• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DOTCOMJaderna fuze aneb spasa svetove energetiky do 30 let
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    opet jedna zminka o prazskem tokamaku Compass:
    http://physicsworld.com/blog/2009/05/by_matin_durrani_when_they.html
    GOR
    GOR --- ---
    GOR: Jeste drobnost, hloubka vyhoreni se udava na kg UO2 nebo na kg U? Ne, ze by mezitim byl rozhodujici rozdil..
    GOR
    GOR --- ---
    Klub je sice o fuzi, ale chtel bych se zeptat na stepeni.

    Nevite nekdo jak moc musi byt obohacen uran, aby se dalo dosahnout hloubky vyhoreni 50 GWd/t? Existuje nejaky alespon priblizny vztah, ktery popisuje zavislost mezi dosazitelnou hloubkou vyhoreni a obohacenim?
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    repast
    DNESKA CROSS CLUB GHETTOLLEGE
    http://crossclub.cz/kontakt-mapa/

    19:00 Vladimír Wagner – Budoucnost jaderné energetiky

    Přednáška o možnostech využití jaderné energie v současnosti i budoucnosti. Rozbor výhod i úskalí využití klasických jaderných reaktorů i případné perspektivy termojaderné fúze.
    GOR
    GOR --- ---
    BOBIK: Ja mel za to, ze se takova reakce "obestavi" bud 232Th nebo 238U a diky zachytum neutronu a postupne premene dojde ke vzniku 233U pripadne 239Pu a ty pak bude mozne stepit v "klasickych" reaktorech.

    Ono bud tohle nebo rychle reaktory by z vyhoreleho paliva udelalo hodne cennou surovinu...
    BOBIK
    BOBIK --- ---
    DOTCOM: Jo už mi to asi seplo, ono to generuje víc paliva pro sebe než pro klasické reaktory. Aha promiň.....já myslel, a blbě :-)
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    BOBIK: ne, termojaderny reaktor by tu slouzil pouze jako zdroj neutronu.
    jinak system paliva je v nem takovej, ze deuterium se dodava z vnejsi a tritium se generuje z Lithia neutronovym bombardem, tj, neco jako
    Li6 + n -> He + T
    Li7 + n -> He + T + n
    pritom fuzni reakce je klasicky
    D + T -> He + n
    takhle by to s tema neutronama pocetne nevychazelo, takze s eplanuje pouziti tusim berylia jako neutronoveho multiplikatoru
    BOBIK
    BOBIK --- ---
    DOTCOM: A prosim jak presne a v jakych typech termonuklearnich reaktoru funguje ten system recyklace jaderneho paliva ? Nikdy jsem to pořádně nepochopil. Jediný co jsem tak tak zaregistroval, že to snad má vyrábět více využitelného štěpného paliva pro "klasické" reaktory než kolik se do toho vloží. Je to pravda ? Díky.
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    BOBIK: ne, to je inercialni fuze, to je trochu jinej pristup, kterej rozhodne neni passe, ted se bude stavet novy zarizeni zvany Hiper (myslim ze to mekky i tam ma bejt) a to nak tak ukaze jak moc je to pouzitelny. Problem je v tom jak ohrat DT kulicku skutecne rovnomerne a taky v opakovaci frekvenci laseru, takze magneticke udrzeni je obecne povazovano za vyspelejsi
    BOBIK
    BOBIK --- ---
    Tzn, že ty ruské pokusy se záhříváním deuteria z 70. let pomocí terčíků a obrovských laserů jsou už passé ? Teď se jede na toroidy ? Pokud vím tak to byl americký systém....Rusové šli jinudy......
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    GOR: no jasne, postavit tokamak nebo sterallator kterej by pracoval v kontinualnim rezimu neni zas tak nemozny, kdyz se ovsem nebudeme snazit o dosazeni zapaleni plazmatu. Na zdroj neutronu by mely stacit rozumny parametry plazmatu
    GOR
    GOR --- ---
    KAERO: Ony se zkousi? Ja mam pocit, ze je zatim problem vubec vyrobit zdroj neutronu, ktery by byl schopen pracovat nejaky rozumny cas bez odstavek. Za rozumny cas povazujme napr. 2000h rocne. Uvazim-li vysoke investicni vydaje, bylo by lepsi se dostat nekam k 7000+ h rocne.

    DOTCOM: To bude uplna nerdvana :-)
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    KAERO: napr. z jaderne fuze (to se teda nezkousi ale je to jeden z konceptu)
    KAERO
    KAERO --- ---
    GOR: navic se vazne zkousi reaktory s velmi malym mnozstvim paliva, s tim ze dostatek neutronu pro kontinualni beh stepne reakce se dodava vnejsim neutronovym zdrojem
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    repast
    Ghettolege 7.4.2009 - "K jádru jádra"

    7.4.2009 (19:00) - 7.4.2009 (22:00) klub Cross - Holešovice, Plynární 23
    19:00 Vladimír Wagner - Budoucnost jaderné energetiky

    Přednáška o možnostech využití jaderné energie v současnosti i budoucnosti. Rozbor výhod i úskalí využití klasických jaderných reaktorů i případné perspektivy termojaderné fúze.

    20:30 Michal Marcisovsky - Budoucnost poznání nejdávnější minulosti

    V přednášce bude populárním způsobem diskutovaný současný stav urychlovače LHC a jeho vyhlídky do budoucnosti, souvislosti fyziky vysokých energií a současné kosmologie. Též bude rozebrán vliv vysokoenergetických částic na život člověka.
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    GUMBA: that's right!
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    Smarja jake 'kriticke' mnozstvi? Kriticke mnozstvi radioaktivniho materialu pro atomovou bombu nesouvisi s mnozstvim paliva vhodnym pro provoz reaktoru. Navic, jen samotna pritomnost 'nadkritickeho' mnozstvi pro explozi atomove bomby (jak si ji predstavujete) nestaci.
    NOSPAM
    NOSPAM --- ---
    GOR: Pardon :-) muj blabol.. mas asmo s sebou pravdu.. to mne jen zmatlo to prohlaseni o absolutni nemoznosti vybuchu tak jsem vychazel nevim proc z reseni kdy je pouzite podkriticke mnozstvi materialu..
    Tam by prichazel "vybuch" jen v dusledku prehrati media a rozrzeni diky vysokemu tlaku..

    GOR
    GOR --- ---
    NOSPAM: On by reaktor s podkritickym mnozstvim paliva fungoval?
    NOSPAM
    NOSPAM --- ---
    DOTCOM: Ja jsem nikde nepsal nic o tom ze doslo k atomovemu vybuchu.. k tomu by ten reaktor v sobe musil mit nadkriticke mnozstvi paliva :-))

    Kaero: Oni hlavne nemaji licenci a zatim stale jen DOUFAJI ze budou moci zacit komercne vyrabet v 2014 :-D..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam