V kostele v Petroviích
Petrovice: Jablonné v Podještědí
http://www.jablonnevp.cz/petrovice/d-1307
17.9.
Krásný sobotní výlet do pohraničí! Veselé představení ve zpustlém kostele. Cirkusový příběh, který vychází z vyprávění místních pamětníků. Jenom konec je smutnej, ale ne moc. Přijeďte, srdečně vás zveme!
Premiéra česko-německého divadelního projektu Mezi námi/Zwischen uns se odehraje v sobotu 17. září 2016 v 16.00 v opuštěném kostele v Petrovicích u Jablonného v Podještědí.
Představení vznikalo na základě vzpomínek místních pamětníků a společně na něm pracovali děti i dospělí. Spojuje v sobě příběhy z obou stran hranice, rodinný cirkus, hudbu a fyzické divadlo.
Mezi námi/Zwischen uns je třetím autorským divadelním projektem v Lužických horách, ve kterém místní obyvatelé společně odkrývají příběhy z obou stran hranice a přivádějí je na jeviště pod vedením režisérky Martiny Čurdové. Kontroverzní téma sudetských dějin jsme do hloubky zkoumali v představeních Květen v Jablonném (premiéra 2013) a Můj pohled z Jablonného (premiéra 2014). Teď přišel čas podívat se na to jinak, s větší lehkostí a nadhledem.
Nejdřív jsme vyrazili za pamětnickými rodinami z vesnic Petrovice a Lűckendorf. U koláče a kafe jsme se ptali, jaké bylo jejich dětství po válce, na co si hráli nebo komu dali první pusu.
...My jsme byli silný a agresivní ročník, takže jsme demolovali ty prázdný baráky, bojovali jsme tam shnilýma jablkama...pak přišli ty domy obsadit lidi z různých stran, byli jsme taková kosmopolitní společnost, doma jsme mluvili německy a ve škole česky...
...Vojáci nám dělali mikulášský, jako čerti, a to jsme se fakt báli...když tu byli vojáci, tak byly pokaždý velký zábavy, na Velikonoce objeli vesnici, sebrali holky a naházeli je do rybníka, neměli tolik kbelíků, tak bylo snažší je tam naházet, a která se schovala, tak s ní pak nemluvili...
...Taky jsme vyráběli rakety z výbušnin, co jsme našli po vojácích a sledovali, jak lítaj, měli jsme krásný dětství...
Potom jsme se intenzivně scházeli, střídavě na české a německé straně, tvořili ze vzpomínek příběh, improvizovali a trénovali akrobacii. Na projektu spolupracovali česká
režisérka Martina Čurdová, německá divadelní lektorka Ulrike Feigel, šest dospělých a dvanáct dětí. Výsledkem je představení v sobě spojuje cirkus, pohybové divadlo, tanec a hlavně místní lidi z obou stran hranice ve věku od pěti do šedesáti let.
Představení budeme hrát celkem třikrát, kromě premiéry ještě 18. 9. v Zittau (Kronenkino, 18.00) a 24. 9. v Luckendorfu (obecní sál, 16.00) v Německu.
Představení je součástí benefičního festivalu na záchranu kostela, který začíná ve 14 hodin. Vstupné dobrovolné.