dnes 18:00 Galerie CIANT (Praha)
Galerie CIANT si vás dovoluje pozvat na debatu a veřejnou diskuzi
Technologie a rozvojový svět
U příležitosti zahájení osmnáctidenní prezentace projektu One Laptop per Child.
OLPC je neziskový projekt, jehož hlavním posláním je zpřístupnit znevýhodněným dětem v rozvojových zemích nové informace, rozšířit obzory poznání nad rámec jejich vlastního prostředí a prohloubit vzdělání. K tomuto účelu byl sestaven speciální nízkonákladový notebook XO-1, který je vybaven mimo jiné webovou kamerou, mikrofonem či otočnou obrazovkou. Vedle financování vlastních vlád třetího světa spočívá další strategie financování v tom, že lidé ve vyspělých zemích si počítač koupí za dvojnásobek ceny a zaplatí tím i jeden pro dítě v rozvojové zemi.
Debata je určena všem zájemcům o problematiku, studentům vysokých škol i širší veřejnosti. Každý, kdo se zůčastní, může říct svůj názor a diskutovat o kladech a záporech nejen ambiciozního projektu OLPC.
V rámci debaty vystoupí několik odborníků na problematiku technologie a rozvojového světa, kteří nás mohou svými rozdílnými pohledy inspirovat:
Projekt OLPC a jeho praktické využití v rozvojovém světě s popisem konkrétní distribuce technologie do škol v Afghánistánu představí cestovatel a publicista Pavel Dobrovský.
Jan Tillinger, původně stavební architekt, představí projekt Sluneční škola, v němž přiblíží posluchačům, jak postavil v indických Himalájích ve vesnici Kargyak ve výšce 4200 m n m školní budovu vytápěnou solárními panely, čímž umožnil tamějším dětem studium po celý rok a nejen v létě kdy je venku teplo.
Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů společnosti Člověk v tísni se zaměří na spontánní a masové rozšiřování mobilních telefonů v zemích třetího světa, na neobvyklé způsoby jejich využití v nebankovním finančním sektoru, kdy je mobil využíván k transferu peněz nebo ke zjišťování obchodních informací. V některých chudých čínských provinciích dochází k masovému rozšiřování smartphones, které umožňují připojení na internet, ve výsledku tak rozvojový svět může ovlivnit i podobu budoucího internetu.
Michal Jakob (Ing., Ph.D.) působí jako výzkumný pracovník v Centru agentních technologií Katedry kybernetiky ČVUT FEL, kde se zabývá vývojem a aplikací metod umělé inteligence v distribuovaných systémech. Zajímají ho širší souvislosti rozvoje informačních a komunikačních technologií, zvláště pak evoluce Internetu v otevřenou, demokratickou platformu pro sdílení znalostí, diskuzi, organizaci a spolupráci a možné dopady této evoluce na transformaci tradičních modelů samosprávy a řízení společnosti. M.Jakob krátce pohovoří o tematu Governance 2.0 - Samospráva ve věku Sítě.
Začátek debaty ve středu 4.3. 2009 v 18 hodin v Galerii CIANT
Nízkonákladový labtop si budete moci vyzkoušet v Galerii CIANT od 4.3.do 22.3. vždy od středy do neděle 16-21h. Adresa: Galerie CIANT, Křížkovského 18, Praha 3
http://jlbjlt.net/event/4040