• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KEPASOminimalismus ●
    KEPASO
    KEPASO --- ---
    Flashback: Arts Centre – Casa Das Mudas / Paulo David | ArchDaily
    http://www.archdaily.com/179031/flashback-arts-centre-casa-das-mudas-paulo-david/







    TENZO
    TENZO --- ---
    Na to ze ste minimalisti nejak moc kecate...
    BUTEO
    BUTEO --- ---
    Já mám hlavně pocit, že pojem "minimalismus" jako označení pro životní styl, který je poněkud důslednější formou "simple living", a který ve skutečnosti existuje už nějakou dobu (viz např. článek z roku 2002 - http://www.naturallifemagazine.com/0208/possessions.htm ), zavedl pár let zpátky Everett Bogue, aniž by jej jakkoli vázal na umělecký směr, jemuž je tahle diskuse primárně věnovaná.

    Největší spojitost mezi minimalismem (životním stylem) a minimalismem (uměleckým stylem) vidím v názvu, v základní myšlence ("eliminovat nepodstatné" aneb "Perfection is achieved, not when there is nothing more to add, but when there is nothing left to take away" - Antoine de Saint-Exupery) a v tom, že většina 'životních' minimalistů se vyžívá v minimalistickém desginu.

    A především mám pocit, že minimalismus jako životní styl patří spíš do auditka "Personal development". Čímž ovšem nechci nikoho vyhánět.

    Carl Andre exhibition at Saatchi Gallery

    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    Ne, dobře, já také provokuji, on minimalismus nebyl ani v době své největší slávy úplně homogenní a na „bezobsažný“ styl se o něm vedly hodně obsáhlé diskuze (ostatně spory o tom, co je ten „pravý“ minimalismus nebyly mezi minimalisty něčím úplně výjimečným).

    Nicméně jsem trochu nedůvěřivý (velmi kulantně řečeno) vůči vysvětliování „co je to minimalismus“ od osmnáctiletého klučiny, u nějž lze s ohledem na jeho věk jaksi těžko předpokládat nějaké hlubší kunsthistorické vzdělání a tedy ponětí o tom, co minimalismus byl, v jakém kontextu se objevil a jak pokračoval.

    Mimochodem pokud jsme se zde bavili o „povinné“ četbě stran minimalismu, vřele doporučuji Umění po roce 1900 — http://www.kosmas.cz/knihy/136251/umeni-po-roce-1900/ . Je to myslím velmi vhodný vstup do problematiky minimalismu.

    Ona minimalizace formy není podstatou, ale mnohem spíše jen průvodním (neesenciálním) jevem minimalismu. V minimalismu šlo především o zbavení díla dalších obsahů, staví se tedy v opozici ke konceptualismu (třebaže v mnoha ohledech nedokonale). Smyslový vjem měl být hlavním a jediným vjemem — nic za tím, nic pod tím, nic vedle.
    PETJULE
    PETJULE --- ---
    BINARY_PARANOIC: řekla bych to asi takhle: jako když se díváš na nějaké minimalistické umělecké dílo, které dle svých měřítek za takové považuješ, ale vnitřně se minimalisticky necítíš, protože se ti prostě líbí, máš to rád a naplňuje tě to. v tomhle smyslu to minimalisticky chápat podle mě nelze.
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    A v jistém smyslu ne? :)
    PETJULE
    PETJULE --- ---
    BINARY_PARANOIC: v jistém smyslu určitě ano.
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    PETJULE: pokládáš „minimalismus“ jako životní styl za bezobsažný?
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    PETJULE
    PETJULE --- ---
    BINARY_PARANOIC: já nevím no, přirovnávat tuto dejme_tomu minimalistickou filosofii ke 30% špekáčkům nebo označování "jen" z neznalosti či oportunismu mi pardon přijde páprdovsky zaprděné a namyšlené. a vůbec si navíc nemyslím, že by byl tento životní minimalismus trendy. bohužel. trochu provokuji vím, určitě se tu nebudu hádat. ber to prosím jako osobní povzdech. :)

    a sorry za OT kdyžtak.
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    PETJULE: pokud budu jako „špekáčky“ označovat moučnou směs s 30 % masa, jak pak označovat ty původní špekáčky? Máme pro původní špekáčky hledat jiné označení jen proto, že někdo z neznalosti či oportunismu nazývá jako špekáčky něco, co s původními špekáčky nemá mnoho co společného? :)

    Je zřejmé, že minimalismus jako pojem prorostl do širší veřejnosti s poněkud odlišným významem, než s jakým je v kunsthistorii zakotven. Ano, je to dnes trendy. Tak mě trochu mrzí, že už takřka není kde se věnovat tomu radikálnímu minimalismu. Ale ber to jako osobní povzdech.

    PETJULE
    PETJULE --- ---
    BINARY_PARANOIC: na druhou stranu by bylo asi trochu krátkozraké lpět a křečovitě se držet nějakého zaběhnutého významu minimalismu. moc o něm nevím, ale dle toho co jsem si četla, se stejně v průběhu vývoje šířil v podstatě všemi uměleckými směry... a pokud v dnešní době konzumu prolnul třeba s filozofií do jakéhosi "minimalistického životního stylu", tak já to vnímám jedině jako +

    tu pojící myšlenku životního stylu s minimalismem chápu asi takhle: "Zbavit se nepodstatných věcí ve prospěch těch podstatných." a žít díky tomu plnější a šťastnější život... (např. http://ztdonline.cz/2011/11/minimalismus/)
    mně osobně to zní hezky a nezavání to sektářstvím. nicméně chápu, že pohledy na to mohou být různé:)
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    RAYINER: já proti nim nic nemám, ale fakt nechápu, proč se tomu říká minimalismus.

    What you see is what you see. To je původní esence minimalismu :)
    RAYINER
    RAYINER --- ---
    BINARY_PARANOIC: a ja sa podľa nich riadim. teda riadil som sa.
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    RAYINER: evidentně minimalismus dostává zcela nové významy.
    RAYINER
    RAYINER --- ---
    FEFERONIE: ja som ich články čítal a môžem ti povedať že tie články majú aspoň náznak minimalismu.
    FEFERONIE
    FEFERONIE --- ---
    RAYINER: proč se domníváš, že ti lidé jsou minimalisti? protože to tam mají napsané? když si vezmu červené triko a na blog napíšu, že je zelené, budeš mě postovat dál jako blogerku v zeleném triku?

    sry, musela jsem
    RAYINER
    RAYINER --- ---
    BINARY_PARANOIC: za to ja už nemôžem :) ja som len zdieľal moje obľúbené blogy, ktoré beriem ako blogy minimalistov a minimalisme.
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    RAYINER: trochu mi chybí souvislost mezi minimalsmem a blogem toho studenta.

    Mám obavy, že minimalismus je dnes vnímán velmi nepřesně, zcela odtrženě od svého původního významu. Což je trochu škoda.
    RAYINER
    RAYINER --- ---
    PETJULE: vrelo ti odporúčam blog jedného slovenského študenta, ktorý o ňom píše už dosť dlhú dobu tak sa nemusíš báť o to, že nebudeš mať čo čítať: http://minimalista.sk/ potom je tu ešte http://mnmlist.com/ , http://zenhabits.net/ , http://www.theminimalists.com/ a potom ešte český blog Lea http://zenhabits.cz/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam