• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LEXIKMikro 4/3 (Micro Four Thirds) - KLUB PRO VŠECHNY ČLENY RODINY!
    Micro 4/3 představuje nový fotografický standard (Micro Four Thirds System standard), který vyvíjí společnost Olympus společně s firmou Panasonic.

    Nový micro 4/3 standard přináší menší těla i objektivy při zachování velikosti snímače 1/2 kinofilmového políčka, a to odstraněním optického hledáčku a zrcátka z těla fotoaparátu podobně jako u Dálkoměrných fotoaparátů. Vznikají tak malé kompaktní sestavy, které mohou těžit z velkého snímače a kvalitních objektivů a pomocí jednoduché redukce objektivy takových legendárních značek minulosti, jako jsou Leica, Zeiss, Contax, Voigtlander.

    Budoucnost ukáže, zdali i Canon, Nikon, Fuji, či Pentax rozšíří řady tohoto exklusivního klubu.

    Zatím se o tom jenom "šušká" ... ;-)

    ODKAZY:
    43 Rumors – Panasonic and Olympus Digital Camera News
    http://43rumors.com/
    Micro Four Thirds
    http://www.four-thirds.org/en/index.html
    dpreview.com/Micro Four Thirds Talk Forum
    OLYMPUS PEN
    PANASONIX LUMIX
    http://e-p1.net/
    rozbalit záhlaví
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    Jeste ad 12-100/4. Ten objektiv by byval byl ultimatni reportazni nastroj. Mit to pred deseti rokama kdyz jsem fotil do tydeniku 5+2, tak bych na vetsinu reportu nemusel brat nic jinyho nez EM5III s pidibleskem, 12-100/4 a 25/1.7.

    Posbira to plno detailu, svetelnost je tak akorat aby to slo pouzit na horsim svetle, ale zaroven to ma hloubku ostrosti na pokryti i par lidi vedle sebe nebo cloveka u nejake veci (obcas dulezitejsi nez mit vsude rozmazane pozadi). Je to dost siroky na vetsinu zaberu z ruznych kulturnich i sportovnich akci. Dost dlouhy na obcasny zaber na neci hlavu nebo neci v dalce. Nocni fotku s tim jde udelat z ruky klidne s 2-3s zaverkou. Teoreticky by to melo preckat lijak. A neni to nejak prehnane velky, tak to neplasi lidi, jako kdyz vytahnu DSLR s 70-200/2.8.



    Mival jsem tehdy bud mensi kabelu s K5 + 18-135/3.5-5.6WR + 55-300/4-5.8 + 40/2.8 nebo vetsi kabelu s K5 + 8-16/4.5-5.6 + 17-70/2.8-4.5 + 18-135WR + 70-200/2.8 + AF540FGZ blesk.

    Dneska bych asi bral na vetsinu objizdek bud jen Olyna, nebo na vetsi veci pak K3 + 8-16 + 17-50/2.8 + 18-135WR + 50-135/2.8 a 55-300PLM nebo velkej 100-300/4 podle tematu. + Do auta hodit EPL-6 s 14-42 a malym bleskem jako zalohu/druhy fotak k ruce kdyby neco.

    Na Olyna nemam krome 9mm F8 fish sirokac, ale asi ani nevidim potrebu neco resit. 12mm (24mm eq. zaber) na bezny veci staci a uz jsem v tom utopil az dost.
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    KRISKA: I tohle je zajimavy pokus

    OM Systems OM-1 vs Olympus E M5 Mark III S-AF in Low Light ep 429
    https://www.youtube.com/watch?v=Lt-5UFcIIOc


    Rob tam ma i tabulku
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: mas autofocus dokonce lepsi nez ja:D
    Olympus OM-D E-M5 III vs E-M1 II - Five Key Points Analysed - Mirrorless Comparison
    https://mirrorlesscomparison.com/olympus-vs-olympus/omd-em5-iii-vs-em1-ii/#autofocus

    a zajimavy ty cisla tam
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    Vcera jsem zase cvakal hokejisty a opakovane mi treba fotak odmital zaostrit na jedne strane brankare v brance. Af prolitlo sem a tam a nic. Nebyl videt nejaky divny odlesk nebo tak, co by mohlo mast AF. Pri prezoomnuti na vic tele nebo zaostreni trochu jinam to locknulo hned. Zvlastni. Mel jsem pak nastaveny i limiter 5-50m ale nepozoroval jsem, ze by to nejak rozeznatelne zrychlilo ostreni s tim 12-100/4.
    Holt nekde ma asi to staromodni fazovy DSLR jeste porad navrch. Na druhou stranu se malokdy stava, ze by fotak prohlasil zaber za zaostreny a on nebyl.
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    OXYMORON: uka nejaky fota :)
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: sem stary zuika 12-60 a 50-200 loni prodala :D protoze to fakt pouziju 1x za 3 roky a naznala sem strelit, dokud to ma kupce a misto toho sem vzala panaleicu, ze sem si rikala ze to bude to samy jako oly... neni... neni a neni. Proste je to stejny ale oly 4/3 12-60 sem milovala, panaleicu... chladne toleruju a nenasla sem si k ni cestu :D

    OXYMORON: tak klido muzes sbirat co nechci :D
    OXYMORON
    OXYMORON --- ---
    XMEDA: já jsem si na lidi oblíbil Youngnuo 42.5 1.7M II STM. Ač mám vlastně docela dobrej portrétní objektiv od Oly, tenhle poslední dobou preferují.
    OXYMORON
    OXYMORON --- ---
    KRISKA: taky jsem psal, že jsem spíš sběratel 😀
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    KRISKA: jeden 50-200 je na bazosi za 6k

    Na lidi beru 45/1.8 a 25/1.7. Ten prvni je fakt povedenej na to ze me stal 2.5k. Da se s tim vesele fotit bez cloneni.
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    KRISKA: Ten objektiv je vicemene novej, minimalne pouzivanej a zoomovani tomu odpovida + je vysouvak.

    Oproti treba te DA*50-135/2.8 nebo Sig70-200/2.8, ktery jsou internal zoom a otocis to malickem. A treba DA18-135WR mam uz vychozenou, protoze s tim fotim 13 let v kuse. Ne, ze by to creepovalo ven kdyz s tim jdes, ale neni to uz tak tuhy a taky je tam vic plastu.
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: a chtela sem se zeptat, co myslis tuhym zoomem? me prijde ten zoom uplne v pohode tak jetsli tvuj nejka hur chodi, nebo ti prijde tuhy neco, co me prijde uplne normal?

    dneska mi po letech chybel zuiko 4/3 50-200 f2,8-3,5. na portrety bezkonkurencni, lidi zasadne nefotim az na par vyjimek a dnes nastala vyjimka, kamoska tyden pred terminem porodu... chybi mi ten mekkej bokeh :D tak su zvedava co bude z 12-100, jeji portrerova premiera
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    KRISKA: EM5III ma i fazovy, ma to stejny system jako EM1II. Rozhodne je to uplne jinej level nez EPL-6.

    Ale rychle se hybajici objekty v seru..
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: a ma i fazovy ostreni, nebo jen kontrastni?
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    OXYMORON: nepsals, ze uz toho mas moc? :D
    objektiv panasonic leica 12-60 f2,8-4,0 - Brno-město - Sbazar.cz
    https://www.sbazar.cz/mawenzi/detail/207131992-objektiv-panasonic-leica-12-60-f28-40
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    KRISKA: 12-60 uz zni docela pouzitelne. Neco jak kdyz jsem roky mel jako nejpouzivanejsi objektiv Sigmu 17-70/2.8-4.5 a dodnes ji mam rad a beru ji, kdyz mam i neco delsiho. Na APS-C to je bezkonkurencni univerzal, jen teda kratkej na zvirata a letadla, tak to chce nejaky 55-300/50-200 k tomu jeste.


    Jinak vzal jsem si ve stredu EM5III s 12-100/4 na firemni hokej. Ten rozsah objektivu je na to uplne super. Jen jak je tuhej zoom, tak to trochu setrim. Ale mam o neco vetsi odpad fotek zaostrenych mimo nez s Pentaxem K3 a relativne pomalu ostricim DA*50-135/2.8.
    Jednak je to samozrejme tim, ze s Pentaxama fotim 16 let a s timhle telem ctyri roky. Ale prece jen je to fotak z 2013 a objektiv z 2007 a cekal bych, ze to moderni mirrorless EM5III nasazi trochu rozhodneji. Ten problem vznika, kdyz prvni prubeh ostreni mine a pak znova projizdi rozsahem sem a tam. Vsechno beru AF-S na stredovy obdelnikovy bod. AF-C jsem chvili zkousel s rameckem 3x3, ale fotak si nahodne vybiral co se mu zrovna libilo, treba uplne jinyho hokejistu, co byl bliz, tak jsem to zavrhl. Ted dumam jestli nejak jinak neprepnout nastaveni AF (jaky je prakticky rozdil mez Scanner AF mode 1 a mode 2 nebo mode 2, nastavenou jsem mel dvojku) pripadne jestli mu tam nevnutit focus limiter na nejaky rozsah 3-20m aby to ani nezkousel projizdet celym rozsahem (protoze ten objektiv je skoro makrac a zaostri klidne kamsi 5cm pred objektiv podobne jako ta Sigma 17-70 umi takhle nablizko).

    Jinak to beru M, ISO2000, 1/500s, F4
    Vystup zhruba srovnatelny s K3, kde mivam ISO2500, 1/640s, F3.2

    Vyvazeni bile ten Olympus trefuje lip, mam s tim min otravovani pri vyvolani. No zase neumi rovnat horizont snimacem, tak pro zmenu vic rezu a rovnam.
    OXYMORON
    OXYMORON --- ---
    KRISKA: Pošleš link na ten inzerát ? :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam