• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TRAMINSari chat pro ukecane sariholicky
    SKLIBA
    SKLIBA --- ---
    YFF: náhodou mám vychytaný na tkanici celkem hezký větvičkový vzor, stačí si s těmi nitěmi trochu pohrát :-D
    YFF: jj přesně. sukně (jen vrchní) se kasala na práci, do bahna, do sněhu, slušná ženská jinak spodnici neukazovala. a šlechta tuplem ne, ta nekasala vůbec, ánžto nepracovala a v bahně si mohla dovolit ušpinit, protože služebnictvo vypere, žejo (na to bacha i při chůzi, sukně nahoru je barbarství)
    SKLIBA
    SKLIBA --- ---
    OLEJOVKA:
    ad spodní kratší lem - pokud jsi chudina, mohlo ti nevyzbýt, bohatec by to nedopustil, ten má dost peněz na to, aby si po látce šlapal
    karetka OK, záleží do jaké doby, ale vydržely dlouho, konečně taková hedvábná jemná karetka je velmi pracná, velmi nákladná a opravdu nádherná záležitost, jinak se hodně vyšívalo. a pokud nejsi nobil, už vůbec bych to moc neřešila. vyšít nebo klidně tu karetku. jinak zdobený spodní šat klidně, dělalo se to, obzvlášť u honosných věcí
    prostřihy vrchního? jak to myslíš?
    a jo, gotika byla barevná až nevkusně. čím víc barev, tím líp. jen bacha na žlutou, černou, růžovou/fialovou, pokud nejsi nobil tak taky sytě modrou a červenou, žlutá a černá se používaly spíš v heraldickém kontextu, žlutou by si na sebe slušná žena jinak nevzala, černá heraldicky byla přiřazena obvykle spíš za trest, takže taky nic moc. růžová/fialová - v sytých odstínech - náleží kléru, sytá červená a modrá jsou luxusní záležitosti. a kdybys na to chtěla něco našívat, perličky jsou ok, tromlované (do hladka ohlazené kameny) jsou ok, skleněné korálky rozumných tvarů jsou taky ok - dokonce to byla veliká móda. a pak byla v gotice velká móda knoflíková, často se našívaly i jen pro ozdobu. jinak lem z látky jiné barvy je taky ok stejně jako lem obšitý kožíškem (pokud to nebude kožíšek exotický raději)
    a jinak pokud by šlo o prostý lid, asi by šlo použít ještě i zdobení našitými tkanicemi (umím). každopádně obecně výšivky - v té době byly v módě geometrické tvary (už jsem viděla mnoho výšivek piškvorkového typu), rostlinné či heraldické motivy, variace na křížky... dá se toho hodně najít.
    všechno záleží na tom, jestli chceš být prostá žena nebo šlechtična
    YFF
    YFF --- ---
    OLEJOVKA: hmmm, jako ono to vypadá někdy dobře, když je vidět ten podolek, líbí se mi to, ale není to asi historicky moc dobře, stejně jako u sárí vršek by měl překrývat spodek, jsou samozřejmě situace, kdy spodní oděv byl vidět, třeba při práci, kdy si lidé kasali šaty a tuniky aby se jim líp pracovalo, nebo právě ty kurtoazní gesta, která zmiňuješ, kdy ovšem dáma ukázala jen to co uznala za vhodné
    YFF
    YFF --- ---
    OLEJOVKA: s těma karetkama je to tak nějak jak říká Selligan, ale u prostých lidí to myslím jelo i později, akorát jednodušší a rychlejší než karetky je tkaní na destičce, jediná nevýhoda je, že se z toho dají dělat vzorově jen proužky nebo kostičky, ve výsledku to ale nevypadá špatně, zase to máš hotový za chvilku
    SELLIGAN
    SELLIGAN --- ---
    SELLIGAN: hele, tak se zda, ze nemecke simplicity zasila i do CR...
    kdyby se delala vetsi objednavka, pridam se
    YFF
    YFF --- ---
    SKLIBA: to mi povídej,
    zapojím tedy s mírou improvizaci, čím jednodušší, tím lepší, a zase tolik jako pytel to taky nevypadá:) původně jsem si chtěla udělat skutečně LH repliku, už mám i políčko na len, ale jenom odplevelení mě bude trvat několik let, a na modrou barvu taky můžu zapomenout, protože veškerou úrodu borytu mě sežrali slimáci, a pak že je to plevel, neměli to naši předkové asi jednoduchý:)
    SELLIGAN
    SELLIGAN --- ---
    OLEJOVKA: jo, to ja nevim holka :) Ja tam nikdy nebyla, ale odejit muzes podle me kdy chces a vlaky jezdi az do pulnoci
    SELLIGAN
    SELLIGAN --- ---
    OLEJOVKA: ja bych sla!
    OLEJOVKA: no, hlavne simplicity je myslim americke a to se do CR neda ani poslat postou

    YFF: tyjo, taky delam na severskych satech :)
    SKLIBA: ty jsi v nejake skupine? povidej, prehanej


    OLEJOVKA: karetkovani se chci taky naucit a myslim, ze expert je tu Bone :) Ja bych rekla, ze karetkovani je tak pro 10-12 stoleti, pak uz se zdobilo latkou a krasnymi zdobenymi stuhami, perlami a tak...ale znalci me urcite opravi
    OLEJOVKA
    OLEJOVKA --- ---
    YFF: ty šaty jsou divné i v historických délkách... u mini snad každému myslícímu tvoru dojde, že je to spíš kostým ze sféry muchomůrky nebo princezny :o)
    OLEJOVKA
    OLEJOVKA --- ---
    můžu vás tu lehce zneužít na konzultaci gotického zdobení?
    na fotkách gotických kostýmů často vídám, že mají dole vidět lemu spodního šatu, že ej ten vrchní jakoby kratší... je to historicky OK? protože na obrazech je vidět spodní šat jen když třeba žena drží cíp vrchního...

    a dále zdobení lemu, může to být našitá karetkovaná stuha? já jen, jestli se mám vůbec pouštět do učení karetkování, nebo našít proužek jinobarevné látky...

    napadlo mne ozdobit lem spodního (kdyby mohly být vidět) a pak rukávy spodního a prostřihy vrchního, případně nějakou kombinaci možností, aby to zas nebylo moc ozdobené :o) i dkyž podle obrazů byla gotika celkem barevná, až pouťová .o)
    SKLIBA
    SKLIBA --- ---
    on je dost problém, že tohle jsou doby, ze kterých je dost málo nálezů, obzvlášť oblečení tu cár tam cár, dva tři kusy vcelku, malíři zase měli své vize a často si malovali po svém, jak by se jim líbilo
    i co vím ze slovanů - neexistuje konfekce, když si to rozšíříš třeba klíny, proč ne, není to nic nevídaného, třeba na slovanech běžná praxe. se sponama opatrně, tam už jsou nálezy, chtělo by to vybírat správnou, lepší ramínka udělat z tkanic a napevno přišít nebo koupit parohové knoflíky a připnout knoflíkama. zdob si jak chceš, nahoře, dole, to je na tobě, oni to tak dělali také. a výstřih v tomhle případě vzniká už konstrukcí

    bohužel nevymizelo :-(
    YFF
    YFF --- ---
    SKLIBA: no ono to právě vypadá jednoduše, ale vím že někteří experti mají řeči na každou blbost, právě jsem to viděla sešitý po straně i nesešitý, rozšířený nerozšířený a buď jen na ramínka, nebo ramínka přidělávaný sponama, zdobení dole nebo nahoře, výstřihy, je to prostě různý, ale budu bádat,:) zas abych jednou vypadala historicky slušně:))

    snídaně je mi líto, měla jsem stejné pocity, potřebovala jsem si ulevit. tak nějak jsem si myslela, že tohle vymizelo už s koncem tisíciletí:)))) :(
    SKLIBA
    SKLIBA --- ---
    YFF: to jsi mi neměla dělat... podívala jsem se a chce se mi reklamovat snídani, která za to vůbec nemůže :-(

    ehm hele já nevím, co si šijí na kelty, vikingy nebo varjagy, my děláme jen slovany a možná budeme dělat germány, už tak je toho na nacpání do hlavy moc. a vikingskou zástěru znám jen díky tomu, že si ji spolubydla na sebe šila :-D každopádně je dost jednoduchá, dva obdélníky, podle těla můžeš trochu upravit, buď sešiješ nebo nesešiješ v bocích, ideálně hodíš tkanici jako horní lem (u výstřihu) a ramínka a hotovo
    YFF
    YFF --- ---
    www.themsnaha.cz sorry
    YFF
    YFF --- ---
    SKLIBA: šklíbo, já potřebuju udělat takovou tu vikingskou zástěrku, nebo spíš takový ty šaty vrchní bez rukávů, někde jsem to viděla na skjaldborgu, ale nechci opisovat, nevíš, jestli by někde nebylo víc vzorů, ze kterých by se dalo vybírat, nechci přesně kelta, vikinga, varjaga nebo slovana, nejsem krajově vyhraněná, takže spíš něco co by se mi líbilo

    P.S. jestli chcete vidět něco příšerného tak www.themshana.cz když jsem viděla jejich historické gotické DÁMSKÉ minišaty, tak ačkoli to normálně nedělám a jen si myslím svoje, už jsem jim musela napsat, páč je to děs, počítat si za to ještě takový prachy, no jestli se najde pitomec, co si to koupí, tak to musí být korunovanej... poněvadž takové hadry seženu u vietnamců za méně než polovinu:(
    SKLIBA
    SKLIBA --- ---
    nebo tak nějak http://astera.rajce.idnes.cz/2008_XII._Klecanska_veteran_rallye/#IMG_6360.JPG ovšem tyhle obojí mají tvarovaný výstřih... ale pokud se člověk nechce s... ehm ehm pytlikovat s tím, aby to bylo LH podle nálezů, tak je to šumák
    SKLIBA
    SKLIBA --- ---
    OLEJOVKA: ne, s tím to nemá nic společného, však tam máš náčrtek, jak to má vypadat, já hledám hledám reprezentativní foto
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam