• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CALTROPType Design — tvorba autorských písem
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    ESTEN: no to mi je jasné, ale nedalo mi to si nerýpnout :))

    REDRUM84: papír a tužku, zállad pro tvorbu písma, seženeš za pakatel v tvém oblíbeném papírnictví, vše potřebné pro to, aby se z tvých nápadů stal použitelný font najdeš na stránce http://www.fontlab.com/font-editor/fontlab-studio/. Pokud by sis chtěl FontLab "vyzkoušet před zakoupením" (že nabízí i demo verzi jakoby nevím), určitě ho najdeš jak na torrentech, tak na rapidsharu. V Češtině, pokud vím, není.
    ESTEN
    ESTEN --- ---
    BINARY_PARANOIC: kdyz nerekne, bejvaj to windows, zdarma a zcela bez moralnich omezeni :)
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    REDRUM84: ahoj ahoj... A co takhle uvést alespoň svůj operační systém či finanční (nebo morální, že...) omezení? :)
    REDRUM84
    REDRUM84 --- ---
    ahoj ahoj....nemáte někdo nějaký soft na tvorbu písma (Open Type)? a kdyby byl v češtině - vůbec bych se nezlobil...předem díííky
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    CALTROP: dvaapul litru je dost... vedi co prodavaji. tech menhartu se po antikvariatech uz moc nevali... ja ho sehnal pred sedmi lety za 80,– .) ale pak jsem ho nekomu pujcil a jeste ho nemam zpatky .(

    ja si mylsim, ze kdybys to mel brat jako tutorialy k tvorbe pisma, tak na webu jsou obdobne... pokud te to zajima jako fetish... roztloukej prasatko, ale treba hlavsova typografie nebo akcinencni pisma latinkova mi prijdou vyzivnejsi.
    _KOFILA_
    _KOFILA_ --- ---
    CALTROP:jak říkají větnamci, mušíš škušit....

    Blažek o tom píše totok:

    Menhart Oldřich: Tvorba typografického písma
    SPN Praha 1957
    Stručný nástin vývoje tiskového písma, detailní popis jednotlivých znaků latinky, základy tvorby vlastního písma, doplněno ilustracemi. Nepostradatelný pomocník pro tvůrce písem!
    CALTROP
    CALTROP --- ---
    Zdravim, prosim o vas nazor. Shanel sem knihy od Menharta a Hlavsy. V jistym antikvariátu mi nabízejí "Tvorba typografického písma" za 2 500 Kč. Tak se ptám, jestli je ta cena adekvátní, a vy co tu knihu znáte, jestli to za tu cenu opravdu stojí. Díky.
    CALTROP
    CALTROP --- ---
    Prosim vás, hledám všude možně fontlab pro mac, a pořád neúspěšně. Kdo mi poradí? :)
    GRAVES09
    GRAVES09 --- ---
    _KOFILA_: cao corgovan tezko krome mne muze pouzit orgovan at si pouziva kdo chce co chce :D pro mne je to fenomen, zatim. uvidim kdy se ho zreknu
    _KOFILA_
    _KOFILA_ --- ---
    GRAVES09: čoveče já už si na to začínám tak zvykat, že už se mi ten tvůj corgovan začal ukrutně líbit... ostatním tady v čechách bych ale zakázal používat... včetně otce zakladatele brousila, ostatně co na to povídal když jsi si ho takto vybrousil?
    GRAVES09
    GRAVES09 --- ---
    do fontlabu to jde ale musis si to v illustratoru nazvetsovat na max
    jinak ma verze orgovanu zde:
    http://graves09.com/corgovanfont.jpg
    ESTEN
    ESTEN --- ---
    UV_CAT: nevim, ill nepouzivam, ale melo by to jit pres eps v pohode...
    UV_CAT
    UV_CAT --- ---
    ESTEN: Daji se do FontForge importovat vektory z Illustratoru v neporusenym stavu? (opravdu v podobe 1:1, nedefektni?) To me zajima, protoze by mi to dost pomohlo...
    ESTEN
    ESTEN --- ---
    CALTROP: obtahovani je jen otazka praxe, zvyknes si. Btw, chystam se vyzkouset spiro, fontforge ho uz podporuje.

    http://www.levien.com/spiro/

    jinak, jelikoz jedu na linuxu, tak moc ani nemam na vyber z nastroju, pouzivam prave fontforge (plus to obtahovani delam vetsinou v inkscape) a celkem mi vyhovuje, jen co jsem si zvyknul na ten prehistoricky vyhlizejici interface. Do zacatku mi celkem pomohly srozumitelny tutorialy na jejich strankach: http://fontforge.sourceforge.net/editexample.html
    CALTROP
    CALTROP --- ---
    ESTEN: mě tohle připadá jako dost náročná věc - myslim tu digitalizaci písma ze skenů. Musí bejt náročný obtahovat perem(?) ty krivky tak, aby to bylo přesný a symetrický? Já to zkoušim jenom jako skládání různě pokřivenejch geometrickejch útvarů a to si podle mě ani nevyžaduje nějaký předkreslení na papír. Nejlíp odzkoušim všechny varianty live na kompu... Ale když jsem se několikrat snažil vymodelovat např. znak "a" pomocí pera, tak to byl docela porod...

    ESTEN: kerning .) - v praxi jsem jeste nikdy nepouzil Fontlab (nebo jinej nástroj) - jedu si prostě jenom písmenka v ilustratoru. Na Fontlab si to u mě ještě trochu počká - docela jsem na to čuměl ale se svojí angličtinou to z en manuálu prostě jen tak nedám.
    ESTEN
    ESTEN --- ---
    SMYSLOV: ja vim, jen se mi to jeste nepodarilo :)
    SMYSLOV
    SMYSLOV --- ---
    ESTEN: rozhodně se musí dotahovat s vším co máš v závorkách! .)
    jelikož až v sazbě zjistíš zda ta abeceda má cenu!
    takže hezky prosedět ty měsíce u fontlabu...
    stojí to za to vidět to pak v sazbě! (pro mě neuvěřitelný zážitek vždycky!)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam