• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  Ztracené heslo?
  FALLIE30-ti letá válka 1618 - 1648
  FALLIE
  FALLIE --- ---
  SIKY: zatim z důvodu nedostatku času jen v knihkupectvích, ale prý Vojenské muzeum ma ted velmi dobře 30.l.válku zpracovanou, když dělali tu výstavu na Valdštejna

  Mimochodem, byli jste někdo na té výstavě (byla ve Valdštejnské jízdarně) Vladštejn a jeho doba?

  Mě osobně poměrně zklamala. Čekal jsem, že tam toho bude víc a že to bude trochu víc do hloubky. Bylo tam akorát dost portrétů různých vojevůdců (bez větších popisek, takže se v tom nikdo moc neorientoval), ale dobových realií a artefaktů tam bylo poskrovnu. Konkrétně zbraně mě zklamaly asi nejvíc. Skoro všechny exponáty byly takové ty zdobné, okrasné záležitosti pro nejvyšší šlechtu, těch běžných polních mušket a rapírů tam bylo všehovšudy jedna malá vitrína a ty mi zrovna prijdou nejzajimavejsi.
  SIKY
  SIKY --- ---
  FALLIE: kde pátráš?
  SIKY
  SIKY --- ---
  Zajímavej klub. Před třema rokama jsem dělala ve švédsku projekt po stopách válečné kořisti z Prahy. Setkali jsme se přímo s Englundem, jehož Nepokojná léta jsou vážně skvělý čtení. Bylo to moc zajímavý. Budu se snažit někdy dát zas dohromady přednášku, tak když se to povede, dám sem vědět. Třeba někoho bude zajímat i tahle část :)
  FALLIE
  FALLIE --- ---
  a zcela konkretne bych si dovolil dotaz.
  Na začátku 30-ti leté války v císařských službách fungoval pouze jediný pluk dragounů (pod vedením obrista Kašpara von Neuhaus), ale kromě toho, že neikdy nezasáhl do bitev, jsem o něm nic bližšího nezjistil a přitom jeho osudy by mě zajímaly, nevíte, kde se k tomu někde domoci?
  FALLIE
  FALLIE --- ---
  tenhle klub jsem zalozil trochu ze sobeckych duvodu, pisu ted zájmově neco z třicetileté války - hlacvně z prostředí žoldnéřských vojsk a při různém srovnávání materiálů se spíš dovídám, jak málo toho vim a jak moc pramenů je. Proto bych tohle tady využil jako takovou studnici informaci a naopak se podělil o to malo, co vim :D
  FALLIE
  FALLIE --- ---
  CANDLEMASS: diky za tip
  CANDLEMASS
  CANDLEMASS --- ---
  CANDLEMASS: vida, dokonce to získalo ocenění:

  Další kniha Nepokojná léta. Historie třicetileté války (Ofredsår...) byla oceněna prestižní Augustovou cenou a bývá považována za jeden z nejlepších moderních popisů Třicetileté války.

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Peter_Englund
  CANDLEMASS
  CANDLEMASS --- ---
  Kdysi se dala koupit v Levných knihách Nepokojná léta od P. Englunda. Za pár peněz dobrá literatura k tématu. Třeba ji tam ještě mají. :)
  K470
  K470 --- ---
  kdo vyhral?