• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    AJMINAUmíte si pomoci s první pomocí?
    jsem druhým rokem na vyšší škole - zdravotnickém záchranářovi - a ráda bych udělala osvětu co se první pomoci týká, protože mě to baví a zároveň naplňuje a v neposlední řadě je to téme velice ožehavé... A samozřejmě mě zajímají i Vaše postřehy, názory a zkušenosti. Snad se uchytneme:) tak 155 DOKTOR JE TU HNED! :D
    rozbalit záhlaví
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    WOJTYLA: Byl jsem na kurzu u nejakych hochu co organizoval milos muller a pokud by byl zajem rekneme nejakych 15 lidi, mohl bych to s nimi zkusit domluvit. Bylo to na 4 dny, oficialne zdravotnik zotavovacich akci (nebo jak se to jmenuje) ale pomerne slusny vcetne teorie a jeden den modelovych situaci. Stalo to 2k5 a davam tomu 4 z 5 bludistaku. Bohuzel tihle chlapci nemaji zadnej web ani nic podobnyho jsem od nich zatim nenasel.

    Pokud jde o ten cerveny kriz, tak jeden z tech kluku co to ucil byl prave instruktorem CCK a nemluvil o nich zrovna hezky...
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    CORNELA: aha takže špatný... zdrsem je pekelně drahej herdek...
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    CORNELA: nevim co tim myslíš...zkus mín sarkasmu a ironie, třeba si začnem konečně rozumět...
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    co todle?

    Zdravotník zotavovacích akcí » Kurzy první pomoci pro dospělé » Naše činnost » Český červený kříž Praha 1
    http://www.cckpraha1.cz/nase-cinnost/kurzy-prvni-pomoci-pro-dospele/zdravotnik-zotavovacich-akci/
    DRACE
    DRACE --- ---
    WOJTYLA: nesmíš toho chtít moc :P Co vim, tak se v praze bud dobre naucis zaklady, nebo se toho dozvis hodne, ale ne hloubkove. Ale to je pri bezne delce kurzu asi jasne.
    za sebe muzu doporucit Zdrsem. Nauci te sice predevsim tu resuscitaci a podobne situace na 155 a ostatni jen lehce zmini, ale zas s jejich vycvikem si pak krasne poradis v temer jakekoliv nestandartni situaci (vlastni zkusenost)
    Jestli chces vedet jak osetrovat upal a jak vazat rany, asi ti na to bude stacit chytra kniha, koneckoncum.
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    CORNELA: já to votevřel a byla tam Chrudim a Pardubice...
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    CORNELA: ech ten pragocentrismus arogantní...tedy Edit...

    přirozeně v Praze:-))
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    jakej byste doporučili kurz první pomoci (jde mi jak o to si zopáknout resuscitaci, tak se hlevně dobře naučit obvazovat ošetřovat rány všeho druhu, upal, užeh bezvědomí a jiný poranění...)...tedy zvládat líp situace kdy není nezbytná 155...
    KEMAL
    KEMAL --- ---
    jasný, respekt ...

    já osobně klíště pinzetou vytrhnu (netočím) a to co nejrychleji aby se nestihlo poblejt, co případně zbyde v ráně poté odstraním a nakonec ránu vydezinfikuju.
    KEMAL
    KEMAL --- ---
    navíc, část kusadel ti může v ráně zůstat i když šroubuješ celý klíště. Stejně pak ránu dezinfikuješ ...

    Každopádně, opět afaik, před vyndáním klíště ničím nemazat - žádný mýdlo, olej, nebo jakýkoli takový kraviny. To je akorát žádost o výblitek expres.
    KEMAL
    KEMAL --- ---
    CORNELA: furt lepší šroubovat zbytek hlavy s kusadly než šroubovat s celým hmyzákem.
    KEMAL
    KEMAL --- ---
    afaik urvaná hlavička nevadí, akce se musí udělat rychle aby klíště do rány nevyblinkalo své trávící tekutiny, hlavička bez bříška neblinká.
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    jo no to funguje v podstate stejně jako ty kleštičky...
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    CORNELA: Právě že ne, s tím prakticky nejde urvat hlavička, protože ho držíš už za ni a ne až za zadeček.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    Byla jsem požádána o referenci ohledně háčků na klíšťata :D
    Já je používám ve veterinární praxi a myslím si, že neexistuje nic lepšího, dá se to použít jednoduše i na nespolupracující a vzpouzející se pacienty, a to si myslím, že rodiče malých dětí taky budou vědět, o čem mluvím :o) Vatovou tyčinkou to přece jenom trvá dýl (řádově), navíc vatové tyčinky s sebou běžně na výlety nevozím, jedny háčky mám pořád v cestovním zavazadle.
    A případ z praxe pro dokreslení: Přinesla mi do ordinace paní králíka, který prolezl nějakým extrémním klíštěcím ložiskem a byla dost zoufalá. Zakrslý králíček vypadal jako modelka s extravagantním líčením, na té nejjemnější kůžičce očních víček měl nasázené desítky klíštěcích larev v souvislých pruzích. Tak jsem si ho tam nechala, paní jsem poslala vedle do hospody na kafe a za čtvrt hodiny si odnášela králíka, který měl taky extravagantní líčení, ale už od Betadiny, ta miniaturní milimetrová klíšťata šla s háčkama pryč rychlostí 2s/klíště.
    DRACE
    DRACE --- ---
    CORNELA: jo, omlouvam se, ted jsem se koukala a mas samozrejme pravdu. Moje chyba.
    DRACE
    DRACE --- ---
    CORNELA: ok, asi se mi dlouho nedostal do ruky pribalovy letak paralenu, i kdyz je mi to divne.
    diky za informaci.

    ono to mozna bude i o tom, ze jsme zvykli prebijet praskama prvni priznaky ruznych nemoci, misto abychom zalezli do postele. A to pak verim, ze neni chlastacka zrovna nejlepsi lecbou.
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    na paralen i brufen se chlastat dá uplně v pohodě - mnohokrát vyzkoušeno...
    DRACE
    DRACE --- ---
    CORNELA: zdroj?
    Je pravda, ze jsem to s zadnym doktorem neresila. Ale tuhle infomci jsem tak pred pul rokem zahledla ve zpravach. Kdyz jsem to zacala zkoumat bliz, vyslo z toho, ze ano, neni dobre na paralen pit.
    Jenze za predpokladu, ze si toho paralenu vemes vic, nez je povolena denni davka.
    DRACE
    DRACE --- ---
    já mám teda několik různě velikých lékárniček a beru si je podle potřeby a délky pobytu...
    Každopádně v zimě na lyžák jsem si pořizovala maličkou příruční (prázdné pouzdro z nějakého outdooru, možná husky) a už moc jinou netahám. Konkrétní věci vyndavám/ubírám podle potřeby, nějaký základ je tam trvale. Konkrétně teď na víkend do budov v ní je:
    betadine
    bezpolštářková plastová náplast (nejlíp drží)
    jeden malý pružný obvaz
    jeden obvaz hotový, nějaký ten menší
    možná jeden balíček sterilního krytí, to si nejsem jistá
    náplasti, dělené i kus nedělené
    malé nůžky
    pár tablet brufenu, pár tablet coldrexu (asi stačí jedny tablety, ale raději mám oboje, třeba protože na paralen, který je v coldrexu, se může chlastat, narozdíl od brufenu)
    několik tablet živočišného uhlí
    pár tabletek zodacu (či jiného antihistaminika)
    pinzeta na klíšťata (o háčkách jsem nikdy neslyšela)
    pár kousků buničiny
    dva nebo tři páry rukavic (nesterilních)
    malou lahvičku s opalovacím krémem (občas tě sluníčku potká, kde to nečekáš, popř. se dá použít prostě jako mastný krém).
    trojcípý šátek
    a pár kousků ledové čokolády, což tam zbylo spíš ze zimy.

    možná by se mohla ještě doplnit sterilní jehla (třeba na třísky), ale jinak si myslím, že většinu základních případů jsem schopná s tím ošetřit :)
    Pro děti bych možná ještě přidala fenistil, nevím, jak máte děti rozmazlené.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam