• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MISERYKaretkování
    Historie
    Tkaní na karetkách je velice stará textilní technika. Nejstarší nalezené karetky pocházejí z mladší doby kamenné. Nejstarším známým dokladem tkaní stuh tímto způsobem je tzv. Ramsesův pás (Liverpoolské muzeum) – 5 metrů dlouhá šerpa asi z 12. století př.n.l. nalezená v královském hrobě blízko Théb. Pás byl tkán na 300 karetkách. Další nález pochází ze 3. století n. l. Jedna se o zbytky pláště, které byly objeveny v Thorsbergerské bažině v Šlesvicku-Holštýnsku. Plášť byl tkán na speciálním svislém stavu a karetkové lemy vznikaly přímo s tkaninou a přirozeně na ni navazovaly. Ojedinělý soubor karetek i se zachovalou osnovou se nalezl ve vybavení vikingské pohřební lodi z 9. století. Loď byla místem posledního odpočinku královny (pravděpodobně) a byla nalezena v norském Osebergu.
    Karetková technika tkaní stuh zůstala oblíbenou i ve středověku, s její pomocí se vyráběly uzdy pro koně, osly nebo velbloudy, tkanice, popruhy k nošení břemen a zbraní, ale i stuhy jako doplňky k oděvům. Velmi krásné stuhy pocházející ze středověku a mající i obřadní charakter vznikaly z hedvábí a zlata na Islandu, v Persii nebo Arménii. Tkaní na karetkách bylo v Evropě populární asi do 15. století. Pak ustoupilo jiným technikám, ale stalo se součástí lidové tvorby. Tady se objevovalo ještě v 19. století na Islandu, ve Skandinávii, na Kavkaze, v Uzbekistánu, v Řecku, na Balkáně, v Polsku, na Moravě i Slovensku.
    Tkaní na karetkách znali ale také v Japonsku, Číně, Sýrii, Persii, Malé Asii a severní Africe.

    Popis
    Princip této předtkalcovské techniky spočívá v provlékání útkové nitě osnovou, která je navlečena na k tomu účelu upravených destičkách – karetkách. Otáčením karetek okolo podélné osy doprava nebo doleva o 90° se navlečené nitě osnovy kroutí a vytvářejí pevné šňůrky spojované útkem. Tkanice nebo stuhy takto vypracované jsou velice pevné a přitom pružné.

    Karetky
    Karetka je čtyř-, šesti- i vícehranná destička s otvorem (provrtanou dírkou) v každém jejím rohu. Jsou ale známé i karetky se dvěma otvory nebo s otvorem navíc uprostřed karetky určeným k provlečením tyčky, která karetkou otáčí. K výrobě se v minulosti používala celá řada materiálů např. rohovina, kost, dřevo, kůže, papír (karty) a další. Nejvhodnější rozměry čtyřboké karetky 6-8 cm na každé straně s s otvory o průměru cca 0,5 cm. Jednotlivé karetky i otvory je dobré si pro přehlednost očíslovat. Čísla pomáhají i pro orientaci při návrhu vzoru a navlékání osnovy. K práci je třeba ještě jednoduchý člunek na prohazování útkové nitě. Při kratší stuze stačí jen smotek vlny.
    rozbalit záhlaví
    MISERY
    MISERY --- ---
    MORRIGHAN: No to si delas kozy! To tkal snad Einstein ne? Kdo proboha tohle vymyslel????

    Jinak mne napadlo, zatim jen teoreticky, ze by se dalo tkat naraz 2 karetky stejne barvy, jen by si to clovek privazal na obou koncich a mel 2 clunky, ktere by vzdycky provliknul oba a pak by otocil karetkama, ktere by byly uprostred...samozrejme, ze ta druha karetka by byla zrcadlove otocena, ale to by pri nekterych jednodussich vzorech nemuselo vadit :)

    LICINDA
    LICINDA --- ---
    MORRIGHAN: můžu závidět nahlas??? :)!!!!!!
    MORRIGHAN
    MORRIGHAN --- ---
    Tak ať tady jen nežvaníme...

    Tiše záviďte:






    tenhle labyrint úplně žeru :)




    MORRIGHAN
    MORRIGHAN --- ---
    Malá reklama: přišla mi nabídka z e-shopu http://ddjd.cz/ a jako novinku tam mají 100% hedvábnou přízi, pokud by si to s tím chtěl někdo vyzkoušet :) (příze Hedvika) Docela uvažuju, že si jí zkusím objednat...
    Jinak dřív jsem pracovala s vlnou Exclusive (taky z onoho shopu), pěkný a kvalitní materiál, ale na můj vkus trochu moc silný - musí se hodně utahovat a nehodí se na jemné vzory, zato drží jak bejk :)
    MORRIGHAN
    MORRIGHAN --- ---
    DARJUSHKA: Na webu je spousta stranek, kde je to docela pěkně vysvětlený - všechno teda anglicky, samozřejmě :) Takže samouk :)

    CY_TR0N: A jak jinak bys to chtěl dělat? :)
    MISERY
    MISERY --- ---
    DARJUSHKA: slozity to neni, ja jsem to vlastne delat nikdy nevidela, jenom mi to bylo vysvetleno na papire a pak nejak jsem to zkusila :)
    Hodim sem pak na nastenku odkaz na program, kde se daji vytvaret vzory...to je mozna na tom to nejtezsi, vymyslet ten vzor, pak uz jen clovek postupuje podle predem pripraveneho navodu :)
    DARJUSHKA
    DARJUSHKA --- ---
    ajaj, to je složitý... když si vzpomenu, že jsem jako malá ani neuměla ani uplést náramek ze 4 bavlnek:D
    jinak kde jste se to kdo naučil?
    MISERY
    MISERY --- ---
    Ja mam karetky z kuze a zatim si nemuzu stezovat, ale s drevenyma bych to taky rada zkusila.
    MISERY
    MISERY --- ---
    Vítejte v klubu, který se bude zabývati touto prastarou technikou :) (ehmm ehmm)
    Uvítám zde veškeré tipy, nápady, fotografie vlastních či jiných zajímavých kousků, vzory, a tak dále.

    Ráda bych zde také zavedla diskuzi na téma materiál, tedy z čeho vyrobit destičky a s jakou vlnou se vám nejlépe pracuje :)
    NAVON_DU_SANDAU
    NAVON_DU_SANDAU --- ---
    Karetkáááááá!!!

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam