26 Jan 2012MF DNESLuděk Navara
Konec dohadů: v Budínce umírali sudetští Němci
Výsledky testů DNA určily, že kostra jednoho ze zavražděných patřila muži z obce Bergersdorf – Kamenná. Po válce skončil v hrobě s dalšími Němci
Ta zpráva nepotěší: v hromadném hrobě v místě zvaném Budínka u Dobronína na Jihlavsku nebyli pochováni padlí němečtí či rumunští vojáci, kteří v okolí na konci války operovali.
Byli tam pohřbeni německy mluvící občané, které po válce zavraždili jejich čeští sousedé.
Potvrdil to první výsledek testu DNA, o kterém informovali odsunutí místní obyvatelé žijící v Německu. „Právě bylo potvrzeno, že se testy DNA v jednom případě shodují na 99,9 procenta,“řekl Němec Johann Niebler, který usiluje o objasnění poválečné tragédie.
Testy DNA nařídila česká policie, která zapomenutou událost z roku 1945 začala vyšetřovat poté, co v hromadném hrobě nalezla nejméně třináct koster. Z Německa se přihlásili pozůstalí, kteří jsou přesvědčeni, že jejich příbuzní skončili v Budínce, a poskytli vzorky DNA na porovnání.
A první porovnání dopadlo jednoznačně: zavražděným je Franz Reznik, největší sedlák z Bergersdorfu, německé obce na Jihlavsku. Dnes se obec jmenuje Kamenná. Zavražděnému Reznikovi bylo tehdy dvaašedesát let. Vzorek DNA poskytla jeho dcera Mitzi Grzegoreková z Erdingu umnichova.
„Paní Grzegoreková mi volala, že tyto výsledky dostala od české policie,“řekl Niebler. Netajil, že případ je důležitý i pro něj, má totiž v Budínce také příbuzného. V nejbližší době by měly výsledky testů dorazit i k jeho rodině a také dalším pozůstalým vněmecku. Zavražděno bylo údajně patnáct místních Němců, jestli se časem podaří identifikovat všechny, však není zatím jasné. Případ však budí mimořádnou pozornost, mnozí místní Češi odmítali, že by šlo o poválečné účtování s Němci, a tvrdili, že v hromadném hrobě jsou pochováni padlí vojáci či mrtví z lazaretu. A dřevěný kříž, který tam byl vztyčen, někdo záhadně zničil.
I vzpomínky Němců jsou šokující: paní Grzegoreková vozívala na hrob věnce, které vždy někdo tajně odstranil.
Česká policie se k případu nevyjadřuje a odkazuje na státní zastupitelství. Ale tam se také nikdo nic nedozví: „Nechci a nebudu se k tomu vyjadřovat,“řekl mluvčí krajského státního zastupitelství Hynek Olma.
Tragédii však detailně popsala německá spisovatelka Herma Kennelová ve své knize Bergersdorf. Jeden z organizátorů vražd je v knize jmenován: fanatický komunista Robert Kautzinger, zvaný Rudý ďábel. Zemřel v sedmdesátých letech, nikdy nebyl potrestán. Že žije některý z dalších přímých účastníků, není pravděpodobné. Kniha Hermy Kennelové se však stala jedním z „důkazů“v policejním vyšetřování. „Už vím, že srovnání DNA v jednom případě sedí, jsem spokojená,“řekla včera Kennelová.
Ke krutému účtování s německými sousedy přispělo i to, že z malé vesnice Bergersdorf – Kamenná se rekrutovalo nejvíc příslušníků obávaných SS. A německý generál SS Gottlob Berger, kterému se líbilo jeho jméno v názvu, obci zajistil pochybný titul „vesnice SS“, což se stalo osudným pro její obyvatele.
s přispěním Miroslava Mareše