• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TBCSudety - nejen v obrazech...
    V3S
    V3S --- ---
    tohle mi nejak uniklo ... nevite, jestli se od roku 2017 neco zmenilo?

    Socha rytíře Rüdigera, Jablonec nad Nisou, 1933. Autor snímku neuveden.





    https://twitter.com/cesko365/status/1510135239951147012?

    Rytíř Rüdiger by se měl na náměstí vrátit, říká historik architektury Lukeš - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/socha-rytir-rudiger-namesti-jablonec-zdenek-lukes-historik-architektury.A170714_161838_liberec-zpravy_jape
    V3S
    V3S --- ---
    ZUZKAOU: tomu se neda dat palec ... rip
    MTO
    MTO --- ---
    MTO:

    Zmizelé Jesenicko 3. díl: Poutní místa - Michaela Neubauerová | Databáze knih
    https://www.databazeknih.cz/knihy/zmizele-jesenicko-3-dil-poutni-mista-486423

    - jiz treti dil...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Zemřel Emil Kintzl.

    po nehodě na lyžích na sjezdovce, takže dost stylově.

    Zemřela jedna z největších šumavských legend - Emil Kintzl | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/emil-kintzl-smrt-nekrolog-sumava-besedy_2203142351_kth
    TBC
    TBC --- ---
    Zajímavé rozhovory a o víře v Sudetech a souvislostech
    Víra a nevíra v (ne)obvyklé době
    https://www.youtube.com/watch?v=8HrlgaBb7dU


    Prof. PhDr. Tomáš HALÍK, Ph.D. (ČKA/ FF UK v Praze)
    Doc. PhDr. David VÁCLAVÍK, Ph.D. (FP TUL / FF MU v Brně)
    PaedDr. ICLic Michal PODZIMEK, Ph.D., Th.D. (FP TUL)
    moderace Dr. Robert ŘEHÁK

    Prof. Tomáš Halík: Dialog víry a nevíry

    V naší době se mění vztah mezi vírou a nevírou. Kategorie „věřící“ a „nevěřící“ přestávají být relevantní pro porozumění duchovní kultuře našeho světa. Zkušenost pandemie má nejen ekonomické, sociální a politické důsledky – mnohé z nich se teprve projeví v budoucnosti – ale také psychologický a kulturní dopad na jednotlivce i velké sociální skupiny. Řada „nevěřících“ si začala klást otázky po smyslu. Víra věřících byla vystavena zkoušce pochybností. Co to znamená pro dialog víry a nevíry?

    Doc. David Václavík: Sudety – Bohem zapomenutý kraj?

    Příspěvek se bude věnovat některým vybraným specifikům současné religiozity v oblasti bývalých Sudet. Zaměří se především na vliv sociodemografických změn, kterými tento region prošel v posledních sedmdesáti letech a jejich vlivu na tzv. kulturní paměť a dopad, které měly na náboženské vnímání jeho současných obyvatel. V této souvislosti bude pak zvláštní pozornost věnována tomu, jak chápat vysokou míru tzv. ateizace celé oblasti a zda jde opravdu o ateizmus a jak mu případně rozumět.

    Dr. Michal Podzimek: Praxe víry v Libereckém kraji

    Příspěvek se na pozadí již publikovaného výzkumu autora snaží ukázat, jaká je praxe víry – ortopraxe – některých obyvatel, kteří se explicitně hlásí k určité křesťanské ortodoxii, konkrétně v Libereckém kraji. I pastorační zkušenost autora uvnitř křesťanských komunit ukazuje, že v posledních letech dochází k výraznému posunu chápání spirituálních hodnot a
    MTO
    MTO --- ---
    Zemřel propagátor sudetského Anděla z Dachau, o kterém v Česku nikdo nevěděl - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/milos-cvrkal-hubert-engelmar-unzeitig-greifendorf-wurzburg.A220113_101242_pardubice-zpravy_lati

    Páter Engelmar Unzeitig se při kázáních v šumavské Zvonkové zastával Židů a postavil se proti nacismu, za což zaplatil životem v koncentračním táboře Dachau. Nakazil se tam skvrnitým tyfem při dobrovolném ošetřování vězňů. Letos na Tři krále jej ve věku 73 let následoval na věčnost Miloš Cvrkal, propagátor odkazu sudetského kněze.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    MTO: promiňm, ale to i v U štírů v Jeseníku se po 5 pivě vede zajímavější debata o českoněmeckách vztazích než co zvládne Šafr s Pelcem.
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    VODOMERKA: je škoda, že nenapsali, jak se ta kniha jmenuje
    a obecně mi přijde škoda, že se tyto zaniklé obce nijak neobnovují. je to zvláštní pocit, když člověk bloumá mezi hranicemi a zatímco v DE se střídají vesnice a polosamoty, tak v ČR skoro nic a jen pole na dotace.
    Vitín skončil kvůli odlehlosti. nyní tam vede elektrika a před nedávnem tam vedli nějaké dálkové potrubí (nevím, jestli plyn nebo vodu). silnice vede až k Bukové hoře. prostě ideál to znovu obnovit.
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    vlastně se dostáváme k takové věci obecné týkající se tohoto klubíku. kdo podporuje ukra vládu, podporuje nazi. kdo podporuje ruskou vládu, podporuje komi. sudeťáci byli fašisti, a kdo se v tom míní více hloubat, ten je v tom podporuje.
    MTO
    MTO --- ---
    ZUZKAOU: „Myslím, že slova jako „konspirátor” a „dezinformátor” se poprvé ve větší míře objevila po 11. září a tehdy se pomalu začala dostávat i do veřejného prostoru. A co si budeme povídat, tato označení mají vlastně jediný smysl a to je dehonestovat toho, kdo přináší jiný, než vládou (a potažmo ve společnosti) „povolený” názor a tím hned v zárodku ukončit veškerou diskuzi.“

    jestli souhlasis prevedu auditko na tebe, mas tady stejne ke vsemu prava.

    V3S: promin, mel sem pouzit rusofob. nicmene trvan na tom, ze ten kdo podporoval ukrajinsky rezim, podporoval prejmenovani ulic po nackach, pochody s nazi symboly ve mestech, atd...


    .
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    MTO: souboj těchhle myšlnekových titánů není zabavný ani do Hampl fetišismu diskuze

    Jedinné co je na tom nunu je přesun Vaší věci pod parlamentní listy.
    V3S
    V3S --- ---
    MTO: supr, takze proc mame polemizovat jsem se nedozvedel, jakej mas na danou problematiku nazor ty taky ne, ale hlavne ze vim, ze jsem nacek, protoze schvaluju odstraneni koneva ... tak asi taky hezky vanoce, nebo nevim ... ;)
    MTO
    MTO --- ---
    V3S: aby bylo jasno. ja sem antifasista inklinuici k anarchismu . tohle auditko ma v zahlavi souvislosti. tedy i ruzne uhly pohledu. zalozil sem ho kdyz sem zil 3 roky na klinovci /ted ziju v podsumavi /tedy taky sudety/...

    je mi jasny ze se asi neshodnem, protoze si myslim ze sovetsky svaz neni rusko. a protoze pokladam lidi schvalujici odstraneni koneva za nacky. stejne tak particku okolo stetiny co se paktuji s plukem AZOV.
    nedavno probehla debata v antinyxafa auditku na toto tema. muzes si dohledat....

    pakt ribbentrop-molotov byl po mnichovu, ze? nezlob se mozna to rozeberem po novym roce ju? ted toho ho nejak privela :-)

    v tomhle auditku se bany ani RO davat nebudou, nemam mentalitu svazaka

    hezke vanoce tobe i memu vernemu stalkerovi VON_GILOTINE :-)))
    V3S
    V3S --- ---
    MTO: uz se ti plasi caps lock? ne, ja jsem schopen polemizovat a prijimat i jine nazory, ze kterych si tvorim ten vlastni, ale od tebe jsem jeste zadny nazor nebo polemiku necetl, tak by me zajimalo proc to posilas ... nicmene ten svuj nazor uz si delam dlouho, tak jsem alergickej na veci, o kterych uz nepolemiluzu - treba na ten prosovetskej uhel pohledu, ze jsou to vlastne pouze nevinni osvoboditele, kdyz na zacatku druhy svetovy byl pakt ribbentrop-molotov, rozdelili si zony vlivu, polsko, litvu atd. ... a presne tohle pelc pouziva, takze za me nic, co stoji za polemiku, protoze jsou tam fakticky fauly, o argumentacnich ani nemluvim

    obcas si prijdu, ze pisu tatarsky nebo nevim ...

    (za ty palce se omlouvam, asi nakej clovek, co je zas alergickej na me ;)
    MTO
    MTO --- ---
    V3S: no ja palce vubec nepouzivam a nesleduju. max pisu +1.

    tak chapu. ty tu chces mit jen jeden nazor. ten TVUj vid? :-))))
    V3S
    V3S --- ---
    MTO: no to je prave ten problem, dame vedle sebe rozumnej text a uplne blabol a vyvolame debatu ... stejne bychom mohli polemizovat o kulatosti zeme, dva ruzny clanky by se asi taky nasly

    nehlede na to, ze ty evidentne chces vest polemiku pouze pomoci palcu, tak ti taky naky nasypu a tim bych to ukoncil
    MTO
    MTO --- ---
    V3S: ja nepolemizuju. vlozil sem 2 texty.
    V3S
    V3S --- ---
    MTO: o cem chces polemizovat? na safrovi nemam co bych vytknul, z pelce se mi otevirala kudla v kazdy vete a nebyl jsem to schopny ani docist ... vubec jako kdokoliv, kdo obhajuje neustaly zemanovo vytahovani sudetskych nemcu kdykoliv se mu to hodi, kdo obhajuje rusky ohejbani dejin, a kdo tomu nedejboze veri, by zaslouzil nakej intenzivni kurz historie, kdyz ne rovnou par facek ... nehlede na to, ze s fasounama se paktujou prave tyhle radoby vlastenci a totalitni analni alpinisti

    sorry, ale trosku mi to hnulo zluci, jsem se severnich sudet, nenavist vuci nemcum mi cpali pulku zivota a tu druhou pulku se ji zbavuju ... a fakt me mrzi, ze kdykoliv je naka snaha se s tim nejak vyrovnat, tak do toho vpadne nakej takovejhle historickej primitivismus ... jo a jsem z prahy 6 a jsem fakt rad, ze je konev pryc, ty dostavenicka podobnych kreatur u nej byly fakt nechutny
    MTO
    MTO --- ---
    polemika

    Fejkování po česku: Sudetský kryptofašismus | Blogy Vaše Věc
    http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/fejkovani-po-cesku-sudetsky-kryptofasismus

    vs.

    Zeman se plete. Není žádný důvod, proč by se v Česku nekonaly Sudetoněmecké dny – Forum24
    https://www.forum24.cz/zeman-se-plete-neni-zadny-duvod-proc-by-se-v-cesku-nekonaly-sudetonemecke-dny/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam