• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CONTINUITYÁjurvéda
    STEFAN
    STEFAN --- ---
    VRINDAVAN: Jediný smysl má užívání takových preparátů, či bylinek, které Ti zabírají. Je vcelku jedno, jestli je máš z květináče za oknem, nebo z druhé strany zeměkoule, pokud Tě léčí.. Myšlenky rovněž neodmítáme proto, že "nevyrostli" v tichu domácí toalety.. ;-)
    VRINDAVAN
    VRINDAVAN --- ---
    já nevím ale napadá mě otázka jestli má cenu užívat jiné bylinky z tak dalekých zemí když u nás je obrovská škála našich bylinek a některé daleko silnější a učinější. třeba z horských oblastí.myslím že pro naši zeměpisnou polohu je vhodené staroruské a staroukrainské bylinkářství které se přeneslo sem.jinak proti ajurvédským bylinkám nic,kord z himaláje ;)
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    O chutích:

    Rozlišování šesti chutí

    Působení ajurvédských bylin se rozděluje podle šesti základních chutí: sladká, kyselá, slaná, pálivá, hořká a trpká, přičemž každá z nich je vždy spojená se specifickým druhem účinku. Všechny potraviny obecně jsou kombinacemi těchto chutí v různých poměrech. Každý ajurvédský lékař dokáže určit podle chuťové preference správný psychosomatický typ. Zdravý člověk si prostřednictvím chutí spontánně reguluje nerovnováhu tří principů Váta, Pitta a Kapha. Upřednostňováním jisté chuti se vždy snažíme v těle intuitivně napravit svou narušenou konstituci. V takovém případě je dobré tělo poslechnout a dát mu, co si žádá. Nauka o chutích je proto základem ajurvédské farmakologie.

    Jednotlivé chuti přímo ovlivňují citový stav a psychologické rozpoložení člověka. Je proto dobré si všímat jednotlivých chutí v naší stravě. Pokud vytrvale preferujeme jednu a tu samou chuť po dlouhou dobu, potom je to zřetelný ukazatel naší diagnózy. Takové extrémní a dlouho přetrvávající chuťové preference často ústí do návyků, závislostí a stereotypů, které se po čase projevují jako příznaky nejrůznějších chorob a onemocnění. Sebeovládání, kontrola a utišení myšlenek je dalším důležitým aspektem, abychom dokázali správně naslouchat hlasu našeho těla a ne pouze rozmařilým touhám naší mysli.

    Lidé s převahou konzumace sladké sattvické stravy (rýže, pšenice, zelenina, ovoce, mléko) jsou vyrovnaní, míruplní, optimističtí a nadšení. Lidé, u nichž převládá radžasitská strava (pálivá, slaná a kyselá chuť), mají sklony k podrážděnosti, nervozitě, netrpělivosti a impulsivnosti. Lidé s oblibou tamasické chuti (hořká, trpká) nejsou často schopni úspěšně komunikovat, trpí pocitem psychické bariéry a nedorozumění, podléhají pesimistickým náladám a stavům beznaděje.

    Správná volba chuti je spojená nejen s psychosomatickou konstitucí člověka, ale také s jednotlivým ročním obdobím. Váta typ by měl dávat přednost sladké, kyselé a slané chuti. Pitta typ sladké, hořké a trpké chuti a Kapha typ pálivé, hořké a trpké chuti. V letním období je vhodná sladká chuť, v zimě slaná a pálivá, na jaře hořká a pálivá a v podzimním období slaná a kyselá chuť. Šest chutí přináší prostřednictvím jazyka a vody do lidského těla vlastnosti pěti přírodních živlů (éteru, vzduchu, ohně, vody a země).

    Působení šesti chutí

    Sladká chuť: uklidňuje nervy a regeneruje organizmus při slabosti a vyčerpání. Přináší mír, spokojenost a harmonii. Oslabuje živel vzduchu (Váta) a ohně (Pitta). Posiluje živel vody (Kapha).
    Kyselá chuť: zahřívá organizmus, podporuje dobré trávení a snižuje nadýmání. Působí extrovertně a zvyšuje smyslové vnímání. Posiluje živel ohně (Pitta) a vody (Kapha). Oslabuje živel vzduchu (Váta)
    Slaná chuť: zahřívá organizmus, očišťuje tělo, podporuje dobré trávení a zvyšuje smyslové touhy. Urychluje proces stárnutí a opotřebení organizmu. Posiluje v těle živel vody (Kapha) a ohně (Pitta). Oslabuje živel vzduchu (Váta).
    Pálivá chuť: prohřívá organizmus, čistí krev, podporuje trávení a zdravou funkci horních a dolních cest dýchacích. Vysušuje tělesné tekutiny a podporuje hubnutí. Pálivá chuť stimuluje a je snadno návyková. Posiluje živel ohně (Pitta) a vzduchu (Váta). Oslabuje živel vody (Kapha).
    Hořká chuť: ochlazuje, vysušuje a očišťuje organizmus. Působí introvertně a snižuje smyslové touhy. Pomáhá při žaludečních obtížích, kožních onemocněních a snižuje horečku. Posiluje živel vzduchu (Váta). Oslabuje živel vody (Kapha) a ohně (Pitta).
    Trpká chuť: působí chladivě, vysušuje a očišťuje organizmus. Snižuje smyslové touhy a působí introvertně. Způsobuje pocit strachu, úzkosti a nejistoty. Zastavuje krvácení a průjem. Podporuje hojení ran. Posiluje živel vzduchu (Váta) a oslabuje živel vody (Kapha) a ohně (Pitta).
    ------
    více z téhož dokumentu brzo :o)
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    [ OFFERINGNABÍZÍM: Vánoční baliček ájurvédských bylin / Praha / 330 CZK ]

    bylinky pro celou rodinu :)), od každé po menším pytlíčku, ideální na testování, co vám dělá dobře :o)
    _JOAN_
    _JOAN_ --- ---
    STEFAN: pravda, asi ta vodnice zamlžuje ;-))
    JAMINA
    JAMINA --- ---
    STEFAN: tak jestli máš semínka nebo řízek, tak chci, prosím, taky:)
    (a řízek nechci vepřový, a semínka chci opravdu jen od Tulsí:))) )
    STEFAN
    STEFAN --- ---
    _JOAN_: že se nezeptáš mě ;-)))
    NEBULA
    NEBULA --- ---
    no vyzkouším a uvidím :o)
    MARESMON
    MARESMON --- ---
    Nebula: Pepře bych se nebála ;) Chuťově je vynikající, ač je pravda, že krapet "kořeněná" je :)
    Také mám delší dobu problémy s krvácením dásní, na to je dobrá Sumudu z Ajurvédských bylinných olejů. Musím říct, že je to lepší. Dělám to tak, že ráno používám SUPIRVICKY a na noc SUMUDU....
    KOKES
    KOKES --- ---
    NEBULA: tak si dej glycerin:-) já jsem s medem spokojený.
    NEBULA
    NEBULA --- ---
    KOKES: med v pastě? to mi nějak teda nesedí...
    KOKES
    KOKES --- ---
    MARESMON: já používám taky dělané, např:
    5 caj.lz sody (bicarbonate na peceni!)
    4 caj.lz medu nebo glycerinu
    1 caj lz oliv.oleje
    6 kapek esencialni oleje
    spetka soli dle chuti ;)

    je to hnědá pasta, zpočátku podivná na chuť, ale dnes už bych ty kupovaný "professional care" do pusy nevzal:-)
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    MARESMON: Taky pouzivam, tyhle i jine, uz leta, a naprosta spokojenost...a k "normalni" zubni paste nejak uz nemuzu ani moc cuchat ;) (kdyz to fakt jinak nejde, muzu ji snest, ale rozdil je obrovskej...)
    NEBULA
    NEBULA --- ---
    MARESMON: to vypadá dobře, jen ten pepř co obsahuje mně zarazil, ale píše se tam, že je trochu pálivá, mnó myslím, že stojí za zkoušku ;)
    MARESMON
    MARESMON --- ---
    Používám již půl roku ajurvédské zubní pasty http://www.cestaprirody.cz/index.php?productID=2976
    a nemohu si je vynachválit :)
    _JOAN_
    _JOAN_ --- ---
    VRINDAVAN: skvělý, dík
    VRINDAVAN
    VRINDAVAN --- ---
    _JOAN_: http://vaisnava.cz/clanek.php3?no=60 Srí Tulsí Maharani. ;)
    VRINDAVAN
    VRINDAVAN --- ---
    _JOAN_: super,dpbrá volba!;) s pěstováním Tulsí zkušenosti mám,je to náročná rostlinka ale dá se pukud ji člověk dá co potřebuje i trošku té lásky tak se ji daří.měl jsem tři roky Tulsí pak odešla někam jinam odemne;) trošku jsem to přehnal v výsadbou a měj jsem jich asi třicet.
    rád poradím při pěstování.:)
    _JOAN_
    _JOAN_ --- ---
    VRINDAVAN: už to nějak dohadujem s troglodytem, ale pokud máš zkušenost s jejim pěstovánim, určitě bych nějaký praktický rady uvítal. Popravdě zrovna pěstitel nejsem...
    Jinak bude v prostoru, kterej je zasvěcenej Lakšmí a na čistotu na hmotný i subtilní úrovni se tam dbá opravdu hodně, tak v tomhle ohledu myslim vše ok. :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam