• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RADUOchrana rostlin, rostlinolékařství - vše co nás zajímá, rady, tipy, zkušenosti, poradna
    RADU
    RADU --- ---
    ROWAN: foto;) mohlo by to bejt něco abiotickýho jakože nedostatek světla, tepla, nadbytek vody.....až po nějaký choroby
    ROWAN
    ROWAN --- ---
    vyrašil mi zázvor (kořen ze supermarketu), tak jsem ho zasadila - vyhnal několik listů, ale ten poslední (ještě nerozvitý) byl žlutý a postupně hnědne. Nevíte někdo co by to mohlo být - jak zázvoru pomoct, když už jsem ho zasadila...
    RAGULAJA
    RAGULAJA --- ---
    Na správnou Přemkopodlahovskou zahradu patří trpajzlík. Kdo má zájem, nechť soutěží na iReceptáři (máme jich 6 a rádi je rozdáme je na konci týdne:)) link

    SASOS
    SASOS --- ---
    jeste doplnim, ze se da uspesne pouzit i hermankova tinktura a snesej to dobre i masozravky, ktery jsou jinak desne haklivy ...
    RADU
    RADU --- ---
    MIRIS: na tohle ačkoli ne fungicidní téma anobrž insekticidní napsal z VÚRV Ruzyně Radek Pavela jednu normálně dostupnou knížku kupodivu "Rostlinné insekticidy" - maj jí teď všude zlevněnou a doporučuju, má to tam moc hezky popsaný. (je z edice takovejch tech uzounkejch A5kovejch knížek o všem možnym do zahrady apod)
    MIRIS
    MIRIS --- ---
    plísen:
    známý od vínařů mi doporučil uvařit přesličku jako čaj a nastříkat tim květ (cannabis)...na zahraničním foru mi doporučil jeden zkušený ještě heřmánek...tak sem uvařil normální čaj...
    zdá se že to funguje bezchybně : )
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    SASOS: takto, pokial hodnota tych stromkov nie je az taka a majitel si vie dovolit totalnu skodu, mozno spekulovat, co by to mohlo byt a co s tym.
    v tom pripade by som odporucal prihnojit zodpovedajuc vegetacnej faze, veku stromov a typu pody, dat zvysok sezony pozor na optimalnu zavlahu a pouzit vhodny fungicid. v zime potom prerezanie, najviac postihnute vetvy odstranit, rany dobre osetrit.
    keby som ale mal ist na istotu a majite nie je skuseny ovocinar, zavolal by som profesionalvo aspon na diagnozu a prvy zasah + instruktaz, co dalej.
    SASOS
    SASOS --- ---
    LIBRIUM: nejsem profik, ale neni to na te broskvoni jen rozjeta kaderavost broskvoni?
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    Nemáte tu někdo zkušenost s vysazením maliníku na podzim? Pokud ano, jak vysoká (stará) by měla být rostlina?
    Nebo je vhodnější jej nasadit až na jaře?
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    KACCABA: nie som si isty, myslim ze ano, ale skusim zistit, ci tam nie je nahodou nejaky hacik.
    pokial by to nebolo jednoznacne, da sa odporucit, ze s tym postriekas najprv len par listov, jednu vetvu a ked sa behom 3 - 5 dni nedostavia nejake chorobne zmeny, tak to znesie aj cely strom.
    skusim k tomu nieco zistit este.
    KACCABA
    KACCABA --- ---
    LIBRIUM: paráda, díky moc! ten sem si zrovna dneska koupila na papriky. nevíš ještě prosímtě, jestli se Ortiva může použít i na rakytník?
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    KACCABA: pripravok Ortiva. je vhodny na vsetky rastliny, co uvadzas vratane aloe a tych byliniek. na 100 m² osadenej plochy potrebujes 4 - 6 L vody, najlepsie destilovanej. v nej rozmiesaj 10 mL pripravku Ortiva (dostat aj v maloobchodnych baleniach po 10 a 50 mL), aplikovat jemnym postrekom na vsetky casti rastlin do rovnomerneho pokrytia listov a stoniek, vecer poo zapade slnka, za bezvetria a sucheho pocasia pokial mozno (nemusi byt uplne sucho, len by nemalo prsat pocas apliakcie a minimalne 12 hodin po tom).
    po postreku rastlin treba dodrazta ochrannu lehotu minimalne 3, radsej 7 dni (doba, pocas ktorej rastliny nezberas do kuchyne alebo na ine pouzitie na ludoch).

    LEMS: zial, ihlicnany su pre mna dost spanielska dedina...snad niekto bude vediet.
    LEMS
    LEMS --- ---
    netusite nekdo pls o co muze jit? je to Abies koreana, takovy divny hnednuti a vypadavani jehlic. zadnyho skudce sem si nevsiml, roste to skoro v Ceskym raji..
    http://turgor.org/tady_je_to_lemsovo!/zahrady/ABIESK.jpg
    http://turgor.org/tady_je_to_lemsovo!/zahrady/ABIESK2.jpg
    KACCABA
    KACCABA --- ---
    Nevíte pls co by se dalo použít za fungicid na Aloi? resp. něco na skvrnitost listů? Jak je letos to vlhko tak tady je zeleň okolo doslova zamořená, stromy i keře v okolí maj skvrny na listech, většinou žlutý, který posléze hnědnou, zasychaj a opadávaj, borovice před barákem komplet zrezla, ze dvou stran zahrady máme ještě k tomu neudržovanej sad, teď se mi to začlo raketově šířit i na zahradě skoro na všechno, včetně bylinek a začínaj se "osypávat" i aloe. Zeleninu už sem ošetřila běžně dostupnejma prostředkama, ale vůbec nemůžu najít co by šlo použít na tu Aloi :( případně taky kanadskou borůvku a na schizandru.. S těma běžně dostupnejma biologickejma postřikama jako Bioan si tu už bohužel ani neškrtnu (na jediný cukety mi zatím celkem dobře funguje ta emulze s česnekem..)
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    LIBRIUM: západ Prahy, díky moc, zkusíme někoho dopátrat

    sadili jsme to sami, o tom to asi nebude, poctivě zastřiháváme, snažili jsme se nestříkat, ale asi to jinak nepůjde
    mamka si myslela, že by mohlo jít o nedostatek živin, ale nakonec i tak listy odchází
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    ILLUZE: skontaktuj lokalnu pobocku statneho rastlinolekarskeho ustavu, ci ako sa ta institucia v CR vola, daj si odkazat prislusne firmy, zisti referencie a cenove relacie.
    a to rychlo, najlepsie hned zajtra.
    ak chces tie stromy zachranit, treba profesionalnu sluzbu, ktora ma potrebnych ludi, skusenosti, sposobilost a spolahlivost. vyzera to od oka na nejaku infekciu, pripadne tazku chybu pri sadeni/starostlivosti o stromy, pokial by to bol ten druhy pripad, da sa podla predbeznej vysky skody pripadne postupovat pravne proti firme/osobe, ktora tie stromy vysadzala, ale na to treba odborny posudok najprv.
    vela stastia.

    este snad napis ktory region/kraj, mozno niekto tu bude mat tip na serioznu firmu v dosahu, ktora by sa o to postarala...
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    Netušíte, prosím, co by mohlo být těmto stromům?
    Takto odešly prakticky během týdne, do tří týdnů jsou již téměř bezlisté... Jabloně plodily - chuťově jsou jablka výborná, ale pod slupkou jsou jakoby prožraná, ale žádní červi v nich nejsou. Nejdříve se začaly kroutit listy, pak strom rychle opadal... Broskev se osypala, snaží se listy udržet, ale bojíme se, že už je po ní.



    ¨
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    TRISSIE: bazalku letos už odepisuji... uhynula mi toto léto už třetí a návdavkem asi jedna zanesla mšice na orchidej poblíž :((
    nechápu - máta krásně prospívá, petržel i pažitka, o majoránce ani nemluvě... a tahle kape jedna za druhou
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    Neměl byste někdo kontakt na dobrého a hlavně spolehlivého zahradníka? Vyrojilo se nás pár, co jsme využili služeb jedné paní a letos se na nás zvysoka vybodla, že jsme pro ni příliš malí zákazníci (vyjma toho, že jsme zjistili, že tak nějak občas nevysadila a neošetřila to, co přislíbila a naúčtovala si).
    Zahrady jsou více méně hotové, šlo by o údržbu a poradenství.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    TRISSIE: ochranna lehota (postrek - zber) byva doporucana 21 dni.
    toxicita pre cloveka a domace zvierata nie je vysoka, aj ked samozrejme by ani clovek ani zvierata nemali prist do styku s pripravkom, postrekom, zaschnutymi zvyskami alebo pozivat materialy, zasiahnute postrekom.

    ja osobne by som kuchynsku bazalku ziadnymi pesticidmi ale neosetroval, keby ju napadol hmyz, odstranoval by som to mechanicky, pri nejakej mykoze alebo inej siriacej sa infekcii by som to prestrihoval a v krajnom pripade zlikvidoval. ziadne insekticidy, fungicidy, regulatory rastu atd., na zahrade este na mladej zelenine okay, ak sa dodrzi ochranna lehota a postup aplikacie, ale bylinky doma nie.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam