• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RADUOchrana rostlin, rostlinolékařství - vše co nás zajímá, rady, tipy, zkušenosti, poradna
    SASOS
    SASOS --- ---
    tak podle toho jak to vypada to vlnatka nebude, nedela vubec takovehle pravidelne kulicky. Kdyz jsem tu fotku videl poprve, tak to ve me vyvolalo dojem pavoucich kokonu a jen jsem cekal, kdy se rozebehnou vsude mali pavoucci :). Jestli je to citit houbou, tak bych uplne zmenil typ substratu a kvetniky. Vyměnil bych to za nepruhledne plastaky a substrat bez toho vermikulitu, ci co jsou ty hnede kulicky. Substrat bych namichal hodne piscity, aby nebyl tak porezni se vzduchovymi mezerami. Pri presazeni bych zkontroloval koreny a pri sebemensim naznaku napadeni bych se zkratil. Pokud by jsi zkracovala, pak je potreba kytky tak tyden nechat zaschnout. Pak teprve sazet. Jak casto zalivas? Prisnam se, ze sam nic takoveho ze sbirky neznam. Me suzuje korenovka a sviluska, ale houby v substratu opravdu ne. Myslim si, ze pokud najedes na tvrdackej rezim - zalivka 1x za 3 tydny, tak tam tohle nemuze vyrust. Pak me jeste napada, co pouzivas za substrat? Jestli je to nejaky kupovany, pak muze byt problem i ve spatnem skladovani uz v obchode.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    MATT: ja som ziadne preventivne osetrenia neodporucal. len poznamenal, ze pokial v priebehu rokov clovek pouziva pri krajnej nutnosti chemickeho osetrenia stale ten isty preparat, koleduje si o rezistentne skodce.
    PAPAVLIS: no prave, riesenie na 3-6 mesiacov nie je riesenim :) predpokladam ze tie rastliny mas vnutri, alebo v skleniku/zimnej zahrade apod., tam by v podstate ak nove dokupene drzis v karantene nemali byt recidivy skodcov, tj. malo by byt mozne ich eradikovat narazovo nafurt.
    PAPAVLIS
    PAPAVLIS --- ---
    LIBRIUM: ok, poptám se....díky za všechny rady, mě jediné co se zatím osvědčilo, přesadit rostlinu do nového substrátu viz. MATT, ale cca za 3 - 6 měsíců to tam mám zas.....některé kytky přesazuju i 4krát do roka a už mě to fakt sere.....

    MATT: zalívám klasicky, podle počasí a ročního období :) ano, mám to např na kytkách euphorbia tirucalli, aeonium urbicum, na pár mammillariích a na fotce Haworthia reinwardtii.....mimochodem ta mi teď i kvete, tak jí nechci dělat moc šoky....ach jo
    MATT
    MATT --- ---
    LIBRIUM: právěže "preventivní" zálivky nedělám. jen nárazovky, kde se co objeví. většinou jsou to čerstvý kousky přinesený z výstavy. kuli rezistenci se je taky nejdřiv snažim odstranit fyzicky (sběr, sprchou) a pak až jedy. jednou se mi podařilo svilušky zničit jen směsí vody, oleje a mýdla, ale byla to počáteční fáze infekce, kdy ještě nebyly zalezlý na kořenech.

    PAPAVLIS: jak to zalejváš? u tyhle kytky by imho vůbec podmínky pro plíseň neměly vznikat. tušim, že to je Haworthia attenuata.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    PAPAVLIS:
    MATT: acetamidprid (Mospilan) ma sice dobru rozpustnost vo vode a aj dalsie vlastnosti (logP) na aplikaciu zalievkou, problem je ze je v pode velmi rychlo rozkladany (polcasy max. dni), cize ucinok je relativne kratkodoby.
    navyse ak si pouzival Mospilan "rutinne" na hubenie hymzu, je vyssie riziko ze budu tie cervce rezistentne a s vysokou pravdepodobnostou aj skrizene rezistentne voci ostatnym nikotinylom.
    jka by som sa d9otazal id SASOS, ci to vidi tiez na cervce, ak ano, tak by som vedel poradit insekticid...
    MATT
    MATT --- ---
    mě to taky nejvíc evokovalo vlnatky. spíš než zalejvání se mi osvědčilo kytku uplně zbavit substrátu, klidně pod sprchou. a pak jí den, dva, nechat namočený kořeny v roztoku s mospilanem.
    PAPAVLIS
    PAPAVLIS --- ---
    LIBRIUM: kuličky jsou dost pevné a červci v nich nejsou, spíš bych to tipovala na houbu, protože to po houbě i voní.... mospilan dělám koncentrát pro okrasné rostliny, tuším je to 5g na 10l vody asi
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    PAPAVLIS: pri presadzani si skusala tie "chuchvalce" nejak rozdrobit naprikld, ci v nich nie su nejake cervce?
    Mospilan... akou koncentraciou a davkou si zalievala tie rastliny?
    PAPAVLIS
    PAPAVLIS --- ---
    LIBRIUM: dlouhodobě se trápím taky s vlnatkou krvavou, ale tu se mi snad už podařilo zničit.... tohle se udržuje jen v hlíně nebo pod kameny....na vlnatku používám Mospilan 20 SP....prolívala jsem to i hlínou ... dále máme doma smutnice, ale ty mi do kaktusů nelezou
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    PAPAVLIS: mam silne podozrenie ze to bude nejaky rod plstnateho cervce, teda Wolllaus nemecky.
    nenasiel/-sla si nieco podobne (zhlukmi akoby "vaty" pokryte foci) na nadzemnych castiach rastliny?
    inak by este bolo dobre sa spytat ID SASOS, on je na sukulenty expert...
    (zeby to mohla byt nejaka hubova choroba neviem vylucit, ale nepride mi to pravdepodobne).
    osetrenie podla toho co to je. ked si to presadzal, neboli v tom nejake hmyzy?
    PAPAVLIS
    PAPAVLIS --- ---
    můžu poprosit o radu? co je to? bojuju s tím u kaktusů už pár let a objevuje se stále znovu a znovu.....několikrát ročně kvůli tomu přesazuju....díky
    Image and video hosting by TinyPic
    SCHIZOGENES
    SCHIZOGENES --- ---
    Můžu poprosit o posouzení? Podle internetů by mohlo jít o suchou skvrnitost, ještě mě napadá poškození kořenů výkopovými pracemi nebo hlodavcem...

    Skvrnitost? Děkuji.

    CRUSHEER
    CRUSHEER --- ---
    zdravim! mam tu dva nove rostlinne exemplare. prosim o posouzeni stavu a lecby.
    fotogalerie - http://imageshack.us/g/1/10306810/

    1. je vinna reva. dedecek ma na zahrade dve ruzna stanoviste a obe jsou napadeny (asi) nejakou houbou. uz se to tahne pres dva roky ale tenhle rok uz zadna sklizen nebude...
    byla amatersky osetrena cupricolem - vysledek nulovy.

    2. je hruska, kterou si pamatuju dlouho jako nemocnou. plody mela naposledy pred cca 3 lety - ale uz tehdy byly hrusky nic moc. posledni roky kvety hniji - jak je videt na fotkach. na povrchu bujne rostou lisejniky.
    no, moc v ni nedoufam, ale kdyby byla jakakoliv nadeje, tak bych se ji chytil, nebot uz to s ni jde z kopce dost dlouho.

    dekuji.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    TRISSIE: mozne to je
    odporucal by som SpinTor 4 mL/10 L vody postrek v suchy vecer,
    pokial nasledujucich 48 hodin nema prsat
    davka 6-10 L postreku/50-100 m² kultury
    postriekat vsetky rastliny rovnomerne, zasytit tu kulturu roztokom/suspenziou
    postrek nechat na rastlinach zaschnut
    posobi ako pozerovy jed, zastava pozeru behom 10-60 minut po pozere LD,
    uhyn podla velkosti, davky ca. 4-24 hodin po pozere na paralyzu
    alternativne by sa dal aplikovat cerstvo zakupeny Biobit XL
    podla navodu, kazde 2-7 dni
    (pozerovy jed)
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    CRUSHEER: jo to je presne vono, dik :D
    CRUSHEER
    CRUSHEER --- ---
    OGMIOS: molice?
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    co jsou zac takovy ty mini bili motylci?
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    je možné, aby se teď objevily housenky píďalky podzimní?
    na angreštech mám všechny příznaky, holožír, zelené housenky, akorát že housenky píďalky by měly být problém na jaře? Jinak letos na jaře jsem je neměla, postřik zabral.

    Vezmu to večer Karate Zeonem, krom těch housenek tam jsou i mšice, a Karate by se mělo postarat o obojí. Ale překvapilo mě to...
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    SAGEMA: pokial by si zohnala okrem menovanych pripravok Sporgon 50 WP, Bumper Super, Zamir 40 EW alebo Kinto Duo v nejakych rozumnych velkostiach balenia (20-50 g), daju sa aplikovat aj tieto (resp. by mali byt najucinnejsie, okrem nich tak ta kombinacia Ortiva + tebukonazol resp. preventivne Dithane 2 x do mesiaca za suchych vecerov).
    SAGEMA
    SAGEMA --- ---
    LIBRIUM: moc děkuju! Zkusím :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam