když o něčem nechceme mluvit, něco tím zároveň skrýváme. Většinou buď strach, nenávist, vnitřní krizi, nebo si prostě nějakou lež, která může být zakořeněná někde hluboko v nitru a třeba o tom ani nevíš, jen tušíš...
Taky nesmíš srovnávat diplomky, kde je stokrát omleté dokola o tom, kteří skins jsou SHARP a kteří NAZI, a že se zrodili z Jamajky a bla bla bla... se studiema, který se na nějaký férový úrovni zabývaj trochu hlubšíma otázkama a jejich celospolečenským přesahem.
LAUZER: to tě zklamu že zrovna o kapelách ta naše kniha moc neni. Je to spíš o tom jaké mají členi subkultur hodnoty, postoj k životu, k ostatním subkulturám, ke konzumu, komerci, sami sobě... atd.