O chutích:
Rozlišování šesti chutí
Působení ajurvédských bylin se rozděluje podle šesti základních chutí: sladká, kyselá, slaná, pálivá, hořká a trpká, přičemž každá z nich je vždy spojená se specifickým druhem účinku. Všechny potraviny obecně jsou kombinacemi těchto chutí v různých poměrech. Každý ajurvédský lékař dokáže určit podle chuťové preference správný psychosomatický typ. Zdravý člověk si prostřednictvím chutí spontánně reguluje nerovnováhu tří principů Váta, Pitta a Kapha. Upřednostňováním jisté chuti se vždy snažíme v těle intuitivně napravit svou narušenou konstituci. V takovém případě je dobré tělo poslechnout a dát mu, co si žádá. Nauka o chutích je proto základem ajurvédské farmakologie.
Jednotlivé chuti přímo ovlivňují citový stav a psychologické rozpoložení člověka. Je proto dobré si všímat jednotlivých chutí v naší stravě. Pokud vytrvale preferujeme jednu a tu samou chuť po dlouhou dobu, potom je to zřetelný ukazatel naší diagnózy. Takové extrémní a dlouho přetrvávající chuťové preference často ústí do návyků, závislostí a stereotypů, které se po čase projevují jako příznaky nejrůznějších chorob a onemocnění. Sebeovládání, kontrola a utišení myšlenek je dalším důležitým aspektem, abychom dokázali správně naslouchat hlasu našeho těla a ne pouze rozmařilým touhám naší mysli.
Lidé s převahou konzumace sladké sattvické stravy (rýže, pšenice, zelenina, ovoce, mléko) jsou vyrovnaní, míruplní, optimističtí a nadšení. Lidé, u nichž převládá radžasitská strava (pálivá, slaná a kyselá chuť), mají sklony k podrážděnosti, nervozitě, netrpělivosti a impulsivnosti. Lidé s oblibou tamasické chuti (hořká, trpká) nejsou často schopni úspěšně komunikovat, trpí pocitem psychické bariéry a nedorozumění, podléhají pesimistickým náladám a stavům beznaděje.
Správná volba chuti je spojená nejen s psychosomatickou konstitucí člověka, ale také s jednotlivým ročním obdobím. Váta typ by měl dávat přednost sladké, kyselé a slané chuti. Pitta typ sladké, hořké a trpké chuti a Kapha typ pálivé, hořké a trpké chuti. V letním období je vhodná sladká chuť, v zimě slaná a pálivá, na jaře hořká a pálivá a v podzimním období slaná a kyselá chuť. Šest chutí přináší prostřednictvím jazyka a vody do lidského těla vlastnosti pěti přírodních živlů (éteru, vzduchu, ohně, vody a země).
Působení šesti chutí
Sladká chuť: uklidňuje nervy a regeneruje organizmus při slabosti a vyčerpání. Přináší mír, spokojenost a harmonii. Oslabuje živel vzduchu (Váta) a ohně (Pitta). Posiluje živel vody (Kapha).
Kyselá chuť: zahřívá organizmus, podporuje dobré trávení a snižuje nadýmání. Působí extrovertně a zvyšuje smyslové vnímání. Posiluje živel ohně (Pitta) a vody (Kapha). Oslabuje živel vzduchu (Váta)
Slaná chuť: zahřívá organizmus, očišťuje tělo, podporuje dobré trávení a zvyšuje smyslové touhy. Urychluje proces stárnutí a opotřebení organizmu. Posiluje v těle živel vody (Kapha) a ohně (Pitta). Oslabuje živel vzduchu (Váta).
Pálivá chuť: prohřívá organizmus, čistí krev, podporuje trávení a zdravou funkci horních a dolních cest dýchacích. Vysušuje tělesné tekutiny a podporuje hubnutí. Pálivá chuť stimuluje a je snadno návyková. Posiluje živel ohně (Pitta) a vzduchu (Váta). Oslabuje živel vody (Kapha).
Hořká chuť: ochlazuje, vysušuje a očišťuje organizmus. Působí introvertně a snižuje smyslové touhy. Pomáhá při žaludečních obtížích, kožních onemocněních a snižuje horečku. Posiluje živel vzduchu (Váta). Oslabuje živel vody (Kapha) a ohně (Pitta).
Trpká chuť: působí chladivě, vysušuje a očišťuje organizmus. Snižuje smyslové touhy a působí introvertně. Způsobuje pocit strachu, úzkosti a nejistoty. Zastavuje krvácení a průjem. Podporuje hojení ran. Posiluje živel vzduchu (Váta) a oslabuje živel vody (Kapha) a ohně (Pitta).
------
více z téhož dokumentu brzo :o)