• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KATUSARomipen * cesta k romské duši *
    Toto nemá být diskuse typu "prostě řekněte, co si myslíte", ale pokud možno vážný dialog mezi těmi, kdo se romstvím SKUTEČNĚ CHTĚJÍ zabývat. Například i proto, abychom nacházeli opravdové možnosti, jak je možné s romy soužít, ve vzájemné úctě a souladu. Veškeré zbrklé slovní průjmy a slovní masturbace samozvaných mravokárců nechť hledají své uplatnění jinde. (viz. odkazy na nástěnce)

    Latcho Drom - část východní Slovensko
    Jarko Jovanovič Opre Roma
    slovník romštiny

    "Jestliže se chováme k lidem podle toho, jací jsou, škodíme jim. Jestliže se k nim chováme podle toho, jací by mohli být, pomáháme jim dosáhnout na jejich limity." J.W.Goethe




    Kdo by se chtěl podílet na tvorbě nástěnky, právech a povinnostech :) majitele diskuse atp., napište mi do pošty, budu jenom ráda.
    rozbalit záhlaví
    JEZINKA
    JEZINKA --- ---
    DOCKINEZ: Nácek ani islamofob nemá reálnej důvod cítit se ohroženě.argumentuješ demagogicky.
    na co že se mám Oxymorona zeptat? jestli jsou romové diskriminovaní? no, dobře zkusím to :)

    co se týče vietnamců, před dvaceti lety mi bylo sedm, takže možnost srovnat nemám (kolik bylo tobě když jsi se zajímal o postoje čechů k vietnamcům před dvaceti lety?)
    ale třeba nedávno jeden takovej incident:
    http://www.antifa.cz/219-mzdomova-cesky-stat-a-jeho-vietnamske-obeti.html
    http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/cerna-kronika/policiste-kteri-ubili-vietnamce-meli-problemy-jiz-drive_110120.html

    vietnamci také mají své problémy a také si stěžují, viz:
    http://www.cvs-praha.cz/zpravy.php?rok=2009&clanek=064

    celkem nedávno předseda česko-vietnamské společnosti psal otevřený dopis Langerovi ve kterém upozorňoval na rostoucí diskriminaci vietnamské menšiny.

    ale to už je OT. podle mě to není dobrý srovnávat, obě ty společnosti jsou strukturně dost jiný, proto mají i odlišný problémy
    každopádně se mi líbí tahle zpráva:
    http://chomutovsky.denik.cz/zpravy_region/cv_vietnamci_exekuce_pomoc_20090320.html

    KATUSA
    KATUSA --- ---
    DOCKINEZ: Pardon, že vám do toho vstupuju, ale tvoje příspěvky jsou motivující :)

    Srovnáváš Vietnamce a Romy, to je podle mě nedomysl. Přece nemůžeš po nikom chtít, aby ti na základě takového porovnávání něco vysvětloval? O Vietnamcích u nás je něco tady, o Romech viz. nástěnka:
    http://tranthu.blog.idnes.cz/c/44718/Jak-opravdu-ziji-Vietnamci-v-CR-cast-1.html
    http://www.socioweb.cz/index.php?disp=temata&shw=199&lst=108

    Píšeš subjektivně, svůj názor, ale podáváš to přitom jako něco objektivního... Děláš to samé, jako ti autoři toho "prohlášení" !

    A, LOL, taky mě napadlo, kdyby se tu ""náckové" cítili natolik ohrožení, že by vyzvali ostatní k odchodu ze země, tak jen ať jdou :), ne? Ale vážně, dneska se asi čeští náckové nemusí cítit ohroženě - jednak jim nic nehrozí, leda tak naprostá ztráta vlastní individuality, a druhak bůhví, jestli co vůbec cítí... na tuhle tvoji otázku není kloudná odpověď...

    Podle mě jsou ilustrativní pro ten "rasismus -nerasismus" v naší společnosti tyhle stránky: http://www.chceteje.cz/ Když to člověk čte, tak to vlastně působí celkem rozumně... ale přitom to má s "rasismem" či jak tu netoleranci nazvat, úplně stejný základ - a to je úzkostný STRACH, ze všeho cizího, neznámého, nezvyklého, jiného... a tenhle strach se snaží zamaskovat sami před sebou vysokou intelektuálností a křečovitou, chladnou argumentací. Ze stejného úrodného "myšlenkového" pole vyrostl nacismus (který to odlišné rovnou vybíjel...), ze stejného komunismus (který cikánům zde žijícím v podstatě zakázal jejich dosavadní způsob života a snažil se je naroubovat na svoji představu spokojeného člověka dle své ideologie...), ze stejného vycházejí mnozí dnešní vlivní politici (btw. zvolení ZÁSTUPCI společnosti) - pořád ten samý chladný intelekt, který nikdy nemá šanci pochopit podstatu. Protože pochopit podstatu druhého člověka je možné jedině skrze vcítění se, skrze CIT, a ne rozum. Proto taky podle mě troskotají všelijaké ty "nápady" různých organizací na "integraci

    A aby to bylo ještě složitější, ten soucit musí být spojený s vhledem do sáhodlouhých historických souvislostí - a získat takový náhled je sice dlouhodobá záležitost, ale bez něj zase vždycky dospějeme k jednoduchým závěrům, jednoduchým porovnáváním a jednoduchým řešením... jako píšeš ty, porovnáš nesrovnatelné, Vietnamce a Romy, ale je to pro tebe vyřízeno, jasná věc...?

    ...Právě že vtipné (nebo smutné) pak je, že obyčejní lidi, jako i moji rodiče, kteří nemají hlubší zájem o tohle téma, prostě řeknou, co vidí : organizace se snažila, dalo se do toho hodně peněz, a výsledek žádný = cikáni se nikdy nezmění (nezačlení, nepřizpůsobí atp.) - ale byla to fakt vina cikánů, že se projekt nezdařil, když byl od počátku postavený špatně? A musím říct, že i tenhle nezájem, i když jsou to třeba moji rodiče (tvoje generace?), už spoluutváří podhoubí pro ten strach a nepochopení, což pro mě = spoluúčast. Někdo, kdo pak tohle vnímá hlavně citem, pak právem vnímá celou společnost jako rasistickou, protože na cit to tak prostě působí - ve smyslu toho hesla, "kdo přehlíží zlo, pomáhá zlu". I když třeba i moji rodiče (a plno dalších normálních lidí)odsoudí útoky nácků v televizi, je to pro ně jako film, něco si o tom myslí, ale neprožívají to jako svůj problém, jako svoji realitu... to je ten nezájem, povrchní pozorování světa. To nikdy nepřinese řešení...
    KKKWIXXX
    KKKWIXXX --- ---
    DOCKINEZ: romy s vietnamcema bych teda nesrovnavala - jsou to ekonomicti pristehovalci, kteri kdyby neposilali deti do skoly, akorat by na sebe zbytecne upozornovali. romove, kteri ziji v anglii nebo kanade taky sve deti do skoly posilaji.
    navic neni pravda, ze by tihle lide, stejne jako prislusnici jinych mensin, nebyli obetmi rasove motivovanych utoku.
    nicmene moc nerozumim tomu, proc tak fanaticky obhajujes ceskou spolecnost v jejim, podle tebe tolerantnim pritupu k mensinam, neni to nahodou taky pausalizovani?
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    JEZINKA: no, tak asi se fakt cítí ohrožení, víš co?

    Aha, a to ma byt omluva, nebo vymluva? Takze az se nejakej nacek nebo islamofasista bude cejtit "ohrozenej", tak je to duvod psat takovyhle rasisticky blaboly?

    "rasové vraždy, sterilizace romských žen, segregace a rasová diskriminace ve všech oblastech života,"

    Asi jak ciho zivota. Takovy id OXYMORON (Sinti, nikoli Rom) by te s timhle pauslalizovanim poslal do prdele. Zkus se ho nekdy na neco zeptat :)

    A pokud jde o "diskriminaci" - muzes mi vysvetlit, jak je mozny, ze takovi Vietnamci, kteri meli startovaci podminky mnohem tezsi (a dodnes nejsou ani uznani jako narodnostni mensina), svoje decka posilaj do skoly, sami makaj a - svete, div se - nepotrebujou zadnej blbej stat, aby se meli dobre? A jak je mozny, ze tebou zminovana "rasisticka majorita" (LOL) dneska Vietnamce velmi dobre prijima (v porovnani napr. pred 20 lety, coz ty nejspis nemas zadnou moznostt srovnat)? To by asi nebylo mozny, kdyby to s tim "rasismem" bylo takovy, nemyslis?

    nechtěj mi namluvit, že většina český společnosti nemá rasistický předsudky. nejsem slepej hluchej ani blbej

    Nemuzu za to, v jaky spolecnosti se ty pohybujes :)
    KATUSA
    KATUSA --- ---
    o Černé Sáře - kvalitu článku posoudit neumím, jen odkaz:
    http://www.philipcoppens.com/saintesmaries.html
    a k tomu snad - o náboženství (byť to tady asi většina z vás zná, tak sorry...):
    http://romove.radio.cz/cz/clanek/18147

    ...jak to je ve skutečnosti, jaké máte zkušenosti? to by mě třeba zajímalo, jak jsou na tom čeští romové s náboženstvím, vírou...?
    KATUSA
    KATUSA --- ---
    Eh, něco jsem hledala a dovedlo mě to až sem:
    http://www.chgs.umn.edu/histories/victims/romaSinti/index.html
    a dokonce až sem:
    http://www.stormfront.org/forum/showthread.php?t=423188&page=4
    tak mě napadlo, že vám, co studujete romistiku, nebo někde pracujete s romama atd., přeju hodně sil a odvahy, jelikož mám pocit, že už brzká budoucnost "slibuje" stále vážnější problémy... no, a abych jenom neremcala, tak tuhle trochu té aspoň zdánlivé idylky - moc pěkné fotky:
    http://www.tobakstudios.com/Exhibitions/Photos_Gypsies.htm
    KKKWIXXX
    KKKWIXXX --- ---
    ZAMOTEK: tak to by bylo shora jaxepatri, ne? .))
    nee, myslim, ze to nebude mit dlouheho trvani at si myslime, ze je to dobre nebo spatne..
    otazka jen je do jake miry je to reseni zdola realizovatelne.
    nevim jak vy ostatni v tomhle auditku, ale znam jako romy z "vyloucenych" lokalit, tak romy-vysokoskolaky. vsichni ti "vylouceni" vam reknou, ze jsou romaci, ale ti vysokoskolaci, ti uz budou opatrnejsi (pokud nestuduji romistiku..)
    smeruju k tomu, ze je to mozna tak, ze s vyssim vzdelanim a soc,postavenim ti romove nechavaji "zapadnout" i svoje romipen. nehodnotim to, ale bylo by mozna zajimave sledovat, do jake miry je tohle romipen ovlivneno videnim majority a interkaci s ni.
    problem je, ze romstvi je v soucasnosti uz je konstrukt, u nehoz nikdo dost jasne nevi, co presne obsahuje. vyvolava emoce u romu stejne jako u extremistu, ale na nem se podle me nic moc stavet neda pokud se chceme z tehle emocionalni roviny dostat dal..
    ZAMOTEK
    ZAMOTEK --- ---
    KKKWIXXX: no hlavně doufám, že to "zdola" nebudou ty letničáři a podobný, víš jak jsme se o tom bavili
    JEZINKA
    JEZINKA --- ---
    DOCKINEZ: no, tak asi se fakt cítí ohrožení, víš co? samozřejmě celá ta "evakuace" mi zní jako dost naivní nápad, ale "rasové vraždy, sterilizace romských žen, segregace a rasová diskriminace ve všech oblastech života, " to nejsou vymyšlená obvinění, to je skutečnost.
    a nechtěj mi namluvit, že většina český společnosti nemá rasistický předsudky. nejsem slepej hluchej ani blbej.
    KKKWIXXX: jj, souhlas
    KKKWIXXX
    KKKWIXXX --- ---
    jestli k vasemu rozhovoru muzu neco rict, tak myslim, ze handrkovat se tu o to, jesli jsme jako narod rasisti nebo ne, nikam nevede.
    hodnota toho prohlaseni pro me upada temer na nulu ve chvili, kdy se tam pise o tom, ze bude vymyslen nejaky evakuacni plan, ptze tady s romy nikdo nevede diskusi. to je naprosta rezignace na hledani nejakeho dialogu.
    samozrejme nejvetsi utopii je zrizovani vselijakych vyboru pri vlade a snazit se resit "romskou otazku" ze shora.
    smutne je, ze romove se aktivizuji az za tak vyhrocenych okolnosti, kdy jim jde skutecne o zivot a nesnazi se zacit od sebe, od svych komunit.. samozrejme, takhle nepremysleji vsichni, ale ruku na srdce - kolik z nich nejakym pozitivnim zpusobem pusobi ve svem okoli? mame tu par romskych osobnosti, ktere jsou ale obycejnym romum podle me dost vzdalene, resp.jsou to pro ne vzory, ale i kdyz mluvi stejnou reci, uplne si nerozumi.
    podle me neexistuje jina moznost nez jit cestou pozvedani romu "zdola" - pusobeni primo v terenu a cim vic romu na tom bude participovat, tim lip.
    extremni pravice i levice tu byli, jsou a budou, ale pokud spolecnost uvidi, ze se neco hybe primo v jejich sousedstvi, podporovat je nebude muset.
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    ZAMOTEK: No vidis, a mne to treba vadi, protoze jaksi nejsem rasista. Stejne tak mne vadej "zpravy" typu "80 % cesky populace jsou rasisti", to je imho samo o sobe stejnej rasismus, jako kdybys udelal vyzkum na tema romsky kriminality a pak napsal zaver, ze "80 % romaku krade", rozumis mi? Oboji je stejnej rasismus, akorat ze na Cloveka v tisni, kterej na tyhle rasisticky cancy cerpa granty, nikdo nepodava trestni oznameni.
    ZAMOTEK
    ZAMOTEK --- ---
    DOCKINEZ: nevadí mi to, protože nejsem zas tak moc vztahovačnej, navíc mám s Romy dost dobrý vztahy a pár kecálků mě nijak netrápí, i když jsou hodně slyšet. Navíc zrovna o těchto třech pánech nepanuje v komunitě zrovna vysoký mínění.
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    ZAMOTEK: To bychom museli srovnavat konkretni projev, v obecny rovine (tj. pausalizujicim zpusobem oznacit danou skupinu - at uz romy nebo majoritni spolecnost - za nositele spolecensky patologickych projevu) je to stejny.
    ZAMOTEK
    ZAMOTEK --- ---
    DOCKINEZ: no podle mě v těch vyjádřeních teda rozdíl je ;)
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    A neodpovedel jsi mi na otazku. Vadi ti to, nebo nevadi?
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    ZAMOTEK: Hele, tohle na mne nezkousej ani omylem. Nejses tak blbej, aby sis myslel, ze "srovnavam nacky s romakama", tak neco takovyho ani nenaznacuj, ano? Jediny, co srovnavam, je manipulativni a pausalizujici vyzneni ty zpravy, ktery si IMHO v tomhle ohledu nijak nezada s projevy exponentu NS. Vyjadril jsem se dostatecne jasne?
    ZAMOTEK
    ZAMOTEK --- ---
    DOCKINEZ: Mně je nějakej Giňa ukradenej. Spíš mi vadí spojování Romů s náckovskejma manýrama. Tamtem článek psali politici,proto to zní tak blbě, ale když se zeptáš obyčejnejch Romů, tak opravdu začínaj mít strach. A když je přirovnáš k náckům, tak to fakt neni sranda.
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    ZAMOTEK: No a neni to snad pravda? Je - presne s takovejma kydama a obvinovanim se muzes setkat v projevech predstavitelu (nejen) Narodni strany. Vlez nekdy do Antifa klubu, obcas tam byvaji k precteni takove veci.

    Muzu se te zeptat, jestli tobe nevadi, ze te nejakej etnopodnikatel (tezko hledam pro Ginu jiny oznaceni) haze do jednoho pytle s rasistama? A netvrd mi, ze "nejsi clenem majoritni spolecnosti", pripadne, mas-li ten dojem, to nejak podloz, diky.

    Jinak je mi uplne putynka, co te nasere nebo nenasere, smir se s tim, ze pro mne nejsi zadnym meritkem cehokoli.
    ZAMOTEK
    ZAMOTEK --- ---
    DOCKINEZ: a kdo to tu měl kecy o náckovskejch manýrech? Tyhle hlášky mě vždycky naserou!
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    ZAMOTEK: A Zamotek pausalizuje a nasazuje "vetsinove spolecnosti" psi hlavu :o(

    Ze se nestydis.
    ZAMOTEK
    ZAMOTEK --- ---
    DOCKINEZ: ale většinová společnost zase aplikuje kolektivní vinu na Romy,takže klídek
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    (jako sorry, ale takhle zachazet s kolektivni vinou, to smrdi nackovskymi manyry na sto honu.)
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    JEZINKA: LOL, pry "nenasili", ti si nevidi do huby :o(
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam