Mam ho rad. Moc rad. Konecne muj, rozumny, prolidovy prezident, po vsech tech hruzach pravdy a lasky, co jsme jim byli po listopadu vystavovani...
Prezident: Přátelé, tužte svaly a opět vztyčte transparenty
Zeman upozornil na to, že nemá rád v komunikaci s občany výraz obyčejní lidé. „Ve skutečnosti každý z nás je neobyčejný, za každým z nás je nějaké dílo,“ vysvětlil Zeman. „Dovolte mi připomenout, že právě dnes je světový den veteránů, já proto navštívím nejen naši vojenskou radiolokační jednotku, ale setkám se právě tady s našimi veterány, abych se před nimi s úctou sklonil, protože to byli stateční lidé, kteří navazují na tradici legií, na tradici vojáků, kteří bojovali ať už na frontě, ale i vojáků, kteří bojují v zahraničních misích proti mezinárodnímu terorismu, aby se teroristické buňky nedostaly i na naše území. Byli to stateční lidé a statečnost je třeba oceňovat,“ dodal prezident. Pak komentoval situaci v davu: „Není potřeba oceňovat zbabělce. Kupodivu vidím, že dva transparenty, které tu byly, klesly. Přátelé, tužte své svaly a opět vztyčte své transparenty do výše a přijďte sem. Neschovávejte se a položte jakoukoli otázku a vyjádřete jakýkoli názor, protože politik, který neumí odpovědět, není politik a nejsou hloupé otázky, jsou jen hloupé odpovědi,“ vyzval prezident k diskuzi. Ozval se bouřlivý potlesk. Na prezidentovu výzvu ale autoři transparentů nezareagovali.
Pane prezidente, vyzývám vás k rezignaci! Fůj!
Slovo si vzala a chopila se mikrofonu slečna, která stála těsně u tribuny a razantním hlasem položila dotaz: „Proč neuznáváte lidská práva? Kdybyste je uznal, tak byste neuznal celistvost Číny a vaši cestu do Číny jste zamluvil užitím vulgarismů v rozhlasovém vysílání. Tímto vás vyzývám k rezignaci, protože nehájíte zájmy České republiky,“ zazněl dotaz, který ale přerušilo hlasité volání: „Fuj.“ Tazatelka pak ještě stihla doplnit: „Nevedete tuto republiku tak, jak byste měl.“ Zeman reagoval: „Většina s vámi sice nesouhlasí, ale to ještě neznamená, že nemáte pravdu, protože pravda je často v menšině a menšinové názory se stávají většinovými.“ Pak se věnoval odpovědím na jednotlivé části otázky. Začal návštěvou Číny: „Možná jste si všimla titulní fotografie na stránce jednoho z deníků, kde se prezident Obama setkal s čínským prezidentem v čínském úboru. Možná byste řekla, aby mu zalichotil. Mohu vás ujistit, že já jsem se setkal s čínským prezidentem v běžném úboru s kravatou. Proč Angela Merkelová jezdí do Číny? Jezdí tam proto, aby jednak podpořila německé exportéry a jednak, aby získala čínské investice. Možná, že by bylo dobré, dojet si do Berlína a vysvětlit Angele Merkelové, že jedná chybně,“ uvedl prezident s tím, že starost o nové pracovní příležitosti v zemi je povinností každého politika včetně prezidenta. „Pokud jde o lidská práva. Ano, zastávám názor, že je třeba o nich mluvit, ale ne tak, že budeme naše partnery o lidských právech poučovat. To je velký rozdíl. My jsme krátce po revoluci poučovali, jak se dělá tržní ekonomika, politická demokracie a sami jsme se měli spíš učit od druhých než poučovat. Lidská práva nejsou jen politická, ta už máme, ale lidským právem je i právo na práci, důstojný život, bydlení, výchovu svých dětí. Toto vše jsou také lidská práva a o nich někteří politici, zejména tak zvaní kavárenští politici, vůbec nemluví,“ dodal.